Znarokova éra definitivně končí, sbornou nadále povede trenér Vorobjov

Foto: Sovětskij Sport

30. května 2018, 13:30

Václav Jáchim

Události u ruské reprezentace poněkud předběhly dobu. Úspěšný kouč Oleg Znarok měl platnou smlouvu do konce sezony, ale po údajném konfliktu s členem výkonného výboru svazu Romanem Rotenbergem a dalších rozporech nenastoupil do přípravy na mistrovství světa a byl veden jen jako konzultant. Sbornou dostal na povel dosavadní asistent Ilja Vorobjov (na snímku vpravo), a jak se zdá, bude to platit i nadále. "Nabídneme mu nový kontrakt," řekl serveru championat.ru šéf ruského hokeje Vladislav Treťjak.

Nový fanshop

Legendární brankář nedávno obhájil místo šéfa ruského svazu a hned po nedávném šampionátu naznačil, že na pozici hlavního kouče reprezentace nepředpokládá žádné změny. Ilja Vorobjov nenaplnil očekávání, Rusové vypadli ve čtvrtfinále s Kanadou (4:5 po prodloužení). Nicméně bývalý trenér Magnitogorsku měl minimální čas na adaptaci ve funkci, což svaz respektoval.

Pokud nenastane nějaká nečekaná novinka, a že je na ně sportovní Rusko docela bohaté, měl by syn uznávaného kouče Petra Vorobjova u národního týmu setrvat. "Na zasedání výkonného výboru Ilja přednesl hodnocení mistrovství světa a také naznačil plán přípravy na další sezonu. Jsme připraveni podepsat s ním dvouletou smlouvu s možností následné dvouleté opce. Trenérský štáb by zůstal ve stejném složení," zmínil Treťjak pro server championat.ru.

Treťjak: Pokud budou výsledky, Vorobjov zůstane do Pekingu 2022

Vorobjov u reprezentace spolupracoval s asistenty Alexejem Žamnovem, Anvarem Gatiatulinem, Igorem Nikitinem a Alexejem Kudašovem. Už před mistrovstvím světa ruská média spekulovala, že Vorobjov bude hlavním adeptem na pozici kouče Petrohradu, i tam po minulé sezoně skončil Oleg Znarok. Tohle střídání stráží zatím nebylo potvrzeno.

Foto: Luboš Vácha

Národní tým ale kouče má, chybí jen podpis kontraktu. "Rozhodli jsme se pro dvouletou smlouvu, aby měl Vorobjov speciální stimul k práci. Pokud bude úspěšný, a přijdou výsledky, uplatníme opci a spolupráci prodloužíme až do olympiády 2022 v Pekingu," řekl Treťjak. Trenér bude hodnocen podle výkonů a výsledků na velkých turnajích. "Podniky Euro Hockey Tour slouží k přípravě je na nich třeba zkoušet mladé hráče. Ale samozřejmě, o výsledky jde vždycky. I tady chceme, aby se sborné dařilo," doplnit šéf ruského svazu.

Zatímco Vorobjov bude mít své jisté, o budoucnosti Olega Znaroka není nic známo. Kouč olympijských vítězů, jenž na čtyřech šampionátech získal, zlato, stříbro a dvakrát bronz, zamířil do ústraní. Ve zbytku uplynulé sezony byl veden jako konzultant, ale na přípravě sborné se nepodílel ani poradním hlasem. Jeho odchodu z funkce bránila smlouva, jejíž platnost vyprší poslední květnový den. Pak bude Znarok volný, podobně se věc má i s jeho kontraktem v Petrohradě.

Prémie za olympiádu? Proč se Znarok pohádal s Rotenbergem?

Pro kouče olympijských vítězů bezpochyby nedůstojný odchod, ovšem Znarok si za něj trošku může sám. Po návratu z Koreje mělo dojít ke konfliktu mezi ním a Romanem Rotenbergem. Šéf ruské reprezentace a člen výkonného výboru svazu má velký vliv, jeho otec je blízkým přítelem prezidenta Vladimíra Putina. Znarok se s ním údajně pohádal ohledně vyplacení prémií za olympijské zlato, k dalšímu střetu mělo dojít během série play off KHL mezi Petrohradem a CSKA Moskva. Hokejisté SKA ji nezvládli a přišli o možnost obhájit Gagarinův pohár, což byla pro ambiciózní tým z města na Něvě trpká rána.

Foto: Michal Eger

Jedna z verzí tvrdí, že hlavní příčinou sporu měl být nevyplacený finanční bonus za zlato z Pchjongčchangu. Znarok neměl tenhle bod ve smlouvě, nicméně Rotenberg mu údajně ústně potvrdil, že prémii v případě úspěchu dostane. Podle jiných zdrojů naopak Znaroka zklamalo, že neobdržel od státních orgánů vůz BMW jako všichni hráči. Kouč chtěl automobil obratem prodat a částku rozdělit mezi trenérský štáb a realizační tým. Ať byly příčinu třesku mezi Znarokem  a Rotengerem jakékoli, měly velký vliv na budoucnost sborné.

Ruský výběr nebyl na šampionátu v ideální formě a poprvé od MS 2013 nebral žádnou medaili. Nicméně začala nová éra, už pod vedením Ilji Vorobjova. A Znarok? Zatím nikdo neví, co přesně bude. Zkušený kouč, jenž platí na rozpolcenou duši talentovaných ruských hráčů, si možná dá od hokeje pauzu. Mluvilo se sice o možných nabídkách ze zahraničí (snad i od Ovečkinova Washingtonu na pozici asistenta), ale nezdá se to moc pravděpodobné, jelikož Znarok nehovoří dobře anglicky. Spíš to vypadá na novou štaci v KHL, byť třeba až za několik měsíců...

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz