Životní test ročníku 1999. Sedmnáctka letí na světový turnaj do Kanady

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

18. října 2015, 12:11

Martin Voltr

Loni absolvovali čeští mladíci ročníku 1999 první rok pod křídly reprezentace, teď už získávají ostruhy coby členové národního týmu do 17 let. A na začátku listopadu je čeká dosud největší hokejová zkušenost. Vydají se totiž do kanadské divočiny na turnaj World Hockey Challenge, kde si zahrají šest až sedm zápasů proti nejlepším týmům planety!

Jágr Chance liga

Podobně náročné akci konkurují v mládežnických kategoriích už jenom světové šampionáty, první z nich je ale pro sedmnáctku ještě daleko. Teď bude pospolu bez přestávky celých 17 dní, svůj kemp zahájí v neděli 25. října ve Slaném, ještě předtím čekají mladíky v Praze VO2 max testy aerobní vytrvalosti. Třídenní kemp bude ve středu následovat dlouhý přesun přes Frankfurt a Vancouver až na místo konání turnaje. Letošní ročník hostí kanadská městečka Dawson Creek a Fort St. John, ležící na úpatí Skalistých hor daleko od velkých center. Tohle bude obrovský zážitek!

„Už když jsme byli na turnaji před dvěma lety, hrálo se v menších městech. O organizaci se starají dobrovolníci, kteří si to berou za své, jde pro ně o svátek hokeje. Hodně si váží, že u nich taková akce může být,“ říká trenér národního týmu Pavel Arnošt.

„Turnaj má obrovskou prestiž a kvalitu, budou tam opravdu jenom nejlepší hráči na světě.“

Ve světové konkurenci hokejistů do 17 let jde o nejlépe obsazený turnaj sezony. Česká reprezentace na něj dosud mířila vždy po dvou letech, střídavě se Slováky. „Loni se nemohl účastnit silný ročník 98. Jestli můžu mluvit za celý realizační tým, hodně se těšíme. Turnaj má obrovskou prestiž a kvalitu, budou tam opravdu jenom nejlepší hráči na světě v téhle kategorii,“ hlásí kouč. „Kanada navíc zúžila svůj výběr z pěti celků na tři, tím pádem nasadí ještě větší kvalitu.“

Poslední test absolvoval národní výběr na začátku uplynulého týdne, rozdělený na dvě party. První se v Mladé Boleslavi utkala s juniorkou domácího klubu, druhou čekala stejná kategorie Liberce, ovšem výsledky byly diametrálně různé – 5:0 a 0:6. „Byly to velmi kvalitní zápasy. Myslím, že je správné, že stále zveme širší pole kluků, i když se část z nich na turnaj samozřejmě nedostala. Je to pro ně motivace, aby se zlepšovali. Vědí, že deset hráčů nevyměníme, ale dva tři vyměnit můžeme a oni se můžou dostat do sestavy,“ přitakává Arnošt. Oba duely úmyslně naplánoval do mladoboleslavské malé haly, kde má led zámořské rozměry 56 x 26 metrů.

Turnaje World Hockey Challenge se účastní osm týmů. Kromě trojice kanadských výběrů jsou to Spojené státy a nejsilnější evropský čtyřlístek – Česko, Rusko, Finsko, Švédsko. Národní tým začne přípravným utkání s Finskem, v základní skupině ho pak čeká soupeř z USA a dvě mužstva hostitelské Kanady. Všichni účastníci si zahrají čtvrtfinále, ti nejlepší se pak utkají o medaile. Program turnaje je nahuštěný do sedmi dnů, jenom jeden mezi skupinami a startem play off bude volný!

„Program je náročný, ale pro všechny bude znamenat stejné zatížení. Doufáme, že nám vydrží zdraví a sestava bude v plné síle, kompaktní po celou dobu výjezdu. Máme dobré hráče, dobré kluky a věříme, že v každém zápase podají optimální výkon,“ hlásí Pavel Arnošt. „Nechceme hledat úplně nové věci, máme určitý koncept hry a ten chceme stále zdokonalovat,“ doplňuje. V srpnu se svými svěřenci přivezl druhé místo z turnaje v Arose, kde Češi smolně podlehli jen Američanům (4:5), naproti tomu Slovákům, Němcům ani domácím Švýcarům nedali sebemenší šanci.

Nejsilnější zastoupení má v českém výběru brněnská Kometa, která vyšle do hry hned pět zástupců! Další tři hokejisté jsou z Pardubic a stejný počet i z Hradce Králové. Na brankářském postu se už loni vyprofilovala dvojice Jakub Škarek Tomáš Vomáčka, první jmenovaný navíc na startu letošní sezony vstoupil famózním způsobem do seniorské kategorie v dresu Jihlavy. Čeští mladíci táhnou za jeden provaz a na nejsilnějším světovém turnaji kategorie U17 budou chtít slavit úspěch, ale čeká je pořádně těžký kus práce.

Nominace týmu U17

Brankáři:

Tomáš Vomáčka (Hradec Králové), Jakub Škarek (Jihlava).

Obránci:

Radim Šalda, Michael Gaspar (oba Hradec Králové), Dalimil Mikyska, Filip Král (oba Kometa), Daniel Bukač (Chomutov), Matyáš Zelingr (Kladno), Jan Bednář (Liberec), Jakub Galvas (Olomouc).

Útočníci:

Ondřej Machala, Martin Kaut, Filip Zadina (všichni Pardubice), Marek Škvrně, Martin Nečas, Matěj Novák (všichni Kometa), Matyáš Svoboda (Chomutov), Ostap Safin (Sparta), Jáchym Kondelík (České Budějovice), Jan Kern (Slavia), Filip Chytil (Zlín), Radim Toman (Vítkovice).

Náhradníci:

Brankáři: Jiří Patera (Slavia), Dominik Pavlát (Chomutov). Obránci: Tomáš Duda (Slavia), Jakub Muška (Hradec Králové), Ludvík Rutar (Olomouc), Ondřej Trejbal (Pardubice). Útočníci: Martin Štohanzl, Filip Jirásek, Jaroslav Dvořák (všichni Hradec Králové), Jan Kalus, Jan Hladoník, Tomáš Vochozka (všichni Třinec), Jakub Pour, Petr Eret (oba Plzeň), Jan Václavek (Zlín), Jakub Wojnar (Sparta), Václav Burda (Liberec), Jan Svoboda (Chomutov), Adam Kalaj (Kladno), Viktor Martínek (Pardubice).

Realizační tým:

Manažer: Petr Studnička
Hlavní trenér: Pavel Arnošt
Asistenti trenéra: Petr Studnička, Jiří Šolc
Trenér brankářů: David Kovářík
Hospodář: Jan Vejvoda
Video trenér: Zdeněk Pavlas
Lékař: MUDr. Jan Alt

Program U17 World Hockey Challenge (Kanada)

Přípravné zápasy

pátek 30. října:

14:30 Finsko – Česká republika (Fort St. John)
14:30 Švédsko – Kanada (černí) (Dawson Creek)
19:00 Rusko – Kanada (bílí) (Fort St. John)
19:00 USA – Kanada (červení) (Dawson Creek)

Skupina A (Dawson Creek)

neděle 1. listopadu:

14:30 Kanada (bílí) – Kanada (černí)
19:00 Česká republika – USA

pondělí 2. listopadu:

14:30 USA – Kanada (bílí)
19:00 Kanada (černí) – Česká republika

úterý 3. listopadu:

14:30 Kanada (bílí) – Česká republika
19:00 Kanada (černí) – USA

Skupina B (Fort St. John)

neděle 1. listopadu:

14:30 Švédsko – Rusko
19:00 Finsko – Kanada (červení)

pondělí 2. listopadu:

14:30 Rusko – Finsko
19:00 Kanada (červení) – Švédsko

úterý 3. listopadu:

14:30 Finsko – Švédsko
19:00 Kanada (červení) – Rusko

Play off

čtvrtek 5. listopadu:

14:30 čtvrtfinále B1 – A4 (Fort St. John)
14:30 čtvrtfinále A1 – B4 (Dawson Creek)
19:00 čtvrtfinále B2 – A3 (Fort St. John)
19:00 čtvrtfinále A2 – B3 (Dawson Creek)

pátek 6. listopadu:

13:30 utkání o 5.–8. místo (Fort St. John)
14:30 utkání o 5.–8. místo (Dawson Creek)
18:00 semifinále (Fort St. John)
19:00 semifinále (Dawson Creek)

sobota 7. listopadu:

15:00 utkání o bronz (Dawson Creek)
19:30 finále (Dawson Creek)

Všechny začátky jsou uvedeny v místním čase, v Česku bude v době konání turnaje (zimní čas) o 8 hodin víc.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz