Hokej v číslech: Fenomén třetí trefy. Který gól je nejcennější?

Vizualizace znázorňující počet utkání, která ve sledovaném období skončila daným skóre.

15. prosince 2022, 19:04

David Sokol

Určování nejlepšího střelce je v současnosti velmi přímočaré: kdo dal nejvíc gólů, vyhrál. Koukáme na kvantitu, ale nikoliv na kvalitu. Jenže hráč, který většinu svých branek vsítil za stavu 5:0, kdy už bylo dávno rozhodnuto, přeci svému celku nepomohl tak jako hráč, jenž se dokáže prosadit v klíčovém okamžiku a přímo vybojovat týmu body.

V tomto článku si s využitím historických dat rozebereme právě hodnotu vstřelených gólů podle jejich pořadí a mimo jiné zjistíme, který je nejcennější a proč.

Článek vychází z historických dat, která poskytnul Ondřej Zamazal, komentátor ČT Sport, autor Knihy rekordů Extraligy ledního hokeje a člen projektu TELH stats.

Myšlenka tohoto tématu vychází z jednoduchého a logického předpokladu, že čím víc gólů tým vstřelí, tím více bodů průměrně získá. Přesné hodnoty, kolik bodů můžeme očekávat, pokud dosáhneme tolika a tolika branek, lze vypočítat velmi snadno. Z historických záznamů vybereme utkání, v nichž tým vstřelil daný počet gólů, a podíváme se, kolik v těchto duelech dohromady nasbíral bodů.

Abychom zjistili hodnotu xtého gólu v zápase, porovnáme průměrný bodový zisk v utkáních, kdy tým vstřelil přesně oněch x branek, se zápasy, v nichž si připsal o jeden přesný zásah méně. Tím dostaneme počet bodů navíc, které v průměru týmu přineslo vstřelení xtého gólu oproti situaci, kdy by k němu již nedošlo – tedy námi hledanou hodnotu xtého gólu.

Pro tento článek jsme zanalyzovali všechny zápasy základní části za posledních deset sezon. Deset z toho důvodu, že se hokej neustále vyvíjí a sledovat starší výsledky by mohlo zkreslit aktuálnost dat (pro ilustraci vizte utkání, v nichž padlo nejvíce branek v historii samostatné české extraligy v Knize rekordů –⁠ tři ze čtyř se odehrála ještě v devadesátých letech), zároveň však poskytují dostatečný vzorek dat pro vyvození prakticky aplikovatelných závěrů. 

Celkem jsme tedy sesbírali data ze 3310 zápasů, neboli jsme zpracovali 6620 různých počtů gólů, kterých bylo dosaženo jedním týmem v jednom utkání. Co jsme z nich zjistili?

V první řadě se podíváme na samotné výsledky. Průměrně za posledních deset let padlo 5,46 branky na zápas. Znovu se potvrdila tolikrát omílaná výhoda domácího prostředí, jelikož týmy hrající před vlastními fanoušky vstřelily v průměru o 0,59 gólu více než hostující. Této problematice jsme se již věnovali i v rubrice Hokej v číslech, naposledy a nejpodrobněji před dvěma lety.

Vizualizace znázorňující počet utkání, která ve sledovaném období skončila daným skóre.

Vizualizace znázorňující počet utkání, která ve sledovaném období skončila daným skóre.

Nejčastěji, a to s poměrně výrazným náskokem, skončil zápas výsledkem 3:2 z pohledu domácího mužstva (v této části budou všechna skóre zapisována z pohledu domácích), přesně ve 256 případech, tedy 7,73 % utkání

Druhé největší množství duelů v posledních deseti letech skončilo poměrem 2:1, konkrétně 203, neboli 6,13 %, a v podstatě stejně zápasů, rovných 200 (6,04 %), pak divákům nabídlo výsledek 2:3. Zde je potřeba zmínit, že jsme pro tento článek počítali konečné výsledky včetně případného prodloužení, nemohlo tedy dojít k remíze.

Ovšem utkání, která rozhodovaly samostatné nájezdy, jsme ze vzorku vyřadili, a to ze dvou důvodů. Zaprvé, vítězné góly ze samostatných nájezdů se nepočítají hráčům do individuálních statistik, tudíž je nemůžeme zahrnovat ani my do naší analýzy.

A zadruhé, pokud bychom tyto góly odečetli, skončily by některé zápasy remízou, což současný bodovací systém neumožňuje. Z obou těchto důvodů by zahrnutí utkání rozhodnutých penaltovým rozstřelem zkreslilo a znepřesnilo data.

Vizualizace znázorňující percentuální podíl utkání, která ve sledovaném období skončila daným skóre.

Vizualizace znázorňující percentuální podíl utkání, která ve sledovaném období skončila daným skóre.

Zpět k číslům. Více než pět procent zápasů pak také skončilo výhrou domácích 3:1 a 4:1, následují skóre 1:2 a 4:2. Ke všem těmto výsledkům došlo ve více než 150 utkáních, zbylé gólové poměry se již přes tuto hranici nedostaly a postupně jejich četnost rychle upadá.

Nejvíce branek za posledních deset let viděli diváci v duelu Třince s Českými Budějovicemi 24. ledna 2021, kdy domácí Oceláři zvítězili 9:7, padlo tedy šestnáct gólů. Nejdrtivějším rozdílem skončilo utkání Sparty a Karlových Varů z 3. listopadu 2013, kdy domácí Pražané přejeli Energii 11:0. O nejvyšší výhru hostí se pak shodně postarala mužstva Plzně a Hradce Králové, která si poradila s Chomutovem, respektive Kladnem, 9:2.

Jak mohli někteří z vás již vyčíst se seznamu nejčastějších výsledků, domácí týmy se v nejvíce utkáních prosadily třikrát, k tomu došlo konkrétně v 715 duelech. Následují dva vstřelené góly, což se stalo 676krát, čtyři branky, ty padly v 582 zápasech, a jedna trefa, kterou domácí zaznamenali 492krát.

U hostujících mužstev je rozložení vstřelených branek na utkání v podstatě totožné, jen posunuté o jeden gól níže. Nejčastěji, ve 794 kláních, se hosté prosadili dvakrát, 740krát vstřelili jednu branku, 636 zápasů pak skončilo třemi úspěšnými zásahy hostí.

Žádný tým za posledních deset let nevstřelil více než dvanáct branek, k tomu došlo jen jednou, když Sparta doma přehrála Třinec vysoko 12:3. Třikrát se jednomu týmu povedlo dosáhnout jedenácti gólů, v pěti duelech pak jedno mužstvo vsítilo deset branek. Všechny tyto kanonády ovšem vyšly z hokejek domácích celků, hosté se zmohli maximálně na devět gólů, a to konkrétně čtyřikrát.

Graf znázorňující pravděpodobnost, že tým jakkoliv vyhraje, pokud vstřelí určitý počet gólů.

Graf znázorňující pravděpodobnost, že tým jakkoliv vyhraje, pokud vstřelí určitý počet gólů.

Co ale tohle všechno znamená pro bodové zisky týmu? Jak můžete vidět v grafu výše, pokud chcete strhnout šance vyhrát zápas na svou stranu, musíte vstřelit alespoň tři branky. V takovém případě pravděpodobnost výhry dosahuje 66,10 %. Do té doby je větší šance, že prohrajete.

S jistotou vám pak výhru zaručí osmý gól, respektive za posledních deset let se nikdy nestalo, že by tým, který vstřelil osm branek, dané utkání prohrál. Ovšem pokud míříte za třemi body, musíte přidat ještě jednu trefu.

Na začátku sezony 2019/20 totiž šlo klání Liberce a Sparty do prodloužení za stavu 7:7, osmá branka tedy Bílým Tygrům vynesla jen dva body.

Graf znázorňující pravděpodobnost, že tým vyhraje za tři body, pokud vstřelí určitý počet gólů.

Graf znázorňující pravděpodobnost, že tým vyhraje za tři body, pokud vstřelí určitý počet gólů.

Zajímavé, nicméně při hlubším zamyšlení nikterak překvapivé, je zjištění, že i pokud se v utkání nedokážete prosadit ani jednou, stále můžete urvat nějaké body. Celkem sedmkrát se totiž stalo, že zápas skončil hubenou výhrou 1:0 v prodloužení, poražený tým tak i přes naprostou střeleckou impotenci získal jeden bodík.

Matematicky řečeno, vaše šance na bodový zisk v případě, že nevstřelíte žádný gól, jsou 1,32 %; ve zbylých 98,68 % případů však máte smůlu. V průměru týmy z utkání, v nichž se neprosadily, vykřesaly 0,013 bodu. Nic moc...

Tím se konečně dostáváme k hlavnímu tématu tohoto článku: jaký je vliv počtu vstřelených gólů v zápase na bodový zisk. Graf níže zobrazuje průměrný bodový zisk týmu v utkáních, ve kterých vstřelil daný počet branek.

Graf znázorňující, kolik bodů průměrně získá tým, pokud vstřelí určitý počet gólů.

Graf znázorňující, kolik bodů průměrně získá tým, pokud vstřelí určitý počet gólů.

Jak můžete vidět, vykresluje se nám poměrně hezká logistická křivka: počet bodů nejprve roste pomalu, poté mezi druhým a čtvrtým gólem prudce roste a posléze se opět zpomaluje.

Vyjádřeno čísly, vstřelení jednoho gólu vám vynese v průměru 0,26 bodu. Pokud dáte dva góly, můžete si pomýšlet na 1,04 bodu, třetí gól zvedne očekávaný bodový zisk na 1,97 bodu, čtvrtý na 2,51 bodu a jakmile vstřelíte pátou branku, měli byste si průměrně odvézt z utkání 2,78 bodu.

Už v tuto chvíli bychom mohli poznat, která trefa v zápase je nejcennější, ale pro lepší přehlednost si data ještě trochu upravme. Jak jsme popsali na začátku článku, abychom izolovali přidanou hodnotu xtého gólu v utkání, je potřeba vzít průměrný bodový zisk po jeho vstřelení a odečíst od něj očekávané body před vstřelením této branky.

Graf znázorňující rozdíl v průměrném počtu bodů, který tým získá, pokud vstřelí určitý počet gólů, oproti situaci, kdy by vstřelil o gól méně. Graf tedy znázorňuje hodnotu xtého gólu.

Graf znázorňující rozdíl v průměrném počtu bodů, který tým získá, pokud vstřelí určitý počet gólů, oproti situaci, kdy by vstřelil o gól méně. Graf tedy znázorňuje hodnotu xtého gólu.

A tím dostáváme nejdůležitější graf tohoto článku. Z něj vyplývá, že nejcennějším gólem v zápase je ten třetí! Třetí trefa vám totiž vynese v průměru 0,93 bodu navíc, téměř jeden celý bod. Velmi zjednodušeně řečeno, třetí gól tvoří rozdíl mezi ukončením zápasu v základní hrací době a jeho protažením do prodloužení; ať už z pohledu vedoucího nebo prohrávajícího týmu.

Vstřelení třetí branky navíc zdvojnásobuje vaše šance na výhru. Se dvěma trefami zvítězíte ve 33,47 % utkání; pokud dáte tři góly, můžete očekávat výhru v 66,10 % případů. Tříbodové vítězství pak zaznamenáte v 56,18 % utkání, ve kterých se prosadíte třikrát, tedy více než dvakrát tak často, než když dáte jen dvě branky. Stejně tak pravděpodobnost, že nezískáte žádný bod, se snižuje na méně než polovinu –⁠ z 57,42 % na 25,46 %.

V tuto chvíli to skoro vypadá, že záleží jen na třetím gólu a ne na tom druhém, ale opak je pravdou. Druhá branka je totiž druhá nejdůležitější. Průměrně vám totiž přinese o 0,77 bodu více, než když se trefíte jen jednou.

Po vstřelení druhé branky se vaše šance vyhrát zpětinásobuje, z 6,57 % na již zmiňovaných 33,47 %. Díky druhé trefě máte třikrát vyšší šanci bodovat, 42,59 % oproti 13,64 % v případě jednoho gólu. V průměru můžete také očekávat čtyřnásobný bodový zisk –⁠ v utkáních, v nichž jeden tým vsítil dvě branky, si tento tým připsal 34,54 % možných bodů, kdežto pokud se trefil jen jednou, dosáhl jen na 8,74 % bodů.

Graf znázorňující, kolikrát se zvyšuje šance na daný jev, pokud tým vstřelí tři góly, oproti situaci, kdy by vstřelil pouze jeden gól.

Graf znázorňující, kolikrát se zvyšuje šance na daný jev, pokud tým vstřelí tři góly, oproti situaci, kdy by vstřelil pouze jeden gól.

Ještě si jednou pořádně přibližme, jak extrémně klíčové a zásadní je vstřelit druhý a třetí gól. Pokud se vám podaří vsítit tyto dvě trefy, rázem máte desetkrát vyšší šanci vyhrát, více než devítinásobnou šanci získat všechny tři body, 5,5krát vyšší pravděpodobnost bodového zisku a šance, že odjedete domů bez bodu, klesá téměř na čtvrtinu. Celkově pak můžete očekávat sedmapůlkrát více bodů, než když dáte jen jeden gól.

Třetím nejcennějším gólem je pak ten čtvrtý, který vám získá oproti třetí brance navíc 0,54 bodu a přináší s sebou 75,14% šanci na tříbodovou výhru a 86,04% šanci na jakékoliv vítězství. Šance, že i po čtvrté trefě v zápase nezískáte ani jeden bod pak klesá na 10,42 %.

Následuje pátá branka, jež v průměru týmu vynese o 0,27 bodu více než ta čtvrtá, těsně následovaná samotnou úvodní trefou utkání, ta zvyšuje průměrný bodový zisk o 0,25 bodu oproti zcela neúspěšné střelbě.

Graf znázorňující pravděpodobnost, že tým nezíská žádný bod, pokud vstřelí určitý počet gólů.

Graf znázorňující pravděpodobnost, že tým nezíská žádný bod, pokud vstřelí určitý počet gólů.

Jak zcela patrně vyplývá i z grafu zobrazujícího hodnotu jednotlivých branek, po pátém gólu už další trefy nepřináší v podstatě žádnou přidanou hodnotu. Ostatně jakmile se trefíte popáté, máte 94,15% šanci na jakoukoliv výhru a 87,59% na tu tříbodovou. Pravděpodobnost, že odjedete domů s prázdnou, se snižuje na pouhých 3,90 %, a v průměru můžete očekávat zisk 2,78 bodu.

Šestý a další gól pak nepřináší více než 0,075 bodu navíc a nezvyšují šanci na výhru o více než dvě procenta. Graf končí devátou brankou, protože jak jsme již zmiňovali, na základě dat za posledních deset let je devět vstřelených branek v jednom utkání jistota zisku tří bodů.

K tomu se sluší poznámka, že v hokeji (a obecně v životě) není nic absolutně dané a stoprocentní, vždy se může stát, že zápas skončí 10:9 v základní hrací době, nicméně pravděpodobnost takové události je na základě námi zvoleného vzorku dat zanedbatelná.

V tuto chvíli možná někteří z vás namítnou, že nejdůležitějším gólem v utkání je přece ten první, jelikož bez něj by logicky nemohl padnout druhý, ani třetí, ani čtvrtý, ani jakýkoliv další a rozhodně se nepletete. Smyslem tohoto článku je kvantifikovat rozdíl, který každý gól přináší oproti tomu předchozímu.

Zápas se zkrátka nejvíce láme třetí brankou a obecně největší přidanou hodnotu nesou druhá až čtvrtá trefa s tím, že šestý a další gól už nemají na výsledek utkání v podstatě žádný vliv. Je však pravda, že žádný z nich by nemohl existovat bez toho předchozího.

Téma různé hodnoty gólů však nekončí, v následujících dnech totiž teoretické poznatky z tohoto článku aplikujeme na reálné výsledky hokejistů z posledních sezon a odhalíme, kdo je skutečně nejužitečnějším střelcem extraligy.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz