Vyřazení z extraligy juniorů? Přerov, Havířov a Vsetín hrozí svazu soudem

Foto: Petr Coufal, Český hokej

Rozhodnutí výkonného výboru Českého hokeje o nové podobě juniorské extraligy vyvolalo bouři mezi dotčenými kluby. Přerov, Havířov i Vsetín nyní podaly na svaz podnět k arbitráži a hrozí, že pokud se jim nepodaří jeho rozhodnutí zvrátit, obrátí se na civilní soudy.

President Cup 2020

Všechny tři kluby měly podle sportovního hlediska hrát extraligu juniorů i příští sezonu, k tomu také Ústí nad Labem a Písek, které se umístily na postupových pozicích v kvalifikaci. Jenže výkonný výbor Českého hokeje na jednání 14. února rozhodl a 21. března potvrdil zásadní změnu formátu soutěže. Nově bude určená sedmnácti akademiím, Olomouci, která má extraligu mužů, a také Salcburku.

„Co se týče ekonomické stránky, přinese nám to dost zásadní ztráty. Někteří partneři dávali peníze přímo na extraligu juniorů, měli jsme dotaci z Olomouckého kraje, dokonce se teď může snížit i dotace města. Tímto rozhodnutím byly sníženy i tabulkové hodnoty hráčů. Zatím jsme si spočítali ztrátu, která nám může v příštím ročníku nastat, na tři miliony korun,“ zmiňuje přerovský jednatel Tomáš Pluháček.

„Nic jsme neporušili, nikomu jsme nic neudělali. Budeme se bránit všemi dostupnými prostředky a prát se ze všech sil do konce.“

Celkem hovoří trojice klubů předběžně o ztrátě deseti milionů za následující sezonu.

Jako zásadní problém vidí změnu formátu soutěže v jejím průběhu. Proti zúžení jako takovému neprotestují. „Já si myslím, že tady není tolik kvalitních juniorských hokejistů. Ale za nás jednoznačně říkám, pojďme to udělat sportovní cestou a koncepčně, s nějakou prodlevou, aby se na to měly kluby čas připravit. Minimálně ob sezonu,“ říká Pluháček.

Foto: Martin Voltr

Přerov, Havířov i Vsetín se hájí tím, že ačkoli nemají status akademie, hráče vychovávají kvalitně. O tom svědčí třeba i jejich zástupci v mládežnických reprezentacích. „Všechny tři týmy máme momentálně zažádáno o akademie a splňujeme všechny podmínky. Problémem je, že máme sedmnáct akademií a ony se nechovají jako akademie,“ útočí na současný systém Jaroslav Mrowiec, prezident havířovského klubu.

„Těch opravdových akademií je nějakých pět až sedm, kde to dělají tak, jak se to dělat má. Zbytek jsou uměle vytvořené akademie, které splnily nějaké papírové předpoklady a vůbec tak nefungují. Pro nás není ukazatel, kdo má nebo nemá akademii. Buď hráče vychováte, nebo nevychováte,“ říká Mrowiec.

„Opravdových akademií je nějakých pět až sedm, kde to dělají tak, jak se to dělat má. Zbytek jsou uměle vytvořené akademie.“

Trojice klubů se proti rozhodnutí odvolala ke svazové arbitráži. „Do třiceti dnů by měli stanovit složení arbitrážní komise a měla by začít jednání, ke kterým by nás měli přizvat. To vychází na první týden v květnu,“ hlásí vsetínský jednatel Daniel Tobola, který věří, že se původní verdikt ještě povede zvrátit.

„Čas hraje proti nám, toho jsme si vědomi. Na druhou stranu při tom, kolik už padlo rozhodnutí, si dáváme naději, že se to může změnit,“ ujišťuje Tobola. „Hráčům i rodičům jsme říkali, že se na další sezonu budeme připravovat, jako bychom měli hrát extraligu, a aby nikam neodcházeli. Ale v tuto chvíli už vím, že nám minimálně čtyři kluci odejdou,“ počítá sportovní manažer Zubrů Vladimír Kočara.

Pokud ani arbitráž neskončí pro kluby úspěšně, jsou připraveny na další kroky. „Je tady úřad pro ochranu hospodářské soutěže a jsou tady soudy s možností vydání předběžného opatření tak, aby se nezahájily žádné soutěže, případně aby se zvrátilo rozhodnutí výkonného výboru. Nic jsme neporušili, nikomu jsme nic neudělali. Budeme se bránit všemi dostupnými prostředky a prát se ze všech sil do konce,“ slíbil Tobola.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz