Zápasy za dorost dají klukům víc než republika, hlásí spokojený Zörkler

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Třináct měsíců zpět slavili starší žáci Mladé Boleslavi parádní bronz z mistrovství republiky. A letos měli svěřenci mladého kouče Lukáše Zörklera našlápnuto na zopakování své účasti ve Vítkovicích.

partneři českého hokeje

Středočeši si vedli velmi dobře v silné Královéhradecké skupině. V momentě přerušení sezony ztráceli dva body na první Jihlavu, měli sice zápas k dobru, ale na druhou stranu horší vzájemná utkání.

I tak se na soupeře nemuseli ohlížet: Pokud by tři zbývající utkání vyhráli, se stoprocentní jistotou by postoupili na závěrečný turnaj alespoň jako nejlepší tým z druhých příček.

Deváťákům Mladé Boleslavi navíc dobře klapala spolupráce s dorostem, do něhož nakoukla řada hráčů. A počítat se musí i s jejich nástupci! „Myslím, že letošní devátá třída by měla být ještě lepší. Když se podíváte na soupisku, hráli jsme se sedmi 2006kami,“ libuje si Lukáš Zörkler.

Po loňské parádní bronzové sezoně, jaká byla ta letošní?
Sezona byla dost podobná. Před začátkem se nám podařilo posílit o top dva hráče, jednoho útočníka a jednoho obránce. Do sezony jsme šli s podobnými očekáváními. Rozdíl byl určitě v tom, že letos dostávalo víc hráčů prostor v dorostenecké kategorii. Ať už v zápasech, nebo i v zapojení do tréninků.

„Je to obrovská výhoda. Ani ne tak do té sezony, jako pro kluky do budoucna. Kvalitní zápasy je posunou nejdál.“

Dá se říct, že hráči za ten ročník hokejově vyrostli tak, jak jste si představoval?
V deváté třídě je hezké udělat nějaký výsledek, ale hlavně jde o to, připravit kluky na dorosteneckou kategorii, někam je posunout. Pak když jsme viděli, jak se naši hráči byli schopni prosazovat v dorostu, určitě panovala z naší strany velká spokojenost.

Jak moc jste byl rád, že jste hráli tak kvalitní skupinu?
Za to jsem byl velice rád. Když se bavím s ostatními trenéry, tak mají třeba jeden nebo dva kvalitní zápasy v každém kole. Tady jsme měli Liberec, Jihlavu, Hradec, což byly tři super zápasy. A pak z týmů dole vás Pardubice dokážou jednou dvakrát potrápit, třeba u nich jsme vyhráli 2:1 i trochu se štěstím. Je to obrovská výhoda. Ani ne tak do té sezony, jako pro kluky do budoucna. Kvalitní zápasy je posunou nejdál.

Nejvíc mě zajímají zápasy s Jihlavou, které rozhodovaly o prvním místě. V úvodním kole jste ji porazili, pak už ne. Čím na vás dokázala vyzrát?
Celé to bylo asi hodně zkreslené tím, že my nebo Liberec jsme hráče hodně posouvali do dorostu. Když doma prohráli s Jihlavou 2:3, byli jsme bez pěti hráčů základní sestavy, což je v téhle kategorii prostě znát. Pak jsme ale prohráli i v Jihlavě, kde jsme naopak byli plní. Tam to možná bylo i trošku o hlavě, na kluky to dolehlo. Ale byl to kvalitní soupeř a těžké zápasy. Třeba oproti Liberci nemají hráče tak vysoké a silové, ale ve skupině to byl asi nejlépe bruslící tým. Byli parádně nabruslení, parádně se pohybují. To myslím, že byla jejich obrovská deviza. Oni byli dobří už loni, i když jim třeba nevyšly nějaké zápasy. Letos Liberec posouval některé hráče nahoru, takže ztratil s Pardubicemi i jinde. My jsme jinde až tak neztráceli.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Od kdy jste věděli, že nejlepší tým z druhých míst znovu pojede na mistrovství, a od kdy jste si mohli „hlídat“, abyste to byli vy?
Že nejlepší tým z druhého místa asi postoupí, jsme věděli od začátku sezony. Počítali jsme s tím, že Vítkovice asi svou skupinu vyhrajou. Asi po té prohře v Jihlavě jsme se začali na tabulky koukat, a v té době by nám to nestačilo. Byla tam Kometa, která pak ale někde prohrála, takže jsme se na tu pozici dostali my. Ale pořád jsme věděli, že nás čeká ještě jeden zápas s Hradcem, stejně jako Jihlavu. Vůbec to nebylo tak, že bychom si hlídali druhé místo. Prostě jsme šli zápas od zápasu. Naopak jsme třeba doufali, že Jihlava ještě ztratí, my se dostaneme před ní a postoupíme jako vítěz skupiny.

Po loňském bronzu jste určitě mysleli na to, že by bylo pěkné mít na krku další medaili...
Člověk na to určitě myslí, ale zase ne tak, že bychom se k tomu upínali. Jak říkám, víc než mistrovství republiky hráčům ve finále dá, když odehrají kvalitní zápasy za dorost, což oni odehráli. Musím říct, že když jsme třeba doma s Hradcem nehráli v plné sestavě a trochu jsme se toho zápasu obávali, tak ostatní kluci ukázali, že na to mají taky a jsou to schopni hrát. Paradoxně jsme podali jeden z nejlepších výkonů v sezoně.

„Pan Mrázek řekl sedmdesát zápasů, jenže on je zápas a zápas. Když máte ve skupině týmy, které porážíte 14:1, 12:0, tak komu to co dá?“

Zajímá mě váš názor na počet zápasů, protože Radek Mrázek z Litvínova se vyjádřil v tom smyslu, že sedmdesát zápasů v deváté třídě je pro hráče nesmysl. Jaký na to máte pohled vy?
Pan Mrázek řekl sedmdesát zápasů, jenže on je zápas a zápas. Když máte ve skupině týmy, které porážíte 14:1, 12:0, tak komu to co dá? Pak je super, když se ty horší zápasy kompenzují nějakými lepšími turnaji. Osobně si myslím, že letos bylo trochu moc akcí VTM. Kluci defakto v sobotu hráli soutěž a neděle, pondělky jezdili na VTMka, kde cestovali. Pak neměli moc času dělat si věci do školy a mít i volno na regeneraci, které by v téhle kategorii mít měli. Pořád to jsou děti.

A myslíte, že pokud bychom je v této kategorii přetížili, mohlo by se to v dorostu a juniorech projevit a mohli by vyhořet?
Já si myslím, že to je případ od případu. Nemůžeme říct globálně, jestli vyhoří, nebo jim to pomůže. Fakt je to hráč od hráče.

Dobře. Případ vašich hráčů to tedy nebude?
Já si myslím, že ne. Že tady je taková parta kluků, které to baví a táhnou za jeden provaz.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

V čem tedy vidíte sílu vašeho ročníku 2005?
Já už jsem říkal po loňském mistrovství, že síla týmu byla ta, že v něm nejsou zas až takové individuality, ale vyrovnaných zhruba dvanáct, třináct hráčů. Zkrátka daleko víc takových, kteří byli schopni rozhodovat zápasy. Když jsem se třeba bavil s jinými trenéry, tak říkali, že si dávali pozor, aby někoho ze silného týmu pokryli... Úplně si nemyslím, že je v žácích dobré hrát takovou obranu. Ale u nás nikdo zas až tak výrazný nebyl, naopak jsme měli víc nadprůměrných hráčů. A pak suprové dva gólmany.

Boleslavský dorost snad poprvé patřil na nejvyšší příčky extraligy. Věříte, že váš ročník má kvalitu na to, aby nastavenou laťku udržel?
Já si myslím, že určitě. Myslím, že celý systém, který je teď v Boleslavi nastavený, je nastavený dobře. A že kvalita šla nahoru. Jsou tam výsledky, posuny hráčů, jak z devítky do dorostu, z dorostu do juniorky, z juniorky do A-týmu, což se letos taky ukazovalo. Všichni mají kvalitu na to, aby ve svých soutěžích byli schopni hrát slušně.

„Myslím, že celý systém, který je teď v Boleslavi nastavený, je nastavený dobře. A že kvalita šla nahoru.“

V klubu máte na starosti sportovní třídy, jak to tedy naopak vypadá níže?
Tam se opravdu snažíme dbát na individuální rozvoj hráčů, aby dobře bruslili, aby dobře uměli s hokejkou, aby měli dovednosti. Myslím si, že máme výborné trenéry na individuální činnosti, kteří ty kluky během sezony posunuli a budou posouvat dál. Takže i v nižších kategoriích panuje spokojenost. Ať už z téhle stránky, tak i počtově. Máme dost dětí, daří se nám kategorie naplnit.

A mohli byste mít podobně šikovné ročníky jako 2005?
Já si třeba troufnu říct, že ročník 2006 máme ještě lepší. Myslím, že letošní devátá třída by měla být ještě lepší. Když se podíváte na soupisku, hráli jsme se sedmi 2006kami. Na loňském mistrovství republiky jsme na úvodní buly chodili se čtyřmi. Ale zase si myslím, že ten tým nebude tak vyrovnaný, spíš bude mít větší individuality. Podobně, jako měl letos třeba Liberec Dvořáka a Jobka. I nám v dorostu naskočily dvě 2006ky, což je paráda.

A je dost zajímavé, že právě z mladšího ročníku jste měli dokonce kapitána...
Měli jsme indicii, že loňský kapitán Vojta Hradec už bude víc fungovat v dorostu, tak jsme přemýšleli, koho do role kapitána zvolit. A když jsme zvažovali všechny aspekty jako chování, soukromí, schopnosti na ledě, přístup k hokeji, tak nám jako největší individualita vylezl Adam Hlinský z ročníku 2006. Teď už taky trénuje s dorostem.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz