Zlatý hattrick v 18 letech! A teď NHL? Doufám, že ano, říká Kakko

Foto: Alena Zapletalová

Je jedním ze symbolů úspěchu podceňované finské reprezentace na mistrovství světa. Osmnáctiletý Kaapo Kakko odehrál skvělý turnaj a dokázal to, co před ním jenom legendární brankář Vladislav Treťjak.

Partneři Českého hokeje

Tedy vyhrát světový šampionát dospělých v roce, kdy ještě patří do kategorie U18. Klobouk dolů!

Kakko a jeho spoluhráč Henri Jokiharju navíc zvládli obdivuhodný kousek – během třinácti měsíců získali zlato na mistrovství do 18 let, do 20 let a posléze i na tom seniorském. To dosud zvládli jen tři ruští a tři kanadští hokejisté. Ale nikdo nezavršil hattrick v tak mladém věku jako Kakko!

„Je to neuvěřitelné. Ani se mi nesnilo, že by se mi něco takového mohlo povést. Ale tahle medaile je pro mě zatím nejcennější,“ přiznal šťastný benjamínek týmu. „Navíc když to pro mě byla první velká akce, první mužský šampionát.“

A co je zásadní – Kakko rozhodně nebyl na turnaji do počtu. Naopak, vstřelil šest gólů, což stihl hned v prvních čtyřech zápasech. Potom už si na něj soupeři dávali větší pozor a mladíček se hlavně snažil, aby perfektně zapadl do poctivé defenzivní tváře mužstva.

V play off našli Finové jiné dva zachránce – tím prvním byl kapitán Marko Anttila, jenž v cestě za medailí vstřelil čtyři klíčové branky. „Marko byl skvělý kapitán a hodně důležitý hráč jak na ledě, tak pro celou kabinu,“ pochválil ho Kakko. Stejně jako druhého hrdinu, brankáře Kevina Lankinena. „Je výborný. Myslím, že příští rok bude hrát v NHL.“

A dokáže to i Kakko? „Doufám, že ano,“ pousmál se finský supertalent.

Na šampionátu skutečně ukázal, že je připravený okamžitě naskočit do nejslavnější soutěže. To je velký rozdíl oproti Jacku Hughesovi. Američan možná „nepustí“ první příčku draftu, ale aby mohl hrát NHL, musí dost zesílit. Nejspíš ho čeká ještě alespoň rok mezi juniory.

Kakko se původně měl hned v pondělí přesunout do Buffala na NHL Scouting Combine, tedy testovací týden před draftem, ale vzhledem ke zlatému úspěchu si nenechá ujít finské oslavy v Helsinkách a za moře se vydá později.

„Myslím, že být finským fanouškem je právě teď skvělý pocit. U nás doma to musí být šílené,“ culil se po finálové výhře. „Věděli jsme, že Kanada má v týmu spoustu vynikajících hráčů z NHL. My jsme měli hráče z naší soutěže a KHL, ale věděli jsme, že když budeme hrát jako tým, tak vyhrajeme. A dokázali jsme to,“ dodal šťastný Kaapo Kakko.

Foto: Alena Zapletalová

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz