Zajímavé zpestření, říká Lobo o přesunu Tygrů. Cíle má znovu nejvyšší!

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Zvláštní, a psychicky ne úplně snadnou pozici mají v Extralize dorostu liberečtí Bílí Tygři. Vzhledem k předčasnému ukončení loňské sezony půjdou i do té další coby stále úřadující mistři republiky. Po přesunu do západní skupiny je teď navíc čeká těžká mise hned od počátečních kol.

Chance liga na Hokejka TV

Změnu ovšem – stejně jako ostatní silné mančafty ze západní části – neberou negativně.

„Po pár letech se budeme potkávat zase s jinými týmy, což bude zajímavé zpestření. Myslím, že skupina Střed byla za ty roky nejtěžší skupinou a přehozením nás a Boleslavi se to přesune na západ. Bude to zajímavé a v žádném zápase si nebudete smět cokoliv podcenit. Těšíme se na to,“ hlásí liberecký trenér Richard Lobo.

V konkurenci Plzně, Karlových Varů, Mladé Boleslavi, Litvínova či Kladna ovšem čeká jeho tým tuhý boj o čtyři postupové pozice do play off. Komu se nepovede pár zápasů na začátku, ten už třeba ztrátu nemusí dohnat!

„Bude to zajímavé a v žádném zápase si nebudete smět cokoliv podcenit. Těšíme se na to.“

„Nad tím jsme zatím nepřemýšleli. A asi ani nechceme. Věřím, že máme natolik kvalitní tým, že do play off postoupíme. Snad to nezní moc sebejistě, ale opravdu si za tím půjdeme,“ reaguje Lobo rázně. Nicméně, kdyby do vyšší nadstavby šlo jako loni šest celků z každé skupiny, byl by radši.

„Myslím si, že v každé skupině, a teď se nechci nikoho dotknout, je spíš šest z deseti týmů lepších než horších, což letos v každé skupině dva odskáčou,“ má na mysli mužstva, jež se budou muset do konce dlouhodobé části prát se slabší konkurencí. „Upřímně to týmy donutí hrát na výsledky v základní části, a ne proto, aby si zajistily play off už v listopadu, ale spíš aby se vyhnuly tomu, že ve spodní skupině jim ubyde kvalitních zápasů,“ soudí mladý kouč.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Loňský model se mu zkrátka zdál férovější. „Obě části byly extrémně vyrovnané. I z pohledu reprezentace U16 bylo lepší, že jsme viděli hráče v konkurenci těch silnějších týmů. Většina kluků, kteří nám tam prošli, byli ze skupiny o play off. Ale je to tak, jak to je, a my to musíme respektovat,“ pokračuje Richard Lobo.

Soutěž se už od rozdělení na mladší a starší dorost v roce 2009 hraje rámcově stejným formátem, tedy ve třiceti týmech rozdělených do tří skupin. Jenže na startu příštího jara ji minimálně šest mužstev opustí. Částečně si to vyžádal i posun dané kategorie z U16 na U17, hráči teď už zkrátka potřebují větší konkurenci.

„Rozhodně budeme mít ty nejvyšší možné cíle, pro nás je to každoročně medaile.“

Spodek tabulek nabídne při daném sestupovém klíči krutý boj. „Nikomu nepřeju spadnout z extraligy. Sám jsem to zažil, když jsme spadli s mladším dorostem Hvězdy,“ vzpomíná Lobo. „Ale pro zkvalitnění extraligy dorostu je to nezbytné, to je prostě fakt. Bylo by dobré, kdyby vznikla trojstupňová soutěž, jako je to v kategorii juniorů,“ přidává další myšlenku.

I když Liberec může mít s postupem tentokrát práci, sestupové starosti by se ho vzhledem ke kvalitě akademie rozhodně týkat neměly. To by byl velký šok. „Rozhodně budeme mít ty nejvyšší možné cíle, pro nás je to každoročně medaile. Rozvoj hráčů je samozřejmě přednější než výsledky, ale zároveň bez toho, aby hráči chtěli vyhrávat, se nikam rozvíjet nemůžou,“ líčí Richard Lobo.

„Musíte přece chtít vyhrát buly, vyhrát svůj osobní souboj jeden na jednoho, vyhrát svůj souboj se soupeřovým brankářem a samozřejmě pak i zápas. Bez toho to prostě nejde,“ vysvětluje důrazně kouč loňských mistrů, co chce hráčům vštípit.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jenom tak podle něj vede cesta k pozdějšímu úspěchu. „Nikam vás to neposune, když to děláte jen jako, nenaučíte se ‚sežrat puk‘, když vedete o gól minutu před koncem, nenaučíte se otočit už zdánlivě prohraný zápas a spoustu dalších věcí, bez kterých se prostě hokej hrát nedá. A je jedno, jestli jednou budete hrát NHL, nebo krajský přebor. Nikde vás nebudou chtít.“

Tygři nyní stejně jako většina ostatních týmů finišují se suchou přípravou. Její rozjezd byl pro sportovce hodně rozpačitý a náročný, ale díky moderním technologiím dostali všechny instrukce, které potřebovali. A teď už trénují bez omezení.

„Hodně jsme jeli online tréninky a mítinky, což byla velká novinka. Máme ovšem výborného kondičního trenéra Tomáše Krámského, který to vše připravil tak, že v současné letní přípravě nakonec není žádný rozdíl oproti minulým. Kluci k tomu přistoupili svědomitě, a nakonec to vše můžeme hodnotit jen kladně,“ uzavírá s pochvalou Richard Lobo.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz