Medaile z Kanady? Věřím, že na ni taky máme, burcuje Chlubna

Foto: Karel Švec, Český hokej

15. července 2018, 8:15

Martin Voltr

24 bodů v 18 zápasech mu loni přisoudilo titul nejproduktivnějšího borce reprezentace do 16 let. Jihlavského útočníka Tomáše Chlubnu mohl výrazněji mrzet snad jen poslední turnaj, kde stejně jako celý tým vyšel naprázdno. Zapne v sedmnáctce zase motory naplno?

Nový fanshop

Tomáš Chlubna nechybí v nominaci národního výběru na trojici zápasů ve Švýcarsku, kam sedmnáctka vyrazí už ve středu. S ohledem na to, jak se mu loni povětšinou dařilo, bude talentovanému útočníkovi určitě zase patřit pozice jednoho z lídrů.

Hádám, že se svým prvním reprezentačním rokem jste mohl být spokojený...
Pro mě bylo cílem se vůbec do šesnáctky dostat. Už od začátku jsme měli výbornou partu. Do dvojice jsem chytl Michala Guta, se kterým jsem hrál skoro celou sezonu, a sedli jsme si skvěle. Body pak přišly samy. Šlo nám to jako lajně a bylo jedno, kdo je sbíral.

Rozuměli jste si hodně?
Jo, ke konci sezony jsme už s Michalem hráli skoro naslepo. Až jsme to nečekali. Rozumíme si i mimo led, což je super. Hrál s námi Dominik Luža, potom Pavel Novák.

Jak na sezonu šestnáctky vzpomínáte?
Myslím, že herně to bylo slušné. Nejlepší byl asi turnaj v Přerově, to jsme fakt jeli a skončili druzí. Ve finále jsme prohráli s Rusy 0:1, což bylo blbé. Ale poslední turnaj ve Švédsku jsme zkazili. V trojzápase s Ruskem jsme chtěli aspoň jednou vyhrát, měli jsme na to, hlavně v posledním zápase, ale nevyšlo to.

Proč vám závěrečný turnaj ve Švédsku nevyšel?
Nevíme. Nesedlo nám to, asi to nelepilo tak, jak by mělo. Možná jsme trochu usnuli na vavřínech. Asi se všichni posunuli a my jsme neudělali takový krok jako oni, takže nás přehráli. Asi to i víc chtěli.

Když si vybavíte trojici nejsilnějších evropských soupeřů, který z nich vám vyhovoval nejméně? Jsou to Rusové, se kterými jste pětkrát prohráli?
Rusáci jsou neoblíbení, ale zase jsme na ně vždycky nejvíc natěšení, chceme je hrozně porazit. Mám rád Finy, ti hrají útočně a je to hodně nahoru – dolů. Švédi hodně brání, hrají hodně do těla, fyzicky a blokují střely. Ti jsou nepříjemní. Ale je pravda, že nejvíc nepříjemní jsou Rusáci.

Pořád ale sezona v šestnáctce byla jenom takové oťukávání...
Samozřejmě. Sedmnáctka má ještě víc turnajů, víc zápasů. Těšíme se na to.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Sice ještě nemá mistrovství světa, ale zato listopadový turnaj World Hockey Challenge. Už jste přemýšlel o tom, jak bude těžký?
Už minulý rok jsem ho sledoval, protože tam byli kluci od nás, Adam Najman a Patrik Rašín. Pro mě je teď cíl se na turnaj do Kanady dostat.

Co vám o něm spoluhráči z Jihlavy říkali?
Že je super. Byli nadšení, turnaj hodně chválili. Navíc se jim povedl úspěch, byli třetí. I podle toho, jak o tom referovali, bych se tam chtěl dostat.

A poznat i jinou krajinu... Byl jste někdy v zámoří?
Nebyl, nejdál v tom Švédsku. Jasně, bude to zase něco úplně jiného. Jiní lidé, mohl bych využít angličtinu a podobně.

Máte ji dobrou?
Myslím, že se domluvím (usmívá se).

Věříte, že medaile je i v možnostech vašeho týmu?
Myslím, že jo. Máme super partu a spoustu šikovných kluků, ať to jsou Honza Myšák nebo Pavel Novák... Máme i opory v bráně. Věřím, že na to máme.

Druhým rokem vás trénuje Karel Beran. Jaký je podle vás jeho styl?
Máme určená pravidla, ale zároveň máme i volnost. Říkal, že oni nám dávají maximální servis a to samé chtějí od nás. My se jim to snažíme vracet.

A na co klade důraz?
Nejvíc na obranu. A taky na předbrankový prostor. Na to je hodně háklivý, na clonění a podobně. Myslím, že je to správně, protože to je teďka trend a my se snažíme dohánět ty nejlepší týmy světa.

Je občas potřeba, aby na vás zvýšil hlas?
Jo, samozřejmě, někdy ho zvýší. Je to potřeba. Když jsme třeba v Přerově prohrávali se Švédskem 0:2, tak ho zvýšil a my jsme zase začali hrát. To utkání jsme pak dokázali otočit. Myslím, že dokáže zvýšit hlas v dobu, kdy to potřebujeme.

Takže má respekt na přirozené úrovni?
Jo, má přesně ten, jaký by měl mít.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Na novou sezonu se chystáte s jihlavskou juniorkou. Tušíte, že jako hráč ročníku 2002 před sebou máte náročný úkol?
Bude to podle mě hodně těžké. Jsme tam jenom dva a ještě jedna 2003, zbytek jsou starší. Silově jsou ti kluci lepší, rychlejší. Sám jsem zvědavý, jak to bude vypadat. Ale můj cíl je dostat se do týmu na nějakou dobrou pozici.

Jak velkou konkurenci v útoku máte?
Řekl bych, že solidní. Je nás tam hodně a máme šikovné hráče. Třeba toho Adama Najmana nebo Tomáše Valu, ten je z dvoutisícovek.

Jak se ohlížíte za minulým ročníkem v dorostech?
V mladším dorostu jsme chtěli udělat aspoň to play off, ale nepovedlo se. Hráli jsme ve středu tabulky. Ve starším jsme se do play off dostali, ale hned v prvním kole jsme vypadli s Vary 0:3 na zápasy. Asi to bylo spíš zklamání než úspěch.

Dostal jste ve starším dorostu prostor?
Jo, měl jsem hodně prostoru. Hrál jsem ve druhé nebo třetí lajně se staršími kluky. Byla to dobrá zkušenost.

V čem vidíte svoje přednosti, kterými můžete týmu přispět?
Já se snažím hlavně tvořit, mám rád tvoření. Je to asi moje největší přednost. Radši na gól nahraju, ale klidně i nějaký sám přidám.

A kým se inspirujete? Ať už v Jihlavě, nebo jinde...
V Jihlavě je to Adam Najman, ten má takový podobný styl. A když vezmu třeba z těch starších, tak David Pastrňák a Patrick Kane. Ti jsou zatím jinde (směje se).

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz