Voženílek o hledání energie, respektu i sparťanech. Řešil NHL?

Daniel Voženílek | Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Ještě loni v lednu hrál za pražský tým v rámci hostování. Letos na jaře postupně kromě Sparty zvládl s Třincem vyřadit i své rodné Pardubice a potom Hradec Králové, kde žije jeho rodina. Daniel Voženílek během 22 utkání play off zvládl 16 bodů a díky vlivu na hru Třince vybojoval svůj první extraligový pohár.

Voženílek sám říká, že titulové pocity jsou minulostí. Po mistrovství světa, kratším volnu a náročném úvodu extraligy se teď v sedmadvaceti soustředí na to, jak se mezi nejlepšími udržet.

Údajně jste přes léto řešil i nějaké nabídky ze zahraničí, je to pravda? 
Mám smlouvu v Třinci na další dva roky, ale ano, něco se řešilo. V jednu chvíli to i vypadalo nadějně, pak už zase ne. Jsem rád, že jsem v Třinci.

Kdyby byla na stole nabídka ze zahraničí, zvažoval byste ji?
Vlastně bych ani nikam jinam nemohl, protože ve smlouvě klauzuli o odchodu do evropských lig nemám. Řešila se NHL.

Když se o vás i v téhle souvislosti mluvilo během play off, jak jste to vnímal?
Jako hráč víte, že je to hodně sledované, že se o vás mluví. Ale v play off se soustředíte na hokej, podáváte co nejlepší výkony… Spíš to pak bylo vtipné na mistrovství světa. V národním týmu jsem měl mini roli ve čtvrté lajně, ale lidi měli velká očekávání. S klukama v šatně jsme se nad tím pousmáli, jak je realita zkreslená. Lidi mě poznávali víc, než některé kluky z Ameriky. Každopádně v play off i na mistrovství se soustředíte na každodenní práci a ani to moc nevnímáte. Celý den myslíte na další zápas. 

„V jednu chvíli to i vypadalo nadějně, pak už zase ne. Jsem rád, že jsem v Třinci.“

Asi ani nemáte moc času projíždět sociální sítě…
Obvykle hodně sleduju, co se v hokejovém prostředí děje. Čtu některé články a sleduju Twitter. Ale když mě někde označili, jenom jsem odkliknul oznámení a vůbec to nechtěl číst. Nechával jsem to plynout, je důležité mít čistou hlavu. 

Dokázal jste si takové nastavení udržet i během play off? Protože osud vám přihrál samé bývalé kluby.
Už v předchozí sezoně v Českých Budějovicích jsme měli stejné soupeře – Pardubice i Spartu. V Hradci mám rodinu, z Pardubic pocházím a Sparta je velký tým, kde jsem působil… Takže super týmy do play off, kvalita soupeřů byla obrovská. O to víc si vážíme úspěchu.

„V národním týmu jsem měl mini roli ve čtvrté lajně, ale lidé měli velká očekávání.“

Na MS pak v kabině musela proběhnout nějaká dohrávka, ne?
Sparťanů bylo hodně, možná až moc. (směje se) Vyvažoval to jen slávista Roman Červenka. A Vláďa Sobotka, to je takový převlékač kabátů… Něco málo jsme si k play off řekli, ale snažili jsme se soustředit hlavně na výkony. Bohužel mistrovství nedopadlo dobře, takže ho ani moc pozitivně hodnotit nemůžu.

Daniel Voženílek

Daniel Voženílek | Foto: Markéta Křížová

Dobře, pojďme k nejzajímavější otázce: Co stojí za úspěchem Třince?
Je to přístup celé organizace – už od mládeže. Sami vidíte, že dorost i juniorka hrály finále. Jde o dennodenní práci podpořenou lídry v kabině, kteří drží tým pohromadě a jdou všem příkladem. Ostatní vedle nich mají obrovskou motivaci. Je to vlastně jednoduchá věc. Ale těžká dřina.

Čím konkrétně přispívají Růžička, Vrána nebo Dravecký?
Táhnou celý tým, na nich to stojí…

Co trenér? Sám jste mluvil o tom, že do Třince jste původně odcházel za Václavem Varaďou. 
Je to tak, ale mám velkou radost, jak mě pan Moták zařadil do týmu. Dal mi velkou roli, což jsem ani nečekal. Jsem rád, že to takhle dopadlo, a jaký má ke mně přístup.

„Obvykle hodně sleduju, co se v hokejovém prostředí děje.“

Prošel jste mnoha kluby. Našel jste teď v Třinci stabilitu?
Samozřejmě se cítím dobře, ale řekl bych, že v hokeji stabilitu nemáte nikdy. Co bylo, to už bylo. Teď se to musí potvrzovat a navazovat na to dalšími výkony. Před námi je toho hodně. (usmívá se)

Vám trvalo trochu déle, abyste se prosadil v extralize. Hodně podrobně jste o tom mluvil pro Bez frází.
Pozice, kterou teď mám, nikdy není zaručená nastálo. Ale rozumím otázce – kluci, kteří mají talent, k té tvrdé práci musí taky dospět. Každý kvalitní hokejista někdy pochopí, že je to potřeba. Že bez poctivé práce se to neobejde.

Daniel Voženílek

Daniel Voženílek | Foto: Jan Beneš, Český hokej

Věříte si, že byste vyspěl v lídra, jako jsou teď Vrána, Růžička a Dravecký?
(pousměje se) Pozoruju je a musím říct, že mají můj velký respekt. Obnáší to hodně práce okolo týmu. Není to jen o tom, že přijdete do kabiny a soustředíte se na sebe. Řešíte i hodně věcí okolo. V tom mají můj obdiv. Učím se a doufám, že jednou to po nich zvládneme převzít. Uvidíme, jak nám to půjde.

„Pozoruju je a musím říct, že mají můj velký respekt.“

Co život v Třinci? Už se tam cítíte jako doma?
Jelikož mám rodinu, život je trochu jinačí. Máme velkou zahradu ve slepé ulici. Takže děti si tam vyhrají a pro rodinný život je to ideální. Jsem za to rád, příroda je tam krásná. Super místo.

Chodíte s dětmi po horách?
Děti to moc neznaly, z jižních Čech si pamatují jen Kleť. Takže teď si to užívají, mají rády výlety do přírody, na které jsou Beskydy fakt skvělé. Dá se tam pořád něco vymýšlet.

Poslední věc ještě k play off – kde se bere vaše energie, snaha o každé střídání naplno, chuť vybojovat každý puk, kdy nic není ztracené? Je to jenom o hlavě?
Zrovna pár dní zpátky jsem o tom přemýšlel. Myslím si, že je to o nastavení a motivaci. V přípravě jsem se párkrát přistihnul, že jsem vlastně nedělal to, co mě zdobí. Určitě je to o tom, jak se vám chce, jaké máte nadšení. Ideálně to v sobě mít opravdu v každém střídání, ale i na každém tréninku. Snažím se o to.

„V play off je pro mě strašně jednoduché bojovat o každý puk, být správně nehecovaný.“

Je to taková vysoko nastavená laťka, kterou se pořád snažíte držet?
Lehce se o tom mluví, ale… Třeba v play off víte, že jde o všechno. Je pro mě strašně jednoduché bojovat o každý puk, být správně nehecovaný, dát do toho úplné maximum. Jenže jak ta sezona ubíhá a máte hodně zápasů, kolikrát se hůř hledá motivace, každý den nemáte tu správnou energii. Ale musíte se o ni snažit.

Daniel Voženílek

Daniel Voženílek | Foto: Twitter Hokejový nároďák

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz