Zemřel Miloš Říha (†61), uznávaný kouč míří do hokejového nebe

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

1. září 2020, 13:44

Jan Šimek

Miloš Říha už není mezi námi. Někdejší kouč české reprezentace byl v posledních dnech hospitalizovaný v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny, kde zemřel. Úspěšný hokejový trenér měl 61 let. Informaci o jeho úmrtí přinesl jako první Deník Sport.

Fanshop národního týmu

Respektovaný trenér se potýkal s vážnými zdravotními problémy několik týdnů, jeho stav se horšil. Poté, co byl ošetřován v Rooseveltově nemocnici v Banské Bystrici, byl následně převezen do IKEMu. 

Navzdory veškeré péči bohužel vážným zdravotním problémům podlehl. „Je to pro nás všechny nepopsatelný šok, že nám odešel tak velký a skvělý člověk a obrovský srdcař,“ uvedl pro iSport.cz trenérův syn Miloš Říha mladší, který byl v uplynulé sezoně jedním z jeho asistentů u národního mužstva.

Jeho náhlé úmrtí zasáhlo celé hokejové hnutí. „O hospitalizaci Miloše Říhy jsme věděli, zpráva o jeho smrti nás ovšem překvapila a zarmoutila. Český hokej v něm ztrácí velmi výraznou osobnost, někdejšího výborného hráče a později úspěšného trenéra, který se dokázal prosadit nejen doma, ale i v zahraničí. Čest jeho památce!“ uvedl Tomáš Král, prezident Českého hokeje.

Miloš Říha patřil k nejúspěšnějším českým koučům posledních dekád. Do extraligové historie se zapsal především jako trenér Pardubic – s Dynamem došel dvakrát do finále. Dvou titulů se dočkal na Slovensku, kde se radoval se Slovanem Bratislava. Tamní klub později vedl také v Kontinentální hokejové lize.

V Rusku si udělal rovněž velké jméno – v KHL vedl i Spartak Moskva, Mytišči, Petrohrad či Omsk. V uplynulých dvou sezonách trénoval český národní tým. Na loňském mistrovství světa obsadil s českou reprezentací čtvrté místo.

Jmenování do funkce hlavního kouče české reprezentace považoval za největší osobní úspěch. Miloš Říha se věnoval hokeji celý život, nejprve byl dlouholetým úspěšným útočníkem a později znamenitým trenérem. 

Zdravotní potíže měl už na jaře 2019, krátce před světovým šampionátem v Bratislavě skončil kvůli bolestem břicha v nemocnici v Nitře. Letos se Říha těšil na svůj druhý šampionát, turnaj ve Švýcarsku mu bohužel vzala pandemie koronaviru. Poté bylo nějakou dobu ve hře jeho angažmá v kazašském Barysu Nur-Sultan, vedení účastníka ruské KHL se ale nakonec rozhodlo pro jiného trenéra.

Čest jeho památce.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz