Žihadla se zvedají. Co stojí za zlepšenými výkony?

Foto: Facebook Hockey Club Moravské Budějovice 2019

2. prosince 2019, 18:44

Pavel Mandát

O těžkém startu moravskobudějovických hokejových Žihadel do letošního druholigového ročníku už se toho napsalo mnoho. Na Vysočině vznikla prakticky úplně nová organizace, přičemž porod to byl setsakramentsky těžký.

partneři českého hokeje

Družina Miroslava Vybírala se ještě ve druhé pětině soutěže krčila na posledním místě tabulky s nulou na bodovém kontě. V posledních zápasech však nastal kýžený zlom. O jeho důvodech se rozpovídal sám Miroslav Vybíral.

Žihadla začala spatřovat pověstné první záblesky světla na konci tunelu v domácím utkání s Opavou. Právě tehdy získala své premiérové vítězství letošní sezony a nutno říct, že všem, kteří se podílejí na chodu tamního hokejového klubu, jistě ten den spadl velký kámen ze srdce.

Od té doby zvládli Moravskobudějovičtí bodovat ještě dvakrát. Obě zmíněná střetnutí přitom mohli vyhrát, pokaždé totiž jejich soupeř vyrovnal až v závěrečných minutách. Poprvé to bylo Valašské Meziříčí a naposledy s Havlíčkovým Brodem.

Právě souboj s velkým rivalem z havlíčkobrodské Kotliny měla Žihadla rozehraný na výbornou. Ještě pět minut před vypršením základní hrací doby vedl mladý tým nad svým o poznání zkušenějším protivníkem 3:1, ale pak to přišlo...

Dva góly během necelých dvaceti vteřin nasměrovaly zápas do prodloužení. V nastaveném čase nakonec dokonali Bruslaři z Havlíčkova Brodu svůj obrat. Skutečně hořká pilulka pro domácí soubor, který sahal po všech bodech.

V hodnocení trenéra Vybírala však převažovala pozitiva. A není se co divit, vždyť se Žihadla postavila jednomu z nejzkušenějších týmů celé soutěže, s kterým dokázala až na chvilkový výpadek během třetí třetiny držet krok. Další důkaz o zmíněném pokroku nově vzniklé organizace.

„Výsledek je pro nás krutý, ale dokázali jsme si, že umíme hrát s každým a být mu rovnocenným soupeřem. Bohužel jsme neuhlídali dvě situace po sobě, a to nás stálo body,“ hlásí jednatel a hlavní trenér na klubovém webu.

Velkou měrou přispěly ke zlepšeným výkonům posily. Žihadla okysličila všechny řady a zejména brankář Ondřej Haloda s obráncem Romanem Čermákem byli skutečnou trefou do černého. Právě defenziva přitom byla největší slabinou Moravských Budějovic. Při dlouhodobých zraněních Jiřího Peroutky, jenž musel kariéru posléze ukončit, a Tomáše Pelikána, který je na listině marodů stále, byl nejzkušenějším zadákem teprve dvaadvacetiletý Michal Kruckovyč. Ten už na svém kontě sice 48 startů v mezinárodní EBEL, ale na to, aby celou obranu řídil, je ještě pořád moc mladý.

Příchod Romana Čermáka proto vytrhl klubu z Vysočiny trn z paty. Doslova. Bývalý extraligista a mládežnický reprezentant, který nastupoval v jednom ročníku s hráči jako Jakub Vrána, David Pastrňák či Ondřej Kaše, přinesl zadním řadám tolik potřebný klid.

„Jsem moc rád, že máme v naší organizaci hráče takového formátu, jakým je Roman Čermák. Roman tomu dodal potřebný klid. Díky němu získala naše defenziva větší sebevědomí,“ líčí Vybíral.

„ Jsem moc rád, že máme v naší organizaci hráče takového formátu, jako je Roman Čermák." 

Určitou zajímavostí je fakt, že v Moravských Budějovicích, které se pohybují v amatérské soutěži, používají k přípravě na jednotlivá utkání práci s videem. Miroslav Vybíral zde využívá své bohaté zkušenosti, neboť to byl právě on, kdo působil u znojemských Orlů jako videokouč – a to v jejich veleúspěšné sezoně 2015/2016, která skončila druhým místem v EBEL.

Foto: Veronika Braunová- Lénartová

Pro druhou polovinu aktuální sezony chtějí v Moravských Budějovicích ještě posílit. Nové akvizice by mohly dorazit do obrany i do útoku. „Stále pracujeme na posílení a stabilizaci kádru. Čeká nás druhá polovina sezony, která je velmi náročná. Mám v plánu posílení obrany i útoku. V obou případech jde o jednoho hráče,“ nastiňuje Vybíral své plány.

Dalším významným předělem v historii moravskobudějovického hokeje je vlastní fanshop v internetové podobě. Toho se fanoušci Žihadel za celé roky fungování místního klubu nedočkali, vše se změnilo až před pár dny.

„Jsem rád, že jsme mohli konečně spustit fanshop. Budeme reagovat na připomínky našich fanoušků ohledně sortimentu. Už teď máme v nabídce poměrně široké spektrum fanouškovských věcí, které jsme komunikovali s vedením fanclubu,“ hlásí Vybíral.

A jaká jsou jeho očekávání do druhé části sezony? „Chceme dosáhnout co největšího množství bodů. Prezentovat se stabilní výkonností a dobrým herním projevem,“ uzavírá Miroslav Vybíral svůj sumář první části aktuálního ročníku.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz