Zachraňoval Sičáka, Valaši ho poplivali a polili pivem. Nechápu to, říká Budín

Foto: Martin Pavlík, hc-vsetin.cz

9. března 14:54

Václav Jáchim

S hokejem prožil ledacos. MUDr. Jaroslav Budín je dlouholetým lékařem karlovarské Energie, od roku 2003 i juniorských reprezentačních výběrů, na kontě má několik šampionátů dvacítek. V sobotu ale prožil jeden z nejhorších zážitků u milovaného sportu a profesně velmi náročnou situaci. Během třetího čtvrtfinále play off mezi Vsetínem a Energií byl brutálně faulován hostující Vladimír Sičák (na snímku), agresor David Vítek za to posléze dostal od výkonného výboru ČSLH trest zákazu startu na osm měsíců. "Hned jsem věděl, že to bude velmi vážný úraz," vrací se k hrozivým chvílím Jaroslav Budín.

Plekanec TELH

Coby lékař musí být připraven na všechno, hned tedy vystartoval na ledovou plochu, aby Sičákovi poskytl první pomoc. "Něco podobného jsem kdysi zažil na mistrovství světa juniorů v Hämeenlinně, kde Fin Petrell sestřelil Michala Barinku. Ošklivý faul byl také na Petra Šenkaříka při šampionátu v Kanadě. Všechny tyto zákroky jsou mimořádně nebezpečné. Vláďa Sičák utrpěl zlomeninu obou čelistí, vážné poranění lícní kosti a očnice, těžký otřes mozku. Stačilo relativně málo a zranění mohlo mít fatální důsledky," popisuje.

Ihned byla zavolána sanitka, která Sičáka bleskově převezla do vsetínské nemocnice. "Chtěl bych poděkovat hlavně klubovému lékaři a celému personálu vsetínské chirurgie, zachovali se velmi profesionálně a nadstandardně," vzkazuje. Se zkušeným obráncem, který si během kariéry zahrál za národní mužstvo i spoustu tuzemských či zahraničních klubů, putoval v pondělí do Plzně.

"Fakultní nemocnice je na čelistní chirurgii vyhlášená. Se specialisty jsme se dopředu domluvili, oni i trošku tušili, co je čeká. Ten zákrok viděla celá republika, byl úplně nesmyslný. Když jsem s Vláďou jel na plzeňskou stomatologii, otočil se na mě a řekl: Vídíš doku, celý rok jsem makal a teď je všechno pryč. A otočil hlavu, abych neviděl jeho smutek. Nevěděl jsem, co odpovědět. Ale hned jsem věděl, že musím situaci na Lapači okomentovat."

Hokejisté Energie zvládli sérii play off na jedničku. Postoupili bez ztráty kytičky, ovšem ztratili Vladimíra Sičáka. Kdy bude zpátky v činné službě, to je ve hvězdách. "Zlomeniny srostou, rány se zacelí. Vláďa je tvrdej chlap. Ale při debatách o poranění v obličeji nesmíme zapomenout, že utrpěl také těžký otřes mozku. Je mu 38 let, nikdo neví, jaké následky bude takový úraz mít. Vezměte si Erica Lindrose nebo další hráče. Nakonec museli ukončit kariéru. Vláďovi moc přeji, aby pokračoval. Musí být trpělivý. Zatím má klidový režim, protože i například sledování televize vyvolává bolesti hlavy. Chce to čas," připomíná lékař Energie.

Zápasy ve Vsetíně nechali Západočeši za sebou, vzpomínky nejsou příjemné nejen s ohledem na Sičákův úraz. "Na vašich stránkách jsem si přečetl něco ve smyslu, že atmosféra na Lapači se musí zažít. Co jsem tam zažil a viděl já, to skutečně nezapomenu. Po oba dny jsem byl na střídačce i mimo stadion zasypáván nadávkami a obscénními gesty, neustále na mě plivali tzv. fanoušci domácích, čímž byli nesporně příkladem kultivovaného sportovního diváka pro své malé děti sedící opodál."

A co víc, Jaroslav Budín to pořádně schytal i při transportu zraněného Sičáka z ledu do kabiny. "Vláďa stál sotva na nohou, krvácel z dutiny ústní a měl deformovaný obličej. Když jsem ho odváděl, kdosi mě polil pivem se slovy: vezmi si toho zkurv.... Sičáka na záda a táhněte oba do prd..., vy hovada z Varů. Absolutně to nechápu!" kroutí hlavou.

Nebyla to jediná nepříjemnost, která Západočechy ve Vsetíně potkala. "Nějaký inteligent ukradl z našeho autobusu poznávací značku, po druhém zápase nás musel chránit kordon policistů, abychom vůbec mohli naložit věci do doprovodného vozidla," dodává. Karlovarští hokejisté se podle jeho slov nesnížili k opětování nadávek a věnovali se jen hře, zážitky z chování některých rádoby příznivců bude mít Budín v sobě ještě dlouho. "Nechci vsetínské fanoušky házet do jednoho pytle, všem těm slušným se omlouvám a přeji jim do budoucna jen to dobré. Ale tohle bylo vážně trochu moc," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz