Výzva pro Spěváčka, Hvězdu mění za Třinec! Krásných pět let, děkuje

Foto: hokejhvezda.cz

Sezonu snů má za sebou Vojtěch Spěváček. Šestnáctiletý útočník s velkým náskokem vyhrál kanadské bodování Extraligy dorostu a zachránil pražskou Hvězdu mezi elitou. Teď se rozhodl přijmout další výzvu v začínající kariéře.

Fanshop národního týmu

42 zápasů – 56 branek a 35 asistencí. Spěváček prožil po osobní stránce naprosto famózní ročník, multibodových duelů měl nepočítaně. „Je pro mě čest, že jsem vyhrál bodování celé extraligy. Musím poděkovat klukům, bez nichž bych to nikdy nedokázal, hlavně spoluhráčům z lajny Jirkovi Dohnalovi a Davidovi Ducháčkovi,“ líčil v rozhovoru na webu pražské Hvězdy.

Zmiňovaná formace nasbírala dohromady 188 kanadských bodů. Právě její zásluhou přežil klub z hlavního města nesmírně náročnou sezonu, v níž šest týmů sestoupilo z extraligy přímo a další dva šly do baráže.

„Podařilo se nám získat hned ze začátku nějaké body, což nás dostalo do velké pohody. I mně osobně se postupně začalo dařit a dotáhli jsme to na páté místo po základní části,“ připomněl Spěváček, že v půlce sezony myslela Hvězda i na play off.

„Je pro mě čest, že jsem vyhrál bodování celé extraligy. Musím poděkovat klukům, bez nichž bych to nikdy nedokázal.“

Nakonec však marně. Konkurence ve skupině C byla silná, více se dařilo Litvínovu, Chomutovu i kladenským Rytířům a do vyřazovacích bojů proklouzly první dva zmiňované celky.

„Měli jsme krizi a i já osobně jsem se nemohl dostat do herní pohody, kterou jsem měl v základní části. Naštěstí už jsme měli takový bodový náskok na PZ Kladno a Třemošnou, že jsme nemohli sestoupit přímo,“ kvitoval mladý útočník. Následnou skupinu o baráž už Pražané zvládli bez větších problémů.

Podle Spěváčka přitom nevnímali tíhu, kterou na všechny slabší celky uvalilo zužování soutěže. To je kontrast například oproti Porubě, jejíž trenér David Moravec často opakuje, jak obrovskou nervozitu pozoroval u svých svěřenců.

„Trenéři na nás skoro žádný psychický tlak nevyvíjeli, což bylo v klíčové fázi sezony naší velkou výhodou oproti jiným týmům. Sestupu jsme se sice na začátku sezony báli, ale po první výhře v soutěži to z nás naštěstí spadlo, nemuseli jsme se zbytečně stresovat a mohli se soustředit na naši hru,“ kvitoval tahoun Hvězdy.

Osobně ale prý nervozitu trochu cítil. Jeho výkony totiž postupem času přitahovaly stále větší pozornost.

Ano, dívat se jenom čistě na body by bylo krátkozraké. Každý, kdo sleduje dorosteneckou extraligu, ví, že individuality v západní části republiky to měly snadnější. V zápasech proti kladenskému PZku sbíraly góly a nahrávky jako na běžícím páse, ani Třemošná nekladla větší odpor.

„Třinec se mi ozval už na začátku listopadu, kdy mi představili plán, jak by mě mohli posunout. Mně se ten plán líbil, ale chtěl jsem se ještě podívat, co mi nabízí ostatní týmy.“

Vojtěch Spěváček nicméně i v základní skupině předčil Adama Benáka, Jana Šprynara či Adama Csabiho. Našel perfektní střeleckou slinu, která mu hned v úvodních měsících ročníku vynesla pozornost z několika elitních klubů.

Nakonec se rozhodl kývnout na nabídku Třince!

„Třinec se mi ozval už na začátku listopadu, kdy mi představili plán, jak by mě mohli posunout. Mně se ten plán líbil, ale chtěl jsem se ještě podívat, co mi nabízí ostatní týmy,“ popsal na stránkách hokejhvezda.cz. „Při porovnání mi pak připadalo, že nejlepší podmínky pro další růst budu mít právě v Třinci. A definitivní rozhodnutí padlo v polovině prosince, kdy jsem se do Třince přijel na pár dní podívat a zatrénovat si tam,“ dodal.

Je jasné, že ho čeká velký skok.

Zaprvé, s přechodem do tak ambiciózní organizace se v šestnácti letech nemusí ideálně srovnat. Oceláři jsou trojnásobnými úřadujícími mistry mezi dospělými, jejich juniorka naposledy došla do semifinále a pro silný dorost bylo čtvrtfinále jasným zklamáním.

Zadruhé, borci ročníku 2005 to teď budou mít hodně náročné. V zeštíhlené juniorské extralize musí předčít až o dva roky starší hráče, aby si vybojovali místo na poměrně úzkých soupiskách.

Spěváček poprvé oblékl třinecký dres už na posezonním turnaji. „Vůbec se mi tam ale nehrálo dobře. Sice jsem bodoval, ale nemohl jsem se dostat do své herní pohody,“ štvalo ho. Partu v klubu z východního konce republiky si však pochvaluje: „Kluci mi dost pomáhají. A ta vzdálenost mi osobně vůbec nevadí.“

Senzační ročník mu dopřál i první šance v národním týmu. Za sedmnáctku nastoupil na dvou akcích, zahrál si třikrát proti Rusku a dvakrát se Slovenskem. Střelecky se neprosadil, na konto zapsal jen dvě asistence, ale na druhou stranu: Hlavně proti sborné to byla opravdu neskutečná škola. Nejen pro něj, nýbrž pro celé mužstvo.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

„Ti kluci ve stejném věku jako já byli ve všem úplně jinde,“ povzdechl si se vzpomínkou na fyzicky ohromně nabušené Rusy, kteří mu ukázali realitu. „Jsem strašně rád, že jsem měl tu možnost zahrát si v reprezentaci. Abych se prosadil, nejvíc mi asi chybí sebevědomí a drzost. Byl jsem vždy hodně vystrašený, že udělám nějakou hloupou chybu,“ přiznal sebekriticky.

Jako krátkodobý cíl si vytyčil účast na Hlinka Gretzky Cupu. Do nominace pro úvodní akci osmnáctky v Davosu se ovšem nevešel, takže se spíš dá očekávat, že šanci může dostat až během sezony. Pokud mu to tedy půjde dobře v klubu.

„A mým dlouhodobým cílem je odehrát zápas za extraligový A-tým Třince,“ doplnil druhou metu.

„Chtěl bych strašně moc poděkovat všem, se kterými jsem se mohl na Hvězdě za těch pět let potkat.“

Pražská Hvězda, podobně jako ostatní kluby bez zastoupení v profesionálních soutěžích, často ráda upozorňuje na úspěchy svých odchovanců. Na dálku fandí Ronaldu Knotovi nebo Radku Smoleňákovi, ale i olympioničkám Dominice Láskové a Noemi Neubauerové.

Nyní se do téhle řady přidá i Vojtěch Spěváček. Byť ten nemá s klubem spojené své první hokejové krůčky, které dělal v jihočeském Táboře.

„Mám strašně moc vzpomínek, ale mezi ty nejžhavější patří určitě udržení v extralize a první gól v extralize dorostu,“ sumíroval. „Chtěl bych strašně moc poděkovat všem, se kterými jsem se mohl na Hvězdě za těch pět let potkat. Bylo to opravdu krásných pět let,“ rozloučil se na webových stránkách pražského klubu.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz