Žádné fauly, musíme hrát v pěti, velí Pešán. Pomůže dvacítce brzký start?

Foto: Sanny Muharem

(BUFFALO, od našeho zpravodaje) Trošku s tím počítali, někteří si tuhle verzi i přáli. V noci na Nový rok se česká dvacítka dozvěděla, že klíčové čtvrtfinále play off bude hrát s Finy. Tedy proti soupeři, kterého dobře zná. "Hráli jsme s nimi několikrát v přípravě, zápasy byly velmi vyrovnané. Finsko se na mistrovství světa prezentuje organizovanou hrou, má dovednostně velmi vybavené hokejisty, kteří hráli vyrovnaná utkání s Kanadou a Amerikou. Takže velmi těžký soupeř," konstatuje hlavní kouč Filip Pešán.

Aplikace Tipsport extraligy

Silvestrovský večer místního času byl pro juniory malinkým vybočením ze stereotypu. "Asi v devět hodin nechal manažer Ota Černý přivézt křidýlka a žebra. Pak jsme si připili a někdy v půl desáté všechno rozpustili. Respektoval jsem, že někteří kluci chtěli jít spát brzy," konstatuje hlavní kouč.

Finové, nebo Američané? Na soupeře čekali junioři do půlnoci

Realizační tým čekal na výsledek posledního utkání ve skupině mezi Rusy a Švédy, který rozhodoval o umístění a tím pádem o nasazení do vyřazovacích sérií. Pořadatelé se moc nepředvedli, ještě ve 23 hodin nebylo jasné, kdy Češi hrají. A kdy mají tím pádem na Nový rok trénink. "Kluky jsme museli podržet, abychom jim oznámili program na ráno," hlásí kouč. Až informace z webu IIHF potvrdily, že duel proti Finům vypukne 2. ledna od 18 hodin českého času.

Trénink tedy v pondělí proběhl brzy po snídani. Trenérský štáb měl hlavní noty pohromadě s předstihem. "Finy známe, videokouč Aleš Vladyka si playbook udělal dřív, než Švédové s Rusy dohráli. Ale pak se trochu klepal, aby to nebyli Američané," usměje se Pešán. Dvacítku čeká náročný test, nicméně v play off se nic jiného čekat nedá. S týmem Suomi se hokejisté utkali v generálce před turnajem a podlehli 2:4. "Finové hráli hokej, který předvádějí i na turnaji. Mají dobré přesilovky, kreativní beky, kteří jsou skvělí na kotouči. Hodně silná je jejich první lajna, ta má extrémně vysokou úroveň," upozorňuje.

U české sestavy zatím zůstává několik nejasností. O nasazení brankáře má Filip Pešán jasno, ale s rozhodnutím ještě počká. Změní se složení obran či útočných formací? "Uvidíme podle zdravotního stavu. Na Nový rok ráno mi Filip Král a Marek Zachar oznámili, že jsou nachlazeni. Nejeli s námi na trénink a léčili se na hotelu. Pokud budou k dispozici, zůstalo by všechno při starém," hlásí trenér.

Na brzký začátek jsou Češi připraveni. Těší je, že se nestěhují

Před turnajem se dalo odhadnout, že pokud reprezentanti neskončí v základní skupině první, potká je ve čtvrtfinále někdo z tria Kanada, Spojené státy Finsko. Někteří hráči si přáli poslední zmíněnou možnost, nakonec na ni také dojde. "Myslím si jednu věc. Bojovat proti Kanadě nebo Americe na jejich půdě je složitější, než hrát s Finy. Když člověk ta utkání vidí, uvědomí si, jak velké návštěvy i tlak na podporu těchto mužstev jsou. V tom bude možná jediná malá výhoda. Ale týmy ze skupiny A jsou jinak naprosto vyrovnané, i Slováci hmíná.

Utkání vypukne v úterý 2. ledna od 18:00 SEČ, v Buffalu bude pravé poledne. Tyhle začátky si dvacítka na turnaji vyzkoušela celkem třikrát v duelech s Rusy, Bělorusy a Švýcary, nejde o nic nového. "Celý program jsme měli takhle postavený už během kempu v Niagara Falls, abychom si zvykli. Jestli půjde o drobnou výhodu v porovnání se soupeřem, to si řekneme po zápase," usměje se Pešán. Kvituje nasazení bitvy na led hlavní arény. "Jsem rád, že se nemusíme stěhovat do vedlejšího Harbocentra. V KeyBank Center máme dobré zázemí a pohodlí. Zůstaneme ve svém, to by mohlo být drobné plus," dodává.

Hokejisté vědí, že přichází zápas o všechno, který je může vystřelit na oběžnou dráhu. Semifinále bylo pro dvacítku dlouhé roky zakleté, letošní tým má ale sílu a ohromnou vůli tuhle bariéru zbourat. "Rozhodující bude, abychom neudělali zbytečný faul. Nedisciplinovanost nás provází celým mistrovstvím. I když si to kluci hlídají, hráli jsme v šesti, byla tam desítka za nesportovní chování, několik dvouminutových trestů za fauly v útočném pásmu... Klíč k tomu, jak Finy porazit, je hrát v pěti!" uzavírá Filip Pešán.

Čtvrtfinále české dvacítky na MS od roku 1997:

1997: Finsko 3:2 po nájezdech (4. místo)
1998: USA 4:1 (4. místo)  
1999: o udržení
2000: Kazachstán 6:3 (1.místo)
2001: Švýcarsko 4:3 (1. místo)
2002: Finsko 1:3 (7. místo)
2003: USA 3:4 (6. místo)
2004: Slovensko 4:2 (4.místo)
2005: Finsko 3:0 (3. místo
2006: USA 1:2 (6. místo)
2007: Švédsko 1:5 (5. místo)
2008: Rusko 1:4 (5. místo)
2009: Rusko 1:5 (6. místo)
2010: o udržení
2011: o udržení
2012: Rusko 1:2 po prodloužení (5. místo)
2013: USA 0:7 (5. místo)
2014: Finsko 3:5 (6. místo)
2015: Slovensko 0:3 (6.místo)
2016: USA 0:7 (6. místo)
2017: Kanada 3:5 (6.místo)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz