Začíná ELIOD Extraliga dorostu. O rok „lepší“, ale s velkým strašákem!

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

11. září 2019, 18:10

Martin Voltr

Souběžně se startem seniorské extraligy vypukne nejvyšší česká soutěž i dorostencům. ELIOD Extraliga dorostu by letos měla nabídnout kvalitnější zápasy – jednak vzhledem k posunu ročníků, jednak vinou rázného zeštíhlování počtu účastníků! Titul obhajují Bílí Tygři z Liberce.

Pojď hrát hokej

Od roku 2009 platilo, že extraligu mladšího dorostu – v roce 2018 přejmenovanou na extraligu dorostu – hrají v drtivé většině hokejisté devátých tříd a prvních ročníků středních škol, tedy kategorie U15 a U16. Před letošní sezonou ale došlo v českém hokeji k posunu ročníků a návratu kategorie 9. třídy, dorost je tak určený hráčům, kteří v roce 2020 završí maximálně 17 let.

Soutěž tedy může nadále hrát i loňský dorazový ročník 2003. Ve skutečnosti tomu tak bude v omezené míře – ti nejlepší hokejisté už budou nastupovat v juniorech a řada dalších kvalitních odešla do zahraničí.

Do úvodních kol turnaje O Pohár DHL zasáhlo 33 takových hráčů, z nichž některým už patří i zásadní role v týmu. Třeba Jan Krupička ze Sparty dal za dva zápasy tři góly, v obraně byl dominantní například kladenský Jiří Ticháček; jen na brankáře se zatím nedostalo či zůstali na střídačce.

Zahraniční soutěže se vydali zkusit Matouš Menšík, Jakub Altrichter, Šimon Marha, Marek Brada, Ondřej Cubo, Marek Alscher, Marek Stuchlík, Richard Němec, Aleš Čech či Filip Šindelek. O to více šancí už budou dostávat i hráči ročníku 2005.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Naprosto zásadní téma nového ročníku ELIOD Extraligy dorostu bude ale jiné. Dojde totiž k jejímu radikálnímu zúžení ze 30 na 24 účastníků!

Sestoupit tak může dokonce až osm týmů; šest nejhorších se bude poroučet do Ligy dorostu přímo a dva další půjdou do baráže. Už od samého začátku půjde o každý bod, tlak na hráče by měl opět zvýšit kvalitu zápasů.

Soutěž vypukne stejně jako v předchozích letech ve třech skupinách Západ, Střed a Východ. Po 18 kolech postoupí šest nejlepších týmů z každé skupiny do nadstavby o pořadí v play off, 16 z 18 si následně zahraje dvě kola vyřazovacích bojů a čtyři vítězové čtvrtfinálových sérií pojedou na závěrečný turnaj.

Sestupové starosti bude mít zbývajících 12 celků, které začnou skupinu o udržení od nuly. Čtyři z nich se zachrání, zbytek čeká play down, z něhož šest nejslabších spadne přímo a zbylé dva čeká zmiňovaná baráž.

Podrobně jsme o systému soutěže psali v tomto článku. Zásadní je návrat ke tříbodovému systému, nadále pak zůstává v platnosti pravidlo o doteku ochranné sítě: Když do ní puk zamíří od bránícího hráče či brankové konstrukce a vrátí se do hry, rozhodčí nechá hru pokračovat.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Titul z loňské sezony budou obhajovat mladíci z Liberce, kteří za sebou na finálovém turnaji nechali stříbrnou Kometu Brno, bronzový Hradec Králové a čtvrté Vítkovice. Z nižší soutěže postoupily Hvězda Praha a Poruba. Ze skupiny Západ do skupiny Střed se přesunula Slavia, ta se potká i s Technikou Brno, místo níž šla do skupiny Východ sousední Kometa.

Rozlosování základní části – Západ »
Rozlosování základní části – Střed »
Rozlosování základní části – Východ »

Nejvyšší soutěž se rozjede ve čtvrtek 12. září na čtrnácti zimních stadionech, hned v sobotu čeká její účastníky druhé kolo. Liberec začne v roli jednoznačného favorita na domácí půdě proti Technice a Havlíčkovu Brodu, větší náboj patrně nabídnou jiné duely.

Šlágry úvodních kol budou zápasy Plzeň – Sparta, Mladá Boleslav – Hradec Králové či Kometa – Vítkovice. Sobota přinese pražské derby Hvězdy se Spartou a kladenských Rytířů proti záložnímu PZ.

Základní část vyvrcholí 23. listopadu. Účastníci do té doby pojedou ve stabilním tempu dvou utkání za týden, s výjimkou dlouhé reprezentační přestávky v první polovině listopadu.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Úvodní týden ELIOD Extraligy dorostu

Čtvrtek 12. září:
16:00 PZ Kladno – HC Kobra Praha (sk. Z)
17:00 HC Škoda Plzeň – HC Sparta Praha (sk. Z)
17:30 HC Litvínov – Rytíři Kladno (sk. Z)
18:00 HC Energie Karlovy Vary – HC Hvězda Praha (sk. Z)
16:00 Bílí Tygři Liberec – VSK Technika Brno (sk. S)
17:30 BK Mladá Boleslav – Mountfield HK (sk. S)
17:30 HC Dukla Jihlava – HC Tábor (sk. S)
18:00 HC Dynamo Pardubice – HC Motor České Budějovice (sk. S)
18:30 BK Havlíčkův Brod – HC Slavia Praha (sk. S)
16:00 PSG Berani Zlín – HC RT TORAX Poruba (sk. V)
17:00 HC VÍTKOVICE RIDERA – HC ZUBR Přerov (sk. V)
17:30 HC Oceláři Třinec – HK Mladí Draci Šumperk (sk. V)
17:45 AZ RESIDOMO Havířov – VHK ROBE Vsetín (sk. V)
18:00 HC Olomouc – HC Kometa Brno (sk. V)

Pátek 13. září:
16:10 HC Meteor Třemošná – Piráti Chomutov (sk. Z)
17:00 Mountfield HK – HC Dukla Jihlava (sk. S)

Sobota 14. září:
12:00 HC Hvězda Praha – HC Sparta Praha (sk. Z)
12:30 Piráti Chomutov – HC Škoda Plzeň (sk. Z)
13:00 HC Energie Karlovy Vary – HC Litvínov (sk. Z)
14:45 HC Kobra Praha – HC Meteor Třemošná (sk. Z)
15:55 Rytíři Kladno – PZ Kladno (sk. Z)
12:00 VSK Technika Brno – HC Motor České Budějovice (sk. S)
12:00 HC Slavia Praha – BK Mladá Boleslav (sk. S)
12:15 HC Tábor – HC Dynamo Pardubice (sk. S)
16:00 Bílí Tygři Liberec – BK Havlíčkův Brod (sk. S)
12:00 VHK ROBE Vsetín – HC Oceláři Třinec (sk. V)
13:15 HC RT TORAX Poruba – HC ZUBR Přerov (sk. V)
13:15 HK Mladí Draci Šumperk – HC Olomouc (sk. V)
13:30 HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA (sk. V)
15:30 PSG Berani Zlín – AZ RESIDOMO Havířov (sk. V)

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz