Vůjtek o Vítkovicích: Jsou na správné cestě, ale mladí se musí stát lídry

Foto: All Star Cup/City-Press GmbH

Za Vítkovice v minulosti hrál, historicky patří k nejúspěšnějším trenérům ostravského celku – dvakrát se s Vítkovicemi stal vicemistrem, v roce 1998 z toho byl bronz. Vladimír Vůjtek starší, který před čtyřmi roky vedl i českou reprezentaci, po konci trenérské kariéry pokračoval ve Vítkovicích jako konzultant.

Den s týmem HC Slovan Ústí nad Labem

Teď už je situace jiná. „Jsem prvním rokem nečinný a užívám si důchodu“ vysvětluje. „Hokej samozřejmě dál sleduji, toho se nedá nechat,“ usmívá se. Po odchodu bývalých vítkovických trenérů Jakuba Petra s Pavlem Trnkou ve Vítkovicích skončil coby poradce také. „Ukončili jsme spolupráci, dál už jsem nechtěl pokračovat,“ dodává.

Jak vidí současné Vítkovice? „Těžko se mi to hodnotí, když se teď nehrají zápasy. Je tam hodně změn, ale to bylo v poslední dobře. Přišli zkušenější hráči, ale hned na začátku se zranili, takže jsme neviděli Vítkovice kompletní. Myslím, že hráči jako Zbyněk Irgl, Roman Polák, Lukáš Krenželok či Honza Hruška dokáží stmelit kolektiv,“ vykládá.

„Vrátili se odchovanci, kteří už nejsou nevyloženě mladíci. Jsou to hráči staršího věku, ale pořád vynikající hokejisté. Ti musí ukázat cestu mladším perspektivním hráčům.“

 

Netěší ho současná situace, kdy koronavirová pandemie zastavila sport. „Ještě než se to uzavřelo, hrálo se bez diváků. Mužstva byla v karanténě, spousta z nich nemohla hrát, takže se odehrály třeba jen dva zápasy z celého kola. Myslím si, že nemělo význam takhle dál pokračovat a mělo se počkat na chvíli, až by se skutečně mohlo hrát,“ uvádí svůj pohled na věc.

Nejvíce ho ale mrzí, že hokejové týmy nemohou trénovat. „Tohle je špatně, tak by to nemělo být. Jsou to špičková profesionální mužstva. Kdyby aspoň hráči mohli trénovat na ledě rozděleni na dvě poloviny, ale byli by na ledě. Zamezit tréninkům je špatné pro celý český hokej. Nelíbí se mi to. Doufám, že se to brzy změní,“ hlásí.

Národní tým? Vyčítal bych si, kdybych to nevzal

Oblíbeného trenéra zasáhla i smrt podnikatele Aleše Buksy, jenž zemřel v červnu po dlouhé nemoci. „Znali jsme se velice dobře. Byl to velice aktivní sponzor vítkovického hokeje a hlavně dobrý chlap. Jeho úmrtí je velkou ztrátou nejen pro vítkovický hokej,“ vzpomíná na dlouholetého mecenáše vítkovického hokeje.

Třiasedmdesátiletý borec si na sklonku trenérské kariéry zatrénoval i českou reprezentaci. „Už jsem chtěl končit, loučil jsem se předtím na mistrovství světa v Ostravě. Byl jsem volný a dostal jsem nabídku. Český národní tým jsem nikdy netrénoval. Přemýšlel jsem, že bych to na rok zkusil. Říkal jsem si, že bych si pak mohl vyčítat, že jsem to nevzal. V Moskvě jsme sice vyhráli skupinu, ale ve čtvrtfinále jsme prohráli s Amerikou, takže to byl opět spíš neúspěšný rok,“ vrací se k nedávné minulosti.

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Vítkovice chtějí nastartovat novou éru, jak Vladimír Vůjtek vítá změny v klubu? „V klubu jsou noví funkcionáři. Přivedli zpátky odchovance, kteří už nejsou nevyloženě mladíci. Jsou to hráči staršího věku, ale pořád vynikající hokejisté. Ti musí ukázat cestu mladším perspektivním hráčům. Kolektiv musí fungovat, bez toho to nejde. Jedině pak mohou Vítkovice opět začít dobývat přední místa v českém hokeji,“ zamýšlí se.

Sportovní ředitel ostravského klubu Roman Šimíček a manažer Patrik Rimmel chtějí vsadit na mix v podobě zkušených odchovanců a mladíků z vítkovické líhně. „Je to správná cesta, ale zároveň je třeba mít dobré a talentované hráče, kteří půjdou nahoru. Je potřeba, aby se za dva, tři roky dostali do lídrovských rolí a hráli špičkově. Tým musí vést na ledě i v kabině,“ dodává na závěr Vladimír Vůjtek starší.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz