Z Asie do reprezentace, a zase zpátky. Kosmonaut Zohorna je ve vzduchu doma

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

13. prosince 2018, 16:17

Václav Jáchim

Do reprezentace to měli suverénně nejdál. Michal Jordán a Tomáš Zohorna přiletěli v úterý z dalekého Chabarovsku, po nedělním duelu se Švédy v Moskvě pro změnu bleskově vyrazí směr čínský Šanghaj. „Je toho hodně, ale určitě jsem kvůli tomu neuvažoval, že bych se omluvil. Když dostanu pozvánku, nerad odmítám," hlásí zkušený útočník Amuru.

Jágr Chance liga

Tomáš Zohorna nebyl v elitním výběru skoro rok, naposledy si zahrál na olympiádě v Koreji. Od té doby se toho dost změnilo. Do národního týmu povýšili bratři Hynek s Radimem, mužstvo převzal Miloš Říha.„Je to zase něco jiného. Nový trenér, nový systém. Moc jsem se na reprezentaci těšil, i když před utkáním s Finskem jsem toho s týmem tolik nestihl," usměje se.

Miloše Říhu na rozdíl od většiny jiných reprezentantů dobře zná. „Potkal jsem ho v Pardubicích, tím pádem trošku vím, co je to za člověka. A Jak trénuje. Doufám, že se nám turnaj podaří," přeje si. S parťákem Michalem Jordánem strávili spoustu hodin v letadlech. A ještě stráví. Program KHL nebyl k hokejistům Chabarovsku vůbec přívětivý.

Časové změny jsou nejhorší. V Chabarovsku jsem chodil později spát

„Je to hodně daleko. V úterý jsme letěli z Asie na nároďák, po skončení turnaje nás to čeká zase, protože hned v pondělí hrajeme s Amurem v čínském Kunlunu," zmiňuje.. Přesun do Česka byl pořádně namáhavý. „Osm hodin z Chabarovsku do Moskvy, pak asi hoďka a půl pauza, načež následovaly zhruba dvě hodiny letu do Prahy," dodává.

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Pro našince pořádná nálož, pro hráče Amuru nic výjimečného. Lehce připomínají kosmonauty, ve vzduchu jsou jako doma. „Člověk si zvykne, i když úplně asi ne. Nejhorší jsou časové změny. Aby to teď bylo snazší, v Chabarovsku jsem se snažil chodit později spát. Držel jsem moskevský čas. Kromě cesty do Prahy jsou tam navíc přelety do Tampere a pak do Moskvy. Ale zatím se cítím docela dobře, spím víceméně bez problémů," povídá spokojeně.

Navzdory cestování Tomáš neuvažoval o tom, že by se s Milošem Říhou domluvil až na únorové Švédské hry. „Když jsem se nad tím zamyslel, bylo mi jasné, že to bude náročné. Ale pokud dostanu pozvánku do reprezentace, nerad odmítám. Přijal jsem, byť toho máme fakt hodně." V klubu mu nikterak nebránili. „Nebyly problémy ohledně případného uvolnění. Dohráli jsme v pondělí, pak máme utkání přesně za týden. Teď žádné zápasy nejsou, takže v klubu nic nenamítali. Je zajímá jen to, abychom v pořádku přiletěli a mohli hned nastoupit."

S Hynkem jsme hráli naposledy ještě v Chotěboři. Když jsme začínali 

Nejstarší z klanu Zohornů je tedy zpátky, teoreticky se v sestavě národního mužstva mohli potkat všichni bráchové. „Radima jsem viděl mezi náhradníky. Nikomu nic nepřeju, ale říkal jsem si, že bychom se třeba mohli v týmu sejít všichni. Zahrát si společně, to je náš velký sen. Radim s Hynkem byli v listopadu, ale já tehdy nehrál. Věříme, že nám to jednou vyjde. Mělo by to i výhodu, že bychom se viděli a popovídali."

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Teď je nejvíc pohromadě s Hynkem, prostředním z trojice sourozenců. „Jsme spolu i na pokoji, bavíme se o tom, jak se komu daří. Také spolu hrajeme v útoku, což se nám hodně dlouho nestalo. Naposledy možná ještě v Chotěboři, když jsme začínali," zavzpomíná. V listopadu Tomáš na dálku sledoval, jak si bratři vedli na turnaji Karjala. "Já to klukům přál. Sám jsem neměl dobrý start do sezony, pozvánku bych si nezasloužil. Ale za bráchy jsem měl radost. Byl jsem nadšený, že jim to vyšlo. A přiznávám, trošku mi i bylo líto, že u toho nejsem."

Čtvrtým rokem v týmu Amuru: Doufám, že jsou s námi spokojeni

V ruském Chabarovsku je pilířem sestavy, byť letošní podzim měl k ideálu daleko. „Poslední dobou to nebylo úplně ono. První dva tři měsíce se mi moc nevydařily, byly tam také trošku souboje s trenérem. Neklapalo to, jak by mělo. Ani po hokejové stránce nic moc. Ale už se všechno zvedlo." V Amuru sídlí silná česká legie, po posledních změnách má znovu pět členů „Už tam přiletěl i Mára Hrbas. Bohužel, Tomášovi Filippimu a Liborovi Kašíkovi to nevyšlo, což se stane. Místo nich přišli jiní kluci. Je fajn, že nás tam je tolik. Můžeme si pokecat česky a naštvat Rusáky.," usměje se.

Tomáš Zohorna si v Chabarovsku vybudoval výbornou pozici, patří k hlavním hvězdám mužstva. „S Honzou Kolářem tam jsme už čtvrtým rokem, doufám, že jsou s námi spokojeni. V Rusku nikdy nemáte jistou pozici, párkrát se prohraje a manažerům se to nelíbí. Naše výkony se ovšem zvedly. Koukáme jedině na to, abychom dělali body a přiblížili se k postupu do play off," uzavírá.

Foto: hcamur.ru

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz