Zase nájezdy? TOP 5 opor Dánska: bratři v obraně nebo 19letý klenot

Oliver Lauridsen | Foto: Jakub Knap

V letech 2013, 2014, 2016 i 2021 lámal vzájemný duel v rámci šampionátu až nájezdový vabank. Dvakrát brali po dvou bodech Dánové, dvakrát naopak Češi. Na ZOH v Pekingu ale nerozbili severský beton a outsiderovi překvapivě podlehli. O koho se neoblíbený protivník opírá v Praze?

Oliver Lauridsen (O, 35 let)

Letošní sezona: Turku (Finsko), 65 zápasů, 4+6

Nejzkušenější pilíř přestárlé dánské obrany. Lauridsena jeho tělesné proporce (197 cm, 108 kg) pochopitelně lehce limitují v pohybu, nahrazuje to ale důrazným fyzickým stylem a pracovitostí. I proto takřka dvoumetrový rafan točil jednu prestižní štaci ve Skandinávii za druhou a předtím po očku nakoukl do NHL.

Markus Lauridsen (O, 33 let)

Letošní sezona: Malmö (Švédsko)/Frankfurt (Německo), 44 zápasů, 4+8

Zatímco starší brácha boduje sporadicky, mladší Markus platí za ofenzivněji laděného beka. Však na posledních třech MS držel tempo jednoho bodu na zápas! Světových šampionátů už v součtu s Prahou okusil dohromady deset. Zatím největší úspěch kariéry? Německý titul s Mnichovem.

Joachim Blichfeld (Ú, 25 let)

Letošní sezona: Växjö (Švédsko), 58 zápasů, 18+14

Rozený kanonýr. Experti někdy Blichfeldovi vyčítají slabší přínos směrem dozadu, ale... Na ledě je kvůli něčemu jinému – trenéři od něj požadují góly, využívají ho jako spojku v mezihře. Svůj talent léta rozvíjel za oceánem, jako plejer San Jose obrážel nablýskané arény. Poslední dvě sezony válí ve Växjö.

Patrick Russell (Ú, 32 let)

Letošní sezona: Linköping (Švédsko), 53 zápasů, 21+13

U Russellů se hokej snídá, obědvá i večeří. Proč? Zápolení na ledě zasvětily život i sestra Emma a manželka Kelsey. Ošlehaný křídelník letos v Linköpingu střelecky pookřál, poprvé od univerzity se v základní části vyhoupl přes metu dvaceti zásahů. V Edmontonu mohl před lety zblízka obdivovat mimozemšťana McDavida.

Oscar Fisker Mølgaard (Ú, 19 let)

Letošní sezona: HV71 (Švédsko), 57 zápasů, 9+15

Mezi lety 2019 až 2023 vyčkávali dánští hráči na draftu marně. Období sucha přerušil až 19letý klučina z Frederikshavnu, kterého si ve druhém kole (52. výběr) zamluvili zástupci Seattlu. Mølgaard musí ještě malinko zesílit, pak se může stát obousměrným centrem na NHL levelu. Ve Švédsku každým rokem vykazuje hmatatelný progres.

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz