Irgl o návratu, křivdě fanoušků i uzavření extraligy. Čeká ho poslední rok?

Foto: hc-vitkovice.cz

Kruh se pomaličku uzavírá. Tam, kde do nejvyšší soutěže poprvé vkročil, zřejmě Zbyněk Irgl vrcholovou kariéru i ukončí. Devětatřicetiletý útočník opustil Hanou a po 13 letech se vrátil domů do Vítkovic. Jak vnímá svůj návrat a co očekává od nové extraligové sezony?

Chance liga na Hokejka TV

Návrat do rodné Ostravy už mohl konat na konci ledna, ale Hanáci nakonec třaskavý přesun zatrhla. „Už jsem byl jednou nohou zpátky, ale nebylo to až tak v mých rukou, ale na vedení Olomouce a Vítkovic. Nakonec to rozhodli tak, že jsem zůstal. Na jednu stranu mě to mrzelo, ale v Olomouci to mám hodně rád. Nevadilo mi, že jsem sezonu dohrál tam,“ říká Zbyněk Irgl. 

Jak se mu hanácká metropole opouštěla? „Samozřejmě těžko. Když to řeknu upřímně, taky to tam miluju. Málokdo by tomu věřil. Je tam starý zimák, zázemí, podmínky na skromnější úrovni, ale fakt mi to tam přirostlo k srdci,“ přiznává. „Měli jsme výborný mančaft, za poslední roky určitě nejsilnější. Věřím, že bychom mohli udělat i semifinále. Osobně jsem se ale poslední měsíc hodně trápil, měl jsem určité zdravotní problémy, a i když to asi bude znít zvláštně, ukončení sezony jsem přivítal,“ hlásí.

Foto: Lucie Dospivová, hc-olomouc.cz

Hovořilo se, že o devětatřicetiletého útočníka má zájem Znojmo. „V EBEL jsme jednali, ale s jinými mančafty. Prý jsem byl v hledáčku, ale museli jsme čekat. Pak ale přišel koronavirus. Soutěž se zastavila, nikdo neví jestli začne, nebo ne. Nebylo o čem jednat,“ tvrdí.

Co tedy nakonec rozhodlo pro Vítkovice? „Už jsem chtěl zůstat doma a rozhodování se zúžilo na Olomouc a Vítkovice. Aleš Pavlík (majitel Vítkovic – pozn. red.) mě přesvědčil, ať jdu do Vítkovic. Vyrostl jsem tady a asi každý si přeje končit tam, kde začal. Teď jsem v očekávání, jak to bude vypadat. Tím, že trénuji sám, s kluky jsem moc nebyl. Jen na zahájení přípravy, kde jsem si se spoluhráči podal ruku. Nejdůležitější teď bude vytvořit jádro, které bude vědět, co chce,“ má jasno.

Góly do prázdné dávat umím, směje se

Předloni nasázel třiadvacet branek, v uplynulé sezoně jich stihl vstřelit patnáct. „Šimonovi (Romanu Šimíčkovi, sportovnímu manažerovi Vítkovic – pozn. red.) už jsem říkal, že góly do prázdné dávat umím. (směje se) Ale bude to o tom, jak si sedneme jako mančaft. Všichni musíme zabrat, ať máme nějaký úspěch. Neříkám, že budeme hrát o titul, ale člověk nikdy neví. Když vytvoříme dobré jádro a půjdeme si za tím, co chceme, může sezona vypadat jakkoliv,“ tvrdí Irgl.

„Jako v Olomouci, kde jsme byli i s tím rozpočtem a podmínkami schopni potrápit i porazit každého. Musí za námi stát i fanoušci. Ti Olomoučtí, i když jsme prohráli, zůstali, zatleskali a poděkovali. Byl bych rád, kdyby se tohle přeneslo i do vítkovické arény a do mančaftu,“ přeje si.

Křivda fanoušků? Klubu jsem přišel pomoct

Právě vítkovičtí fanoušci těžce nesli, když po Irgl po svém návratu z KHL před šesti lety dal přednost rivalovi z Třince. „Cítil jsem to tak, že mě lidi chtěli mít na své straně. Pro mě to byla motivace. Z určitého pohledu to samozřejmě berou jako křivdu, ale důvodů, proč jsem si tehdy vybral Třinec, bylo víc. Hlavní byl ten, že jsem se chtěl vrátit do Ruska a věděl jsem, že k tomu mi třinecký mančaft může pomoct,“ vysvětluje. 

„Můj první cíl byl vrátit se do KHL, a kdyby to nevyšlo, celou sezonu hrát tam, kde se bude bojovat o titul. Teď to samozřejmě bude o mě. O tom, jak budu hrát. Chci ukázat, že pořád patřím do top, a že jsem přišel klubu pomoct,“ hovoří.

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

V nejvyšší soutěži hrál pouze za Vítkovice, Třinec a Olomouc. Jak bude vnímat vzájemné souboje? „Na tyto kluby mám super vzpomínky. Třinec je gigant, kde funguje všechno na profesionální úrovni, jak by to mělo všude vypadat. Každému bych přál, ať si projde třineckým klubem a vyzkouší si to. Je radost tam hrát. Na druhé straně je Olomouc, kde jsou podmínky diametrálně odlišné, a přitom tam člověk najde pohodu. Vše má své pro a proti. Teď se vracím do Vítkovic, kde to mám moc rád. Fanoušci jsou tady hodně kritičtí, ale jdeme bojovat, necháme na ledě všechno a věřím, že s námi budou, i když se nějaký zápas nepovede. A zatleskají nám za to, že jsme to odedřeli,“ přeje se.

Český hokej přišel s návrhem, že by Tipsport extraliga byla dva roky nesestupová. Co na to Irgl? „Momentálně s tím souhlasím, protože koronavirus a ekonomická situace nedovolí, nechci říct úplně fair play hru, ale někoho to může postihnout tak, že přijde o dost peněz. Bylo by nefér, kdyby kvůli tomu sestoupil o ligu níž. Vítám to, aby to majitelé ekonomicky ustáli. Rok, dva je správná volba, a pak jít zase sportovní cestou. A baráž? Sportovně by bylo asi férovější, kdyby byl přímý sestup i postup,“ myslí si zkušený útočník.

Ve Vítkovicích skočí do své 16. extraligové sezony. Může být i poslední? „Vzhledem k mému věku mám smlouvu na rok. Uvidíme, jak to bude vypadat a jak nám to bude šlapat. Varianta, že to pro mě bude poslední sezona, tady je,“ uzavírá Zbyněk Irgl.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz