<

Zajímavosti z MS žen: supertalent, překonané rekordy a neprůstřelná zeď!

Foto: iihf.com

23. Mistrovství světa žen je minulostí. Cenné kovy si rozdaly Kanada, Spojené státy americké a Česká republika. Pojďme se společně podívat na deset zajímavostí skončeného šampionátu v Dánsku.

Nejmladší hráčky turnaje
Mistrovství světa žen se účastnily dvě hráčky, kterým bylo teprve šestnáct let. Ve skupině A se představila za Japonsko Kohane Satoová. Obránkyně ze země vycházejícího slunce odehrála na turnaji pět zápasů, ve kterých se bodově neprosadila. Zaznamenala čtyři trestné minuty a v tabulce pravdy záporných šest bodů. Zato ve skupině B byla hodně vidět Češka Adéla Šapovalivová. V sedmi utkáních zapsala čtyři kanadské body (3+1), přičemž hned v prvním zápase vstřelila dvě branky! Budoucí klenot českého hokeje se na turnaji v Dánsku ukázal ve výborném světle.

Famózní Taylor Heiseová
Nová kometa ženského hokeje. To je prospekt hokejistek Spojených států amerických, který nese jméno Taylor Heiseová. Útočnice s hvězdy a pruhy sehrála ve 22 letech první světový šampionát, který si zcela podmanila. Americká hvězda hájící barvy Univerzity Minnesota získala rekordních osmnáct bodů (7+11). Tímhle počinem vytvořila nové maximum získaných bodů na jednom šampionátu. Ani její představení ovšem na zlatou medaili nestačilo. Bude zajímavé, jakým směrem se její kariéra bude ubírat…

Sestry v jednom týmu
Každý šampionát píše své příběhy. V německém celku se potkaly sestry Lilli a Luisa Welckeovy. V prvním utkání na šampionátu hrály pospolu, ovšem v dalším průběhu měla každá z útočnic jiné spoluhráčky. Obě dvě zapsaly na turnaji po jednom bodu. V národním celku Maďarska se rovněž našlo sesterské duo: brankářka Anika Nemethová a obránkyně Bernadetta Nemethová. 

Nejvíce účastí na MS
Jenni Hiirikoskiová, kapitánka Finska, si připsala rekordní čtrnáctou účast na mistrovství světa. Zkušená obránkyně debutovala na velké akci v sezoně 2003/04. Hiirikoskiová se během let stala velkou oporou, ve své sbírce má jedno stříbro a sedm bronzů z mistrovství světa. Další tři bronzy má z olympijských her. Z Dánska si žádnou medaili nepřivezla, její tým vypadl ve čtvrtfinále s Českem. A právě finská kapitánka vyrobila chybu, která rozhodla dramatické utkání.

Hokejová rodina
Německý tým se na turnaji kromě výkonů sester Welckeových mohl spolehnout ještě na další sourozeneckou dvojici. Tanja a Nicola Eisenschmidovy jsou od sebe tři roky a byly ústředními postavami svého celku. Více byla vidět starší Tanja, která zachránila Německo od pohromy. Určitě si vzpomínáte na utkání se Švédkami, kde naše sousedky prohrávaly o tři góly. V čase 59:18 však vyrovnala Tanja Eisenschmidová na 3:3, čímž poslala zápas do prodloužení. V závěrečném dni základních skupin potom odsoudila Dánsko k pádu do nižší divize, a to ranou na 4:3 v čase 59:59! Sestry navíc mají ještě bratra Markuse, který rovněž hraje hokej. Geny se rozhodně nezapřou.

Japonská zeď
Asiatky na mistrovství světa výsledkově neohromily, ovšem najdeme jednu zajímavost, vlastně rovnou dvě. Japonské hokejistky prohrály všechny zápasy v základní skupině i čtvrtfinále, tudíž hrály o umístění. V něm dokázaly porazit severské týmy ze Švédska a Finska. Zejména utkání s druhým jmenovaným týmem skončil pořádným překvapením. Japonsko skončilo díky výhře 1:0 po samostatných nájezdech páté, čímž odsunulo Finsko poprvé v historii mimo elitní skupinu. Nulou se blýskla gólmanka Mijuu Masuharaová, která zlikvidovala neuvěřitelných 61 pokusů soupeřek.

Česká pohádka
Tohle by nenapsal ani Hans Christian Andersen nebo Josef Lada. Pohádku na šampionátu napsaly české reprezentantky z pera kanadské trenérky Carly MacLeodové. Češky si podmanily skupinu B a ve čtvrtfinále po výborném výkonu skolily dosud neoblíbené Finky. Národní tým prohrál až následné semifinále proti pozdějším vicemistryním světa – USA. Bitvu o bronz ovládl český výběr po brilantním výkonu nad Švýcarskem 4:2. Národní tým získal premiérovou medaili na mistrovství světa, a co víc... Je teprve sedmou zemí, která má ze světového turnaje cenný kov.

Přepsání historie
23. Mistrovství světa přineslo ještě jeden zápis do historie. Americká útočnice Hilary Knightová vytvořila nový rekord v počtu kanadských bodů světových šampionátů. Členka elitního útoku přeskočila Kanaďanku Hayley Wickenheiserovou – nový rekord činí 89 bodů (53+36). Ve finále ovšem Knightovou dokázaly ubránit kanadské hráčky.

47 kanadských bodů
První trojice kanadského bodování se postarala o senzaci. Americké hráčky opanovaly statistiky s celkovým ziskem 47 bodů. Taylor Heiseová měla osmnáct bodů (7+11), Amanda Kesselová sedmnáct bodů (6+11) a Hannah Blinkaová dvanáct bodů (5+7). Úderná trojka sice na zlato nedosáhla, ovšem její čísla hovoří za všechno.

Kanada získala double
Javorové listy po úspěchu v Pekingu, kde opanovaly olympijské hry, vládly i na světovém turnaji. Ve finále opět porazily Spojené státy. Při pohledu na obě výhry (3:2 ZOH) a (2:1 MS) najdeme jedno společné. Kanada si v obou případech vystřílela tříbrankový, respektive dvoubrankový náskok, který nedokázaly soupeřky smazat. Zámořský gigant triumfoval v Dánsku celkově podvanácté a v příštím roce bude na domácí půdě bojovat o zlatý hattrick z MS.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz