Americké juniorky jsou znovu zlaté, ve finále deklasovaly Švédsko

Foto: Francois Laplante / HHOF-IIHF Images

(DMITROV, od našeho zpravodaje) Neochvějná je aktuální nadvláda Spojených států v ženském hokeji. Čtyřikrát v řadě získaly zlato na seniorském MS, nyní už čtyřikrát v řadě také na tom juniorském! Američanky došly v ruském Dmitrově na nejvyšší stupínek díky drtivé finálové výhře 9:3 nad Švédskem.

Fanshop

Vůbec poprvé v jedenáctileté historii juniorských turnajů chyběl ve finále jeden ze zámořských týmů. Američanky totiž vyřadily Kanadu už v semifinále, byť k tomu potřebovaly samostatné nájezdy. Finálový duel ale nabídl naprosto jednostranný obrázek.

Švédky sice ve druhé minutě otevřely skóre, ale od té doby se jenom bránily. A dlužno dodat, že neúspěšně. USA předvedly velkolepý útočný uragán – skóre otočily třemi góly ještě během první třetiny, v té druhé pak vměstnaly pět branek do pěti minut! Jenom vypuštěný závěr a dva potrestané fauly pomohly Švédkám těsně odvrátit desítku a snížit na konečných 3:9, i stříbro pro ně ale znamená historický úspěch.

Bronzovou náplast získala Kanada. V základní skupině na Rusko nestačila, ale tentokrát už sborná ani před domácím publikem nedokázala najít síly, aby javorovým listům čelila. Kanaďanky zvítězily 5:1 a jako první juniorský tým zkompletovaly sadu medailí, pro ně jde ale naopak o nejhorší výsledek od úvodního turnaje v roce 2008.

Spojené státy mají dvojité zastoupení mezi nejlepšími hráčkami turnaje – obránkyni Gracie Ostertagovou a útočnici Taylor Heiseovou. Nejlepší brankářkou byla vyhlášena Anna Amholtová, která vychytala Švédkám cestu do finále. Nechybí ani v all-star týmu podle novinářů, kde ji doplňují obránkyně Guayová z Kanady, Nylén-Perssonová ze Švédska a útočnice Heiseová, její spoluhráčka Websterová a překvapivě i Ruska Markovová.

Foto: Francois Laplante / HHOF-IIHF Images

Finále:

USA – ŠVÉDSKO 9:3 (3:1, 6:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 7. Knollová (O'Brienová), 11. O'Brienová (Murphyová), 20. Curlová (Petrieová, Heiseová), 21. Petrieová (Heiseová, Curlová), 22. Murphyová (Websterová), 24. Curlová (Bizalová, Shearenová), 25. Petrieová (Heiseová, Curlová), 26. Murphyová (Websterová, Simpsonová), 36. Knollová (Hartmetzová, Bilkaová) – 2. T. Johanssonová (Ahová, Lidmanová), 42. Antonssonová (Nylén-Perssonová, Bouvengová), 49. Ljungblomová (Bouvengová)
Rozhodčí: Cugliettaová (V. Británie), Senuková – Manthaová (obě Kanada), Kainbergerová (Rakousko).
Vyloučení: 2:4.
Využití: 3:2.
Střely na branku: 36:9 (17:3, 15:1, 4:5).
Diváci: 2 053.
Nejlepší hráčky: Dominique Petrieová – Lina Ljungblomová.
USA: Reedová – Ostertagová, Wethingtonová, Nicholsonová, Hartmetzová, Nortonová, Simpsonová, Bizalová, Fardenová – Petrieová, Curlová, Heiseová – Murphyová, Websterová, O’Brienová – Knollová, Browneová, Bilkaová – Bloomerová, Shearenová, Flahertyová. Trenéři: Johnston a Crowellová.
Švédsko: Amholtová (26. Dahlgrenová) – Nylén-Perssonová , Berggrenová, Lidmanová, Waxinová, Ahová, Olssonová, Beverinová – L. Johanssonová, Lundinová, Forsbergová – Bouvengová, Ljungblomová, T. Johanssonová – Antonssonová, Brolinová, Wilhelmssonová – Mogrenová, Blomová, Wilhelmssonová – Carlssonová. Trenéři: Martinsenová, Martin Hassonová a Ostlingová.

Zápas o 3. místo:

RUSKO – KANADA 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 50. Poňatovská (Bratiščevová, Alexandrovová) – 20. Goslingová (Guayová), 27. Veilletteová (Guayová), 35. Moloughneyová, 41. Vorsterová (Connorsová), 49. Guayová.
Rozhodčí: Celárová (Slovensko), Rapinová – Priceová (obě USA), Hammarová (Švédsko).
Vyloučení: 7:5.
Využití: 0:3.
V oslabení: 0:1.
Střely na branku: 15:38 (3:11, 3:9, 9:18).
Diváci: 2 503.
Nejlepší hráčky: Polina Lučnikovová – Madelyn McArthurová.
Rusko: Farchutdinovová – Orlovová, Provorovovvá, Savoninová, Medveděvová, Poňatovská, Golovkinová, Cacynová, Kulaginová – Alexandrovová, Bratiščevová, Běloglazovová – Lučnikovová, Markovová, Pestovová – Budanovová, Loburová, Jakubivová – Serovová, Mezencevová, Škalevová. Trenéři: Bobariko, Mylnikov a Prodan.
Kanada: McArthurová – Slobodzianová, Rickwoodová, MacEachernová, Vorsterová, Boydová, Guayová – Correiaová, Adzijaová, McQuiggeová – Connorsová, Fillierová, Daltonová – Veilletteová, Forceyová, Goslingová – Kollmanová, Parkerová, Moloughneyová – Shirleyová. Trenéři: Collinsová, Turcotte a Warková.

Konečné pořadí MS v Dmitrově

1. USA
2. Švédsko
3. Kanada
4. Rusko
5. Finsko
6. Česko
7. Švýcarsko
8. Německo

Německo sestupuje do divize IA, v elitní skupině ho nahradí Japonsko, nebo Slovensko. Postupující bude znám v neděli.

Individuální ocenění

Nejlepší hráčky podle direktoriátu turnaje

Brankářka: Anna Amholtová (Švédsko)
Obránkyně: Gracie Ostertagová (USA)
Útočnice: Taylor Heiseová (USA)

All-star tým podle novinářů

Brankářka: Anna Amholtová (Švédsko)
Obránkyně: Alexie Guayová (Kanada), Maja Nylén-Perssonová (Švédsko)
Útočnice: Taylor Heiseová, Makenna Websterová (obě USA), Ilona Markovová (Rusko)
Nejužitečnější hráčka (MVP): Taylor Heiseová (USA)

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz