Zámoří? Uvidíme za rok, hlásí Kovář. Železný muž KHL chyběl jen třikrát

Foto: Michal Eger

1. června 2017, 15:30

Václav Jáchim

Po příjezdu z mistrovství světa v Paříži mohl konečně vydechnout, Jan Kovář nechal za zády další vyčerpávající sezonu. V ruském Magnitogorsku a české reprezentaci sehrál za posledních deset měsíců kolem stovky utkání, manželce a malému synovi se ale začal s malým zpožděním. Minulý týden totiž ještě vyrazil na slavnostní galavečer ruské KHL. "Bylo to příjemné. Každé oceněné potěší, docela jsem se těšil," přiznává.

Kovář na tom byl podobně jako loni. Tehdy v Moskvě zůstal po světovém šampionátu, teď cestoval speciálně na vyhlášení z Prahy. "Pořadatelé hodně chtěli, abych tam byl. Z toho se dalo poznat, že asi nějakou cenu dostanu. Po náročném programu jsem samozřejmě cítil únavu, ale účast na akci pro mě hodně znamenala. Jednak je to odměna za další výbornou sezonu, jednak jsem se v klidu potkal se spoluhráči, soupeři a vůbec s lidmi z KHL," konstatuje.

Vyřazení ve čtvrtfinále MS? V Rusku jsme se o tom nebavili

Písecký odchovanec byl vybrán do ideální šestky ligy a patřičně si toho cení. "Když si vezmete, kolik mají Rusové vynikajících hokejistů, je to určitě odměna. Navíc se do all stars dostal i Kuba Jeřábek, za něj jsem byl také moc rád. Pro oba to je pocta," zdůrazňuje. Kovář pak na pódiu převzal ještě trofej "Železný muž KHL", která pro změnu potvrdila jeho obdivuhodnou výdrž.

Od chvíle, kdy v roce 2013 přišel z Plzně do Magnigotosku, chyběl Kovář pouze ve třech (!) soutěžních utkáních. "Dvakrát jsem stál kvůli trestu od disciplinární komise, v letošní sezoně jsem nehrál jeden zápas, jelikož se nám s manželkou narodil syn. Musím to zaklepat, zdraví mi drží. Zranění ani nemoc mě zatím nikdy nevyřadily," pochvaluje si. V KHL za čtyři roky sehrál 303 duelů, jednoznačně nejvíc ze všech ostatních hokejistů.

Jakmile slavnostní akce skončila, český reprezentant si dal konečně pohov. V myšlenkách se zpočátku ještě vracel k nedávnému mistrovství světa v Paříži. Čtvrtfinálové vyřazení pořád mrzí. "Když jsem teď byl v Rusku, ani jsem se o tom s ostatními kluky nebavil. Rusové nás porazili, nikdo mi to ale nepřipomínal. Spíš jsem si tak v hlavě hodnotil, co mohlo být jinak, proč to nevyšlo. Šampionát je ale minulost, nedá se nic dělat," povídá.

Případný zájem z NHL by musel dávat smysl. Teď o tom nepřemýšlím

Dvojnásobný vítěz Gagarinova poháru mohl na turnaji atakovat stovku mezistátních startů, Kovářovi k uznávané metě chybí poslední zápas. Nevadí, přidá ho příště. Sezona 2016-17 pro něj byla každopádně hodně náročná, přinesla velkou změnu v osobním životě. "Narodil se nám syn, takže když mám teď volno, snažím se být co nejvíc s ním a s manželkou. Zatím jsme nikam nejeli, jsme hodně v Plzni, samozřejmě také v Písku. Za pár dní ale vyrazíme k moři," naznačuje.

Pauza moc dlouhá nebude. "Momentálně je hokej trošku stranou, zatím přesně nevím, kdy začnu s tréninkem. Chvíli to ještě nebude. Každopádně vím, že 12. července odlétám do Magnitogorsku, pak se budeme chystat společně s týmem," hlásí. Kovář má před sebou poslední rok smlouvy, poté by mohl nastat velký zlom. Na jaře se hodně mluvilo o vytrvalém zájmu z NHL. Spekulace se týkaly Vancouveru, některé zdroje ale především hovoří o tom, že českého šikulu by rádi získali zástupci Chicaga.

Je možné, že by Kovář po následujícím ročníku zvedl kotvy a vyrazil za Atlantik? "Uvidíme, teď o tom nemá cenu mluvit. Mám kontrakt v Magnitce. Co nastane pak, to je ve hvězdách." Kdyby se však naskytla zajímavá nabídka, účastník pěti posledních šampionátů by možná nebyl proti. "Ale případný zájem z NHL by musel dávat smysl. Pokud ano, proč ne. Teď o tom ale vůbec nepřemýšlím," dodává.

Obránci Lee, Běreglazov a Antipov odcházejí. Budou nám chybět

Honza dobijí baterky a na dálku sleduje, jak bude vypadat kádr Magnitogorsku na příští sezonu. Lídr týmu Sergej Mozjakin pokračuje, další kamarád Danis Zaripov je ovšem bez smlouvy. "Jsem zvědav, jak to dopadne. Doufám, že Danis zůstane," přeje si. Jisté je loučení tří kmenových obránců, v týmu nebudou pokračovat Chris Lee, Alexej Běreglazov ani Viktor Antipin. "To je pro nás velká ztráta, Lee a Antipin patřili do první přesilovkové formace. Bude hodně těžké je nahradit," uvědomuje si.

Vedení týmu pracuje na budování kádru. Pokračovat má obrovitý Fin Osala, v týmu zůstává i Kovářův krajan Tomáš Filippi. Z Tipsport extraligy přijde expardubický obránce Nicholas Schaus, jenž by měl být v defenzivě vhodnou alternativou za zmíněné zadáky. "Osobně ho příliš neznám, ale trošku jsem se na jeho příchodu podílel. Podával jsem reference, zajímalo mě, co na Schause říkali kluci a lidé z Pardubic. Věřím, že Nick uspěje. A že se nám bude celkově dařit jako v minulých sezonách," doplňuje závěrem.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz