Závěr špatný, začátek také, tvrdí Říha. Hanzl má na nájezdy většinou plán

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

14. dubna 12:40

Václav Jáchim

(LINEC, od našeho zpravodaje) Po středeční přesvědčivé výhře ve Znojmě mířili čeští hokejisté za skalpem Rakušanů také v odvetě, jasně ovládli druhou třetinu, jenomže pak soupeři dovolili vyrovnat. A přetahovanou rozhodovaly až dramatické nájezdy. Hokejisté nakonec vyhráli, trenér Miloš Říha ovšem spokojený nebyl. „Musíme se zlepšit. Závěr třetí třetiny byl špatný, začátek utkání také," hodnotí.

MS U20 2020

Reprezentanti vstoupili do duelu poměrně vlažně. „Nebruslili jsme, byly tam chyby. Ztráceli jsme kotouče. O první přestávce jsme si k tomu něco řekli a hokej byl pak úplně jiný. Ale zase jsme se k tomu vrátili, byly tam zbytečné ztráty kotoučů v útočném a středním pásmu, stejně tak nedohrávání v obranné třetině," rozebírá hlavní kouč.

Říha: Mladí rakouští hráči tam šli a díky našim chybám srovnali

Domácí ucítili šanci, pomohlo jim i probuzené publikum. Rakouský výběr dokázal těsně před třetí sirénou srovnat, Zwerger se prosadil při rakouské power play. „Oni to mají v sobě, na jejich straně byl drajv. Mladí rakouští hráči tam šli a díky našim chybám srovnali," mrzí Říhu

Trenérský štáb získal hodně námětů, na čem je nutné zapracovat. „Musíme leccos zlepšit. Dát tam takovou tu českou hru. Vedeme, ale začneme se přizpůsobovat soupeři. Všechno se snažíme dávat před prázdnou bránu, honíme to. Nepřerušujeme si hru, přestřídáváme... To všechno jsou chyby, měli bychom hrát taktičtěji."

Ještě Češi mají disciplínu, která jim zpravidla pomůže. Nájezdy národnímu týmu znovu vyšly. „To je dobře, pozitivum ze zápasu, že na ně máme hráče," kvituje Říha. Ale bylo to drama, rozhodovala až devátá série. „Pořadí jsme si udělali od začátku, Robin Hanzl a Dominik Kubalík byli v tomto týmu lídry, kteří by měli penalty zvládnout. Nasadili jsme je na rozhodující pokusy, abychom se přesvědčili, jestli tomu tak skutečně je," dodává trenér.

Hanzl: Kubalík nájezdy jezdit nechtěl, ale najednou se zbláznil

Kubalík se v penaltách předvedl dvakrát, Robin Hanzl také. „Podařilo se to víceméně dokonale. Jen je škoda, že jsem nedal i ten třetí pokus. Dařilo se také Dominikovi Kubalíkovi. Je to střelec, nájezdy sice jezdit nechtěl, ale najednou se zbláznil (směje se). Rozhodl tady i na podzim ve Finsku," oceňuje parťáka útočník ruského Spartaku Moskva.

Robin Hanzl je šikovný, jeho produktivita v nájezdech bývá vysoká. I díky tomu, že na každý pokus má jasný plán. „Když jdu na led, většinou vím, co chci udělat," potvrzuje. „U prvních dvou pokusů jsem věděl, co udělám, u toho třetího jsem se rozmýšlel – a také to nedopadlo. Myslím, že kdyby gólman přehodil beton, spadlo by to tam."

Zápasy Euro Hockey Challenge jsou odlišné od těch extraligových, po pětiminutovém nastavení totiž nenásleduje úprava ledu. „Byl to trošku problém. Třetí třetina, pak prodloužení... Byl tam sníh, určitě ne optimální podmínky. Já při zakončení většinou dělám kličky, což je pak složitější," připomene.

Dostat gól devět vteřin před koncem, to je trestuhodné

Na tenhle scénář vůbec nemuselo dojít, protože Češi měli utkání dlouho pod kontrolou. Jenomže ve třetí třetině povolili a protivník hokejisty dohnal. „Závěr jsme hráli zbytečně ustrašeně. Rakušané nás začali víc napadat, cítili šanci podpořenou jejich třetím gólem. My jsme se zatáhli a nebyli schopni dostat se k aktivnějšímu hokeji," lituje Hanzl. A vyrovnání? „Samozřejmě to mrzí. Dostat gól devět vteřin před koncem, to je trestuhodné. Zvlášť proti takovému soupeři."

Někdejší útočník Litvínova odmakal ostrý zápas po víc než měsíční pauze. „První třetinu jsem se hledal, tam jsem byl trapnej. Pak se to zlepšilo." Stačilo málo a český národní tým si mohl připsat historicky první porážku s Rakouskem. Soupeř nakonec vytěžil premiérový bod. „To jsem nevěděl, statistikami se nezabývám, Jasné je, že nikdy nechcete prohrát," uzavírá Hanzl.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz