WSM Liga je nově nesestupová. Postupně se bude rozšiřovat

6. března 2017, 13:59

Marek Hedbávný

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje v pondělí schválil změny v herním systému druhé nejvyšší soutěže. Od sezony 2017/2018 bude WSM Liga nesestupová a postupně ji budou rozšiřovat vítězové 2. ligy. V roce 2020 se změny zhodnotí a rozhodne se o dalším postupu.

Nový fanshop

Po přípravách, které probíhaly od červnové konference ČSLH, a na základě stanovisek klubů a odborných komisí schválil výkonný výbor ČSLH úpravu herního systému WSM Ligy.

Od sezony 2017/18 bude WSM Liga nesestupová. Postup nejlepšího celku druhé ligy zůstane zachován, počet účastníků se tedy v každé sezoně o jedno mužstvo zvýší.

Systém byl schválen s platností pro nejbližší tři ročníky. Po mistrovství světa juniorů, které proběhne v roce 2020 v České republice, bude vyhodnocen a rozhodne se o dalším postupu. „Úprava vytváří prostor pro širší zapojení juniorů ve druhé nejvyšší soutěži a zjednodušení jejich přechodu do dospělého hokeje,“ uvedl prezident ČSLH Tomáš Král. „Současně klubům umožní, aby zařazením mladých hráčů šetřily náklady.“

V příští sezoně bude hrát WSM Ligu 14 týmů, Most tedy sestupuje. Mezi kluby se také debatovalo o rozdělení soutěže na dvě skupiny, minimálně v tomto ročníku ale k dělení nedojde. 

„Úprava vytváří prostor pro širší zapojení juniorů ve druhé nejvyšší soutěži."

„Pokud budou ve WSM Lize skutečně dostávat prostor talentovaní hráči, třeba extraligoví junioři, je to samozřejmě dobrá věc. Všechny trenéry na začátku sezony straší sestup a mladí hráči potom dostávají málo prostoru. Z hlediska mladých hráčů to tedy vidím jako pozitivní. Nicméně se k tomu takhle musí kluby postavit," řekl pro Hokej.cz Vladimír Evan, sportovní ředitel Hokej Ústí nad Labem.

Nebudou kluby s vědomím, že nemohou sestoupit, šetřit a hrát WSM Ligu s kvalitativně nedostačujícími kádry? „To si nemyslím. Kdyby kluby hrály hlavně v úsporném režimu, bylo by to špatně. V týmu by měli být i zkušenější hráči, od kterých se mladí budou moci učit, a aby neupadly kvalita a úroveň ligy. Pokud k tomu všechny kluby přistoupí správně, nevidím v tom žádný problém," říká Evan.

Myšlenku nesestupové soutěže delší čas prosazovaly například Benátky nad Jizerou, které vychovávají talenty pro Liberec a nově i Spartu s Mladou Boleslaví. „Doufali jsme, že tahle změna dopadne. Aspoň dostanou mladí kluci větší šanci a prostor, protože se nebude hrát pod takovým tlakem, že se spadne," uvedl generální manažer Středočechů Bartoloměj Salanský.

„V týmu zkušenější hráče musíte mít, aby předali zkušenosti."

„Jak to bude vypadat, se teprve uvidí, týmy ale šetřit určitě budou," říká Salanský. „Nemyslím si ale, že my v Benátkách oproti minulé sezoně ušetříme, protože starší kluky máme v podstatě jen čtyři a zbytek máme postavený na mladých. U nás tedy žádné velké změny neproběhnou. Budeme se opět snažit hrát ve vyšších patrech tabulky. V týmu stejně zkušenější hráče musíte mít, aby předali zkušenosti. Každý tým určitě někoho zkušeného hrát nechá. V kabině jsou potřeba."

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz