Zpověď Golonky: vyhazov z repre i kritika Slovenska. Chce společnou ligu

Jozef Golonka | Foto: Jan Beneš, Český hokej

13. května 2023, 22:25

Josef Prášek

Jozef Golonka patří k nejlegendárnějším hráčům minulého století. Startoval na osmi světových šampionátech a třech olympiádách. Člen Síně slávy českého hokeje se rozpovídal pro hokej.cz o pár historkách, návrhu společné ligy Česka a Slovenska i svém lednovém jubileu.

Když dostal otázku: Jak se vám daří?, rozpovídal se hned na několik minut.

Vesele, upřímně. „Řeknu to úplně na rovinu. Jako 85letému,“ směje se rodák z Bratislavy. 

„Po všech zraněních, které mám na těle, stále tu ale jsem. Když ráno vstanu, tak si říkám: Golonka, dej si fernet nebo koňak,“ usmívá se. 

„Poštěstilo se mi dožít takového věku, i když jsem si myslel, že to tak nebude. Je to pro mě životní úspěch stejně jako to, že jsem hrál s tak úžasnými hráči: Vladimír Zábrodský, Stanislav Konopásek, Václav Roziňák, Karel Gut...“

„Když ráno vstanu, tak si říkám: Golonka, dej si fernet nebo koňak."

Rád se rozpovídal o Česku, které mu je velmi blízké. „Já žiju skromně – sleduji jinak více český hokej než slovenský, protože se mi moc nelíbí, jak je na Slovensku velký příliv zahraničních hráčů na úkor mladých hokejistů,“ vysvětluje. 

„Mně pomohli hlavně čeští hráči, vzali mě do týmu. Vyhodili mě pak z národního týmu – byl jsem divoký bouřlivák proti některým předpisům. Když se mi něco nelíbilo, tak jsem to řekl,“ popisuje. 

Jozef Golonka (uprostřed)

Jozef Golonka (uprostřed) | Foto: Jan Beneš, Český hokej

Neodnesu ti to! Aneb vyhazov z reprezentace

Když dal v 17letech svůj první gól za národní tým, stala se mu pak i jedna historka, kvůli které si za repre chvíli nezahrál. 

„Přiletělo pro nás letadlo. Každý si odnesl věci do letadla sám, to není jako dnes. Jeden starý hráč mi tam říkal: Bažante, odnes to do letadla. Já jsem říkal, že mám dost svých věcí a že mu to neodnesu.“

Ovšem…

„V průběhu letu, než jsme doletěli do Prahy, jsem byl degradovaný z národního týmu,“ směje se. „Já jsem byl takový průserář. Tato příhoda nastartovala můj život,“ přiznává Golonka. 

„V průběhu letu, než jsme doletěli do Prahy, jsem byl degradovaný z národního týmu. Já jsem byl takový průserář."

Rozpovídal se také o svých báječných letech v Dukle nebo reprezentování Československa. Ve sbírce má stříbrnou i bronzovou medaili z olympiády, k tomu získal dvě stříbra i dva bronzy z mistrovství světa. 

„Děkuju hlavně českým spoluhráčům, že mě zvolili za kapitána. Tehdy byly první svobodné volby, volilo se do klobouku pomocí lístků. Dostal jsem 95 procent hlasů. Za to vděčím!“ praví nadšeně…

„Dnes je hodnota pro hokejisty to, kolik vydělají peněž. Mění dres z jedné strany na druhou. Ne, že by chtěli, ale potřebuje uživit svou rodinu. To už není jako tehdy.“ 

„Byl jsem podle mě i dobrý kapitán. V dnešní době to už hokejisté nezažijí. Pro nás byl tehdy divák hodnota. Dnes je hodnota pro hokejisty to, kolik vydělají peněž. Mění dres z jedné strany na druhou. Ne, že by chtěli, ale potřebují uživit rodiny. To už není jako tehdy.“ 

Golonka se zařadil mezi legendy československého hokeje. Jako kapitán vedl národní tým třeba na mistrovství světa v roce 1969, tedy rok po okupaci. Čechoslováci sice nevyhráli celý turnaj, ale dvakrát porazili Sovětský svaz, čímž velmi potěšili své občany.   

Úspěšná odveta za Wimbledon, ale zahození rakety

„Vděčím za to, že dnes něco znamenám a něco jsem dokázal. Já se dříve i hodně rozhodoval, zda budu hrát tenis, nebo hokej,“ poznamenává. 

„Ale nepostavili mě do Wimbledonu, i když jsem byl nejlepší hráč v juniorce. Poslali tam někoho jiného. Tehdy jsem přestal hrát tenis, až mě trenér donutil, abych šel do pardubické juniorky, kde bude i zmíněný druhý hráč.“

Ve finále ho pak Golonka porazil. „Hodil jsem raketou a rozhodl jsem se pro hokej. To bylo moje rozhodnutí, vyhrál jsem mistra Československa a byl jsem jedním ze čtyř Slováků, co vyhráli pardubickou juniorku,“ vzpomíná. 

Foto: Karel Švec, Český hokej

„Já miluju Československo, miluju i lidi v Brně nebo Praze, kde mi i nadávali. Ale potom mi i tleskali."

„Tak má vypadat správný fanoušek. Když hraješ za mě, jsi můj. Když hraješ proti mně – běž domů. To je ono! Tak to má být. Já jsem se nikdy nehněval. Super publika.“

Kritika slovenského hokeje: Nikdo si ani nevzpomene

Bude fandit na letošním MS více Slovákům, nebo Čechům? „Já budu neutrální. Nemám tak dobrý vztah ke slovenskému svazu – nejen já, ale naše starší generace,“ uvádí Golonka. 

„Oni říkají, že hokej na Slovensku začal v Göteborgu, kde jsme náhodně vyhráli titul mistra světa. Kde navíc nikdo nehrál," vrací se k roku 2002, kdy Slováci ve finále porazili Rusko 4:3. 

„Nemám tak dobrý vztah ke slovenskému svazu – nejen já, ale naše starší generace."

„My jsme budovali tyto osobnosti – Hossa, Gáborik, Sekera. Díky naší generaci se stavěly stadiony,“ myslí si. 

Zatímco v Česku byl na Českých hokejových hrách odměněn za své 85. narozeniny a dostal i speciální sako jako člen Síně českého hokeje, doma na Slovensku se takové akce podle něj nekonají. 

„Tam si nikdo ani nevzpomene. Že se hokej hraje jen posledních 30 let na Slovensku, to není pravda!“

Udělejme Československou hokejovou ligu

„Já jsem v Česku jako doma… Je mi líto, že se Československo zrušilo, byli jsme hokejovou velmocí. My taháme za kratší konec – máme tam pár dobrých talentů, ale…“

Zmínil 17letého Dalibora Dvorského, řeč padla i na Martina Réwaye

„To byl největší talent v historii. Ve všem. Ale doplatil na to, že s ním nebyla mamka jako s Jágrem,“ zamýšlí se Golonka. 

Slafkovský je taky talent, ale je kolem něj mnoho slávy. Prvně to musí dokázat třeba v NHL, jak to dokazují nebo dokazovali hráči jako Pastrňák, Hossa nebo Hertl. Pak ho budu uznávat,“ prohodil. 

„To byl největší talent v historii. Ve všem. Ale doplatil na to, že se s ním nebyla mamka jako s Jágrem."

Bývalý legendární útočník by byl rád, kdyby měli Češi a Slováci společnou ligu. „Čtyři týmy ze Slovenska a další z Česka. Měli bychom další nové hráče – byly by plné stadiony. Třeba se to uskuteční. Bylo by to skvělé.“ 

Na závěr mluvil Golonka ohledně toho, že slovenský i český národní tým trénují koučové ze zahraničí. 

„Já jsem zastánce vlastních trenérů. Kanadská mentalita nemůže podle mě přijít na chuť slovenské. Nechci kritizovat úspěchy trenérů, týmy mají vést uznávaní odborníci, kteří mají vysokou školu a rozumí teorii i praxi. A mají to být i ti, kteří rozumí mentalitě daného národa,“ zakončuje.

Jozef Golonka (vlevo)

Jozef Golonka (vlevo) | Foto: Jan Beneš, Český hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz