Žamnov truchlí. Zlomený kotník připravil ruského veterána o olympiádu

10. ledna 2006, 8:42

Václav Jáchim

Maloval si, že ještě jednou zažije atmosféru olympijských her. Podobně jako řada jiných veteránů. Alexej Žamnov má doma zlato z Albertville 1992, stříbro z Nagana 1998 a bronz ze Salt Lake City 2002. Výjimečnou sbírku cenných kovů už ale nerozšíří. "Moc jsem se těšil. Říkal jsem si, že reprezentační kariéru ukončím na čtvrté olympiádě. Bohužel, do Turína nepojedu. Zlomil jsem si kotník a lékaři řekli, že na led mohu nejdřív za dva měsíce," lituje Žamnov.

Jágr Chance liga

K nešťastné události došlo při utkání s Tampou Bay. Útočník Bostonu šel do souboje, v rohu kluziště ztratil stabilitu a celou váhou padl na nohu. "Nerad na to vzpomínám, ani se mi o tom nechce hovořit. Ztratil jsem rovnáhu, situaci zhoršila skutečnost, že jsem byl zapříčený do soupeře. Padl jsem na levou nohu. Bylo mi jasné, že je zle," popsal Žamnov pro deník Sport-Express.

Oním protivníkem byl shodou okolností ruský útočník Jevgenij Arťuchin, Žamnovův bývalý spoluhráč z Podolsku. "Z ničeho ho neviním. Zdálo se mi, že to proběhlo normálně, žádný úmysl. Arťuchina celkem znám, v létě jsem s ním trénoval. Z jeho strany nešlo o faul," pokračuje Žamnov.

Arťuchin prozatím neměl šanci, aby se zkušenému krajanovi omluvil. "Ihned mě odvezli do nemocnice. Když zápas skončil, já už byl dávno pryč," říká Žamnov. Nyní sleduje dění v NHL pouze z povzdálí. Jsem doma. Ležím, pocházím. Jako každý, kdo marodí."

Už první vyšetření ukázalo, že kost v kotníku je zlomená. "Ale nepřipouštěl jsem sï, že budu mít dlouhou pauzu. Ovšem pak mi lékaři řekli, že musím vysadit na osm až deset týdnů. Tyhle prognózy jsem si původně nepřipouštěl, poněvadž existovala varianta, že by operace nebyla složitá. Tím pádem bych rychle mohl zase na brusle," popisuje.

Nakonec veškeré naděje zhasly. Bývalý hráč CSKA Moskva, Winnipegu či Chicaga na olympiádu nepojede. "Samozřejmě - život se nezboří. Ale v duši mám smutek. Chtěl jsem jet do Turína, chybělo tak málo. Teď už vím, že se na olympiádu nikdy nepodívám," líčí smutně. Za čtyři roky se Žamnov na hrách ve Vancouveru nejspíš nepředstaví. Bude mu totiž bezmála čtyřicet let.

Už to tak bývá, že neštěstí jednoho přidává nečekaný záblesk radosti u někoho jiného. Místo Žamnova bude do nominace sborné zařazen náhradník. Kouč Vladimír Krikunov ztráty ostříleného centra lituje, protože na jeho postu měl pouze omezený výběr špičkových hráčů. Fjodorov se omluvil,  Žamnov zranil. Nastoupit musí hráči druhé vlny.

Ruská média překvapivě favorizují mladého Andreje Taratuchina z Jaroslavle, jenž hraje sice ve velké formě, nicméně na velkém světovém turnaji se dosud nikdy neobjevil. Z dalších kandidátů prý připadají v úvahu Sergej Brylin, možná Alexej Morozov nebo Alexander Koroljuk.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz