Voráček, Zadina a teď Marcel Barinka. Mladý talent poznává Halifax

Foto: halifaxmooseheads.com

(SOČI, od našeho zpravodaje) Ještě v loňské sezoně byl díky svým číslům strašákem snad pro všechny mládežnické týmy v Česku. V létě však po dlouhých úvahách zamířil Marcel Barinka za oceán, konkrétně do týmu Halifax Mooseheads. „Rozhodně nelituju,“ hlásí reprezentační centr z turnaje do osmnácti let v ruském Soči.

NHL 20

Barinkův zámořský příběh ale začal vlastně mnohem dřív. Po sezoně 2016/17, v níž byl hlavní oporou pražské Sparty v tažení za titulem v extralize mladších dorostenců, se nadějný centr stěhoval do akademie rakouského Salcburku, který získal možnost účastnit se české soutěže.

Marcel v rakouském týmu získal za celou sezonu takřka 80 kanadských bodů a jak sám říká, působení v Red Bullu mu hodně pomohlo. „Řekl bych, že jsem tam byl víc na očích,“ vysvětluje a přidává další fakt, který mu pomohl v cestě do Halifaxu. „Generální manažer Mooseheads se tam jezdil dívat, a i díky tomu si mě vybrali.“

Mooseheads na něj nakonec ukázali ve druhém kole CHL Import Draftu. „Zvažovali jsme celkem dlouhou dobu, jestli to zkusit, ale nakonec jsme se dohodli, že tam půjdu,“ popisuje Barinka nelehké rozhodování. „Určitě toho nelituju!“

Foto: Rob Wallator / Hockey Canada Images

Halifax Mooseheads mají s Čechy velmi dobré zkušenosti. Tento tým dovedl před brány NHL Jakuba Voráčka, Martina Frka nebo Filipa Zadinu. „Ať už Filip, nebo i Kuba Voráček odvedli v Halifaxu kus dobré práce. Vzpomínají na ně v dobrém, a dokonce tam mají vystavené jejich plakáty,“ říká jejich následovník.

Začátky Evropanů v Kanadě obvykle provází jistá fáze zvykání, a Barinkův případ nebyl výjimkou. „Je to něco jiného. Hraje se na užším hřišti, je to tvrdší a celkově takové vyspělejší. Na menším ledě se o puky více bojuje. Chvíli jsem si na to zvykal,“ přiznává.

Kromě velikosti hřiště tu však byla ještě jedna věc. Zámořský hokej je známý svou fyzickou náročností, a tak musel mladý forvard řešit svůj váhový deficit. „Když jsem tam přicházel, měl jsem nějakých 73 kilo. Teď už jsem tak na 77,“ odhaduje. Není ale sám, kdo se potýká s problémem nižší váhy. Své by mohl vyprávět třeba Martin Nečas.

Halifax, který působí v QMJHL, je podle českého útočníka hodně zajímavým mužstvem. Rozhodně má v klubu ke komu vzhlížet. „Posbíral jsem tam spoustu cenných zkušeností. Máme v týmu hodně hráčů, kterým je třeba 19 nebo 20 a už byli draftovaní. Snažím se od nich vzít si to nejlepší,“ chválí si spolupráci se staršími hráči.

Aktuálně je Barinka jediným Čechem ze zámoří, který zamířil s týmem Aloise Hadamczika na turnaj v ruském Soči. Dalších pět potenciálních adeptů neuvolnily kanadské kluby. Co je však podstatné, Marcel se zpět na evropský hokej adaptoval rychle a bez problémů. „Když jsem sem přijel, tak jsem nějaký zásadní rozdíl nepociťoval. Na větším ledě sice máme víc času, ale technicky jsou ti hráči vybavení stejně. Možná jen ta tvrdost chybí,“ uzavírá jeden z lídrů české osmnáctky.

Foto: Rob Wallator / Hockey Canada Images

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz