Jediný Američan ve 2. lize: Užívám si českého piva a svíčkové

Foto: Facebook IHC Králové Písek

2. března 18:05

Michal Hladký

V loňské sezoně se útočník Nick DiLisi přesunul z USA do Evropy, tehdy zamířil do Švédska. Nyní hraje za druholigový Písek. Nejen o tom, jak se v jednadvaceti letech dostal do Česka, se rozpovídal v rozhovoru pro hokej.cz.

partneři českého hokeje

Jak jste se vlastně dostal do Evropy?
Chtěl jsem zkusit něco nového. Vždy jsem snil o tom, že bych tam mohl hrát. Původně jsem měl hrát v NCAA DIII, jenže najednou přišla změna trenéra. To mě přivedlo do Evropy, kde se mou první destinací stalo Švédsko. 

Jenže v tamní čtvrté lize jste odehrál jen šest zápasů. Jak to?
Protože jsem měl problémy se získáním víza na celou sezonu. 

Dokážete porovnat hokejové styly v Česku a ve Švédsku?
Tady je hokej víc o chytrosti. Je v dobré rychlosti a trochu tvrdší. Ve Švédsku je to více o dovednostech, k tomu tam je hokej daleko rychlejší. Nicméně 2. liga je velmi kvalitní soutěž. Myslím si, že mladým hráčům může pomoct se prosadit v dospělém hokeji. 

„Na letním kempu se mnou bude Jennifer Wakefieldová, která vyhrála s Kanadou olympiádu v roce 2014."

Co vás vlastně živí? Hokej?
Pracuji s Robertem Sovíkem v jedné firmě. Pomáhám především mladým hokejistům, kteří chtějí sportovat a vzdělávat se v USA. Momentálně pracuju s českými hokejisty v kategorii U16, kteří se budou ucházet o studium na střední škole. Dál spolupracuju s hráči, kteří už hrají nějaké mládežnické soutěže v zámoří. Pomáhám jim zvládnout skok do univerzitního hokeje. Na příští léto taky chystám v Praze hokejový kemp pro dívky v kategoriích U15 a U19. Podílet se na tom se mnou bude Jennifer Wakefieldová, která vyhrála s Kanadou olympiádu v roce 2014. 

Momentálně hrajete 2. ligu za Písek. Jak jste se tam dostal?
Dostal jsem se tam skrz bývalého spoluhráče. Kamarádí s trenérem týmu, který hledal nové hráče. A v té době jsem zrovna hledal nové působiště, a tak jsem se téhle příležitosti chopil a přestěhoval se vedle zimního stadionu. 

Jak jste se usazoval v týmu?
Abych byl upřímný, tak to bylo v pohodě. Soustředil jsem se na sebe a na své výkony, nikoliv na věci, které jsem stejně nemohl ovlivnit. Většina spoluhráčů je super, ačkoliv hodně z nich neumí anglicky. Ti, co umí, tak jsou přátelští a milí.

Foto: Nick DiLisi — osobní archiv

Co se vám nejvíce líbí na Česku?
Užívám si českého piva a mám rád česká jídla. Kdybych měl vybrat to nejlepší, tak je to určitě svíčková. 

Věděl jste něco o naší zemi předtím, než jste sem dorazil?
Jasně, o Česku jsem toho věděl dost. Můj nejlepší kamarád je totiž z Kolína, hokejově tedy vyrůstal na Spartě. Hráli a bydleli jsme spolu ve Wyomingu. Přítelkyni mám taktéž Češku. K tomu jsme jednou byli v Praze s mým školním týmem. Hráli jsme tady několik přátelských zápasů s místními juniorskými týmy. Kromě Prahy jsme navštívili i okolní města, z čehož máme spoustu zážitků. Doteď na to vzpomínáme. 

„Tady je hokej více o chytrosti, je v dobré rychlosti a trochu tvrdší. Ve Švédsku je to více o dovednostech."

Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Rád bych hrál dál a zlepšoval se. A rozhodně bych se s hokejem chtěl podívat i do dalších koutů Evropy. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz