Za baráž může také platební morálka! Musíme hrát i za uklízečku, velí Duda

Foto: Petr Kozelek

Piráti ve čtvrtém kole skupiny o umístění v Tipsport extralize podlehli Pardubicím, což je definitivně poslalo do baráže o setrvání v nejvyšší soutěži. Velkou zkušenost má s prolínací soutěži Radek Duda, který pomohl zachránit Litvínov a Liberec. Teď před ním a celou Růžičkovou družinou stojí po peripetiích kolem financí i sportovní zkouška.

MS U20 2020

Po prohře s Dynamem je z toho pro vás definitivně baráž. Kdy se to zlomilo?
Je to výsledek celé sezony. Už jsme to párkrát měli ve vlastních rukou a naložili jsme s tím jako proti Pardubicím. Podle mě je to spravedlivé. Sport je spravedlivý. Dva poslední týmy tabulky v extralize si zahrají o to, jestli ji příští rok budou, nebo nebudou hrát. Tak by to mělo být.

Po vašem příchodu se výkony trochu zvedly – předvedli jste lepší pasáže, ale už jste je nepotvrzovali. Čím to je?
Budu mluvit sám za sebe. Všechno začíná platební morálkou. Tam se začíná, pak to jede dál. Měli jsme velký nádech, když jsme měli osmnáct nebo devatenáct bodů. Přitáhli jsme se a měli velkou šance naskočit na druhý břeh řeky, ale ekonomickou stránkou jsme si znovu podrazili nohy a spadli na dno. Museli jsme se z toho vyhrabat, což nás stálo hodně sil. Situaci jsme nějakým způsobem urovnali a s vedením jsme si pár věcí řekli. Nakonec jsme to neudělali a jak už jsem řekl, je to spravedlivé. Ať lepší mančafty končí a horší ať si zahrají. Od toho je sport sportem. Proto je tak krásný, a proto ho hraju.

„Všichni musíme hrát za sebe, za tým, za Chomutov i celý realizační tým. Musíme hrát i za uklízečku, která tu má kontrakt.“

V předchozích letech se v letní přestávce objevovaly spekulace o prodeji licence. Letos je to opět kvůli ekonomické situaci nasnadě. Jak těžké bude v tom bojovat o extraligu?
Takovou otázku si vůbec nemůžeme položit. Je tu hodně mladých kluků a dětí. Chomutov je obrovská líheň mládeže a trenéři tu výborně pracují. Kvůli nim tu musí nejvyšší soutěž zůstat. Všichni musíme hrát za sebe, za tým, za Chomutov i celý realizační tým. Musíme hrát i za uklízečku, která tu má kontrakt. Tak to musí být. Obávám se, že to stále nedokážeme pochopit jako celek. Bude jen na nás, jestli vše pochopíme, přehodíme se v hlavách a začneme makat. Bude důležité dát do baráže všechno. Hraje se třikrát v týdnu celý měsíc. Bude to záhul. Musíme se s tím vypořádat a najít si cestu k dvaceti nebo jednadvaceti bodům.

Osobně jste zažil baráž třikrát. Bude to právě o vašich zkušenostech?
Vím, co nás čeká, ale nehrajeme tenis nebo golf. Je tu dalších dvacet nebo pětadvacet lidí, kteří musí uvěřit a které musíš přesvědčit, že právě ten někdo má pravdu. Hráči si musí dát klacek mezi nohy, začít poslouchat a dělat, co se jim říká. Pokud to jeden hráč nebude dělat, nehneme s tím a budeme mít velké problémy. Začne to mnou až po posledního hráče, který chodí na extra tréninky. Musíme být jeden tým, abychom to ukopali pro kluky, kteří jsou mladí. Nikdo nechce hráče, kteří spadnou nebo jsou loseři. To musí každý pochopit. Hrajeme za svá jména a obrovskou čest.

Pomohl jste se záchranou Liberce v sezoně 2012/2013 pak o tři roky později v Litvínově. Jak se baráže lišily?
Každá byla úplně jiná. Když jsme si s Libercem mysleli, že jsme z toho venku, rázem jsme byli zase dole. Dá se říct, že jsme všechno zachránili v posledním kole. S Litvínovem to bylo jinak. V šestém kole se na Slavii všechno zlomilo a jeli jsme jako pily. S Vervou jsme byli silní. V play out jsme si učesali naši hru a bylo neuvěřitelné, jak nás Tráva nakopl a my se potom jenom přidali. Vnitřní síla byla obrovská. V Liberci byla situace odlišná – tým byl mladý a práce stála hlavně na zkušených hráčích jako Petr Nedvěd.

„Hráči si musí dát klacek mezi nohy, začít poslouchat a dělat, co se jim říká.“

Jak bude těžké všechny v kabině teď nakopnout, aby makali?
Každý musí začít u sebe. Máš tu pětadvacet bratrů, pro které musíš udělat všechno. I když ti to na ledě nepůjde, musíš dělat jiné věci, aby všichni věděli, že žiješ s týmem. Samozřejmě nebudeš hrát každý zápas skvěle a nebude se ti dařit, ale musíš dělat jiné věci – srážet se, blokovat střely, bránit, napadat a vyhrávat souboje.

V průběhu ročníku jste vždycky působili jako dobrý kolektiv. Je v tomto ohledu všechno v pořádku?
Jsme pořád dobrá parta, ale celou sezonu hrajeme nahoru a dolů. Jednou uděláme dobrý výsledek, pak špatný. Už jsme měli velký mítink a nemá cenu si dál a dlouho povídat. Je potřeba se soustředit jen na sebe, dostat tělo a mysl do barážového módu a koncentrovat se. V baráži budeme muset vyhrávat zápasy. Za celou sezonu jsme neudělali delší vítěznou šňůru. Najednou budeme muset vyhrávat. Obzvlášť zápasy venku budou o double body. Musíme jít na krev a naučit se vyhrávat, protože můžeme všechno ztratit.

V Chance lize už vrcholí semifinále, ze kterých vzejdou dva vaši soupeři. Dokázal byste říct, koho si přejete víc?
Je mi jedno, s kým budeme hrát. Je to sport. Ať se ti nejlepší z první ligy dostanou nahoru a zahrajeme si o všechno. Je pohádka hrát o titul, ale je úplně jiné kafe hrát o sestup. Můžeme ztratit všechno. Hrajeme za celou organizaci, za celé město a také kraj.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz