Chceme na ledě umřít! hlásí Zadina. Šalda odmítá konec české party

Foto: Martin Voltr

(VICTORIA, od našeho zpravodaje) Velké většině členů české dvacítky tento týden skončí mládežnická reprezentační kariéra. A je obrovský rozdíl, jestli skončí čtvrtfinálovou bitvou s Američany, nebo až o víkendu v zápasech o medaile!

NHL 20

„Máme super partu, každý si tady vyhoví. Myslím, že když budeme tahat za jeden provaz jako na Hlinkovi, tak to můžeme udělat,“ vyhrkne okamžitě Radim Šalda na téma největší přednosti letošního týmu.

Ročník 1999 udělal v reprezentační kariéře jeden z nejvýraznějších českých úspěchů poslední doby, na domácí půdě v Břeclavi vyhrál Hlinkův memoriál. „Každý to má v hlavách, každý si na to pamatuje,“ pokyvuje Šalda. Právě tehdy na sebe jeho tým upozornil a natáhl na sebe velká očekávání i pro letošní šampionát nejstarší kategorie. „Cítíme tlak od médií a fanoušků. Ale my prostě hledíme na zápas a na sebe,“ reaguje obránce.

Vzpomínky na léto 2016 v Břeclavi jsou krásné a nezapomenutelné pro každého, kdo českému triumfu přihlížel. Ale na druhou stranu – to už je minulost.

„Lidi žijí z přítomnosti. My jim můžeme ukázat, že jsme dobrý ročník. Aby pořád jenom neříkali, že jsme vyhráli „nějakého“ Hlinku. Hodně se toho namluvilo, že bychom mohli udělat nějaký výsledek, zatím jsme žádný pořádně neudělali,“ ví Filip Zadina.

K postupu bude potřeba příspěvek každého z hráčů, a v případě Zadiny by tímhle příspěvkem měly být branky. Ve finále Memoriálu dal dvě a Češi porazili Američany 4:3. Jenže na letošním mistrovství má zatím nulu. Snad si svůj první gól schovává na ten nejdůležitější moment...

„Abych řekl pravdu, neschovávám. Já jsem ho chtěl dát už v předchozích zápasech. Ale třeba se on schovává ve mně,“ směje se. „Nechci se vymlouvat nebo brečet, že nemám štěstí. Aspoň hraju s pukem a snažím se vytvářet šance pro kluky. Myslím, že kromě zápasu s Kanadou hraju dobře,“ přemítá Zadina.

Z přípravného zápasu se poučíme, slibuje Šalda

Mladíci budou ve čtvrtfinále bojovat i za Michaela Gaspara, který se proti Dánům smolně zranil a turnaj pro něj skončil. To je velká škoda jak z hlediska samotné hry, tak zmiňované party.

„Gaspi je super kluk, turnaj mu šel výborně a každého mrzí, že o to přišel. Doufám, že bude v pořádku a brzo se vrátí do hry,“ vzkazuje Šalda, dřívější Gasparův parťák z mistrovských ročníků hradeckého mladšího dorostu. On a spoluhráči z obrany budou muset turnaj dohrát v šesti. „Myslím, že každý z nás je dobře připravený a nebude to žádný rozdíl,“ tvrdí.

Jednu motivaci mají čeští junioři jasnou. „Nechceme, aby to byl náš poslední zápas,“ říká Šalda. A druhá motivace stojí daleko za oceánem. Tedy doma. Dvacítka cítí velkou podporu a moc si jí váží.

„Je to neskutečné. Do Česka je hrozný posun devět hodin, hraje se tam ve dvě hodiny ráno, a lidi stejně vstanou a jdou se podívat na osmnáctileté nebo devatenáctileté kluky, jak hrajou v Kanadě. Je vidět, že hokej milují, v Česku je to národní sport. Patří jim velký dík a doufám, že je nezklameme. Chceme na ledě umřít pro to, abychom postoupili!“ hlásí Filip Zadina.

„Držte nám palce, my pro vás uděláme to nejlepší,“ vzkazuje Radim Šalda.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz