Žolík Zbořil sní o prvním kole draftu: Budu se třepat a čekat, až mě vyhlásí!

23. června 2015, 11:00

Václav Jáchim

Českým favoritem draftu NHL je Pavel Zacha, nikoli však jediným. Uplynulá sezoně parádně vyšla Jakubu Zbořilovi, někdejší obránce Komety Brno válel za tým Saint John Sea Dogs a skauty slavné ligy mimořádně zaujal. "Jakub je komplexní typ beka, takoví pak hrají finále Stanley Cupu. Nezbavuje se puků, snaží se tvořit, umí vystřelit. Pořád má přitom hlavu nahoře," řekl o Zbořilo Dan Marr, šéf nezávislé organizace Central Scouting Services.

Den s týmem HC Slovan Ústí nad Labem

Podobné hodnocení tady o českém mladíkovi dlouho nebylo. O zadákovi z našich končin už vůbec ne! "Tyhle věci sleduju, četl jsem to. Měl jsem z toho radost," konstatuje Zbořil. Aby ne. Po loňském odchodu za Atlantik předvedl výbornou sezonu a nyní vyhlíží klub, který po něm v draftu sáhne. První kolo by mělo klapnout, klidně z toho může být pozice kolem elitní patnáctky.

Co bylo v jeho silách, to už pro co nejlepší výběr udělal. Jakub ve středu odlétá na Floridu, kde v pátek draft startuje prestižním prvním kolem. "Říká se, že z hlediska kariéry není až tak důležité, ze kterého místa vás draftují. Ale pro mě to důležité je. Když uspěju v prvním kole, půjdu do klubu jako první hráč z výběru. Může mi to pomoci. Jestliže si vás někdo vezme takhle brzy, má pro to své důvody. Ale samozřejmě vím, že vždycky bude záležet jen a jen na mně," povídá.

Už je v plném očekáván, až všechno vypukne. "Do Ameriky letím s bráchou, tátou a jeho přítelkyní, budou tam také moji agenti Michal Sivek a Vladimír Vůjtek. Musím říci, že se těším, jsem i trošku nervózní," popisuje aktuální rozpoložení. Hala tamních Panthers bude zvědavá hlavně na první kolo, které je velkým show i divadlem. Akce se protahuje na několik hodin, hráči na tribunách trpí. Zbořil je na to připraven. "Budu se třepat a čekat, až vyhlásí moje jméno," usmívá se.

Ví, že šance má parádní. Bylo by velkým překvapením, kdyby osmnáctiletého rodáka z Brna minula elitní třicítka. "Neříkám si, který klub by si mě mohl vzít. Ani ze kterého místa. Tohle neovlivníte. Ale je fakt, že během pohovorů se skauty v sezoně a pak také na testech v Buffalu bylo cítit, že tam zájem je. Nic se však odhadovat nedá," hlásí. Ať připadne jakékoli organizaci, bude mít co nabídnout. Během uplynulé sezony udělal Jakub velký pokrok, zámořský hokej mu výtečně sedl.

"Zvykl jsem si rychle, snad to nebylo nejhorší. Mohl jsem sehrát víc zápasů, ale dva měsíce jsem byl zraněný," upozorňuje. Přesun do quebecké juniorské ligy znamenal velikou změnu. "Naučil jsem se víc tlačit do útoku. Hrát s pukem, být aktivní a podporovat defenzivu," zmiňuje jeden z rozdílů. V tvrdosti přidávat nemusel. "Že bych to nějak víc řezal, to si nemyslím. Hokej v Kanadě je jiný, což vyplývá z rozměrů kluziště. Tvrdě se tam hraje automaticky," říká. Poněkud poupravil také práci v defenzivě. "Zatímco doma jsem kolikrát spíš čekal, v Kanadě jsem najížděl soupeře dřív," doplňuje.

K adaptaci přispělo výborné zázemí. "Náš klub ho má na špičkové úrovni. A také jsem měl štěstí na rodinu. Přede mnou tam se tam starali o Evropany a věděli, co je zapotřebí. I díky tomu jsem to měl jednodušší," oceňuje. V minulé sezoně sehrál za Saint John 44 utkání základní části, nastřílel 13 gólů a přidal 22 nahrávek - to je na beka výborná bilance. V play off stihl pět utkání a tři kanadské body. Jakmile vzaly klubové povinnosti za své, vydal se Zbořil pomoci osmnáctce na mistrovství světa do Švýcarska.

Tentokrát z toho nebyla stříbrná radost jako na jaře 2014 ve Finsku, elitní český bek navíc musel nejprve odpykat trest, který se mu přenášel z QMJHL. "Vůbec jsem o tom nevěděl," diví se i s odstupem. Na reprezentaci měl v ročníku 2014-15 celkově dost smůlu, do přípravy dvacítky před šampionátem v Kanadě jen symbolicky nahlédl. "Byl jsem tam den a půl. Ale už je to za mnou," poví poněkud hořce. Nevadí, pokud Jakub vydrží, český hokej v něm bude brzy mít špičkového zadáka, kterých je jinak pořádný nedostatek.

Zbořil se pravděpodobně už v pátek přiblíží NHL, nicméně v další sezoně se pro něj ještě nic podstatného nezmění. "Uvidíme, jaké záměry bude mít nový klub. Ale jelikož jdu do draftu z kanadské juniorky, nesměl bych hrát příští sezonu na farmě. Předpokládám tedy, že zůstanu v Saint John. A docela bych si to přál. Myslím, že budeme mít silný tým, mohli bychom udělat nějaký úspěch," naznačuje závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz