Bruk po čtvrtém místě v Berlíně: Neúspěch jde vyloženě za útokem

Foto: Karel Švec, Český hokej

11. února 2020, 15:43

Martin Voltr

Únorový turnaj se nepovedl ani nejstaršímu z českých mládežnických týmů. Jak začala reprezentační devatenáctka v Berlíně solidně, tak ve druhé polovině zklamala a se čtyřmi body obsadila čtvrté, tedy předposlední místo. „Nejsme spokojení, protože jsme zkazili třetí utkání s Německem,“ zmiňuje hlavní trenér David Bruk.

Aplikace Tipsport extraligy

Češi měli v německém hlavním městě těžký program, všechny čtyři duely odehráli ve čtyřech dnech. A i když výsledek nelze vztáhnout na fyzickou stránku, jako by s průběhem turnaje skutečně uvadali.

Začali velmi dobrým představením proti Finům, které ztratili až v nájezdech. Švýcarsko pak jasně přehráli, byť už začalo jejich trápení v koncovce. Ztráta s domácím týmem je mrzela hodně a než se svěřenci Davida Bruka v poslední bitvě se Švédskem rozkoukali, dostali čtyři rychlé góly.

Jaké dojmy jste si z turnaje přivezl?
Nejsme spokojení, protože jsme zkazili třetí utkání s Německem. V případě, že bychom ho zvládli, a zvládnout jsme ho měli, bychom se mohli bavit o nějakém úspěchu. Ale takhle ne.

Co tedy bylo v tom zápase špatně?
Ten zápas byl špatný v tom, že přestože jsme měli opticky velkou územní převahu, tak jsme si nevytvářeli šance, nedostávali jsme se do přečíslení. A když jsme si nějaké vyložené šance vytvářeli, tak jsme měli žalostnou koncovku.

Problémy v koncovce na vás dolehly už v předešlém utkání. Švýcary jste porazili, ale měli jste jim dát mnohem víc gólů a mít zápas dřív pod kontrolou, že?
To je pravda. Co se týká produktivity, v podstatě jsme odehráli dobré utkání jen to s Finskem. To byl hodně vyrovnaný zápas, dost se bránilo a gólové šance, které jsme si vytvořili, jsme víceméně proměnili. Se Švýcarskem už přišlo slabší období, co se týká produktivity. Měli jsme samostatné nájezdy, hodně přečíslení, velké šance, ale koncovka selhala. A takhle to pokračovalo ve zbytku turnaje.

„Realizační tým projevil velkou nespokojenost s tím, jak zápas s Německem dopadl. Tam se není na co vymlouvat, Německo jsme měli porazit.“

Vytkli jste hráčům výkon proti Německu důrazněji?
Realizační tým samozřejmě projevil velkou nespokojenost s tím, jak zápas s Německem dopadl. Tam se není na co vymlouvat, Německo jsme měli porazit. Na druhou stranu, pak jsme vstupovali do zápasu se Švédskem, které bylo favoritem, a navíc jsme hráli čtvrtý zápas ve čtvrtém dni a Švédové měli předtím den volna. Byl to trošku nerovný boj z toho pohledu, že jsme měli minimální čas na odpočinek. Ale to neomlouvá výsledek.

Proti Švédům rozhodl už začátek, po první třetině jste prohrávali 1:4. Tam jste fyzicky nestačili?
Nedokážu říct, jestli to bylo vyložně fyzicky, tou únavou. Ale znova jsme tam měli nějaké šance a naložili jsme s nimi velmi špatně. Švédové pak hned v první třetině zápas rozhodli. A další věc, která nás v turnaji provázela: Z devatenácti přesilových her jsme nedali ani branku, takže jsme si všechno museli uhrávat v situacích pět na pět. To je na téhle úrovni špatně. Když si nepomůžeme přesilovou hrou, nemůžeme vyhrávat zápasy.

Co vám v nich chybělo?
Chyběl nám důraz v zakončení a určitá kreativita na přihrávce. Nebyla to náhoda, těch přesilovek jsme měli hodně a nedokázali jsm je proměnit ani v jednom utkání. Nemůžeme se vymlouvat na to, že to byla smůla.

„Kuba je velmi talentovaný kluk. Musím říct, že zvládl jak Litoměřice, tak tu akci velice slušně.“

I přes výsledek byl v týmu někdo, kdo vás pozitivně zaujal?
Nechci mluvit o jménech, ale byli jsme na turnaji velmi spokojeni s obranou a obránci. Mám pocit, že jejich hra byla na velmi slušné úrovni, a že to byl od obránců dokonce nejlepší turnaj, který v sezoně předvedli. Neúspěch na turnaji jde vyloženě za útokem.

První reprezentační akci s vámi prožil brankář Hugo Haas. Jak se vám líbil?
Na Hugovi bylo vidět, že je nováček. Zápas se Švýcarskem zvládl, Švédové už byli trošku silné kafe. Ale tím neříkám, že to byla jeho vina. Když jsme ho po první třetině střídali, chtěli jsme zároveň oživit tým, dělali jsme i další změny v sestavě. Ale bohužel se to nepovedlo.

A jak se ukázal Jakub Brabenec? Čím vás vůbec upoutal, že si jako hráč ročníku 2003 vysloužil nominaci do kategorie starší o dva roky, než kam věkově spadá?
Já si myslím, že Kuba je velmi talentovaný kluk. My jsme chtěli jak v Litoměřicích, tak v reprezentaci vyzkoušet mladšího hráče. Je to i z toho důvodu, že jsme nedosáhli na opravdu velmi velké množství hráčů ročníku 2001, kteří jsou v zahraničí a v zámoří. Proto jsme se rozhodli jít touhle cestou. Musím říct, že Kuba zvládl jak Litoměřice, tak tu akci velice slušně. Nebyl to od něj vůbec propadák a zařadil se mezi ostatní hráče, které jsme tam měli. Myslím, že do budoucna je to velký přislib.

„Naší ambicí na duben je vidět krajánky ze zámoří, kteří budou uvolnění, to znamená nepostoupí do svého play off.“

Když jste zmínil rozdíl mezi obranou a útokem: Dá se říct, že směrem k dubnovému turnaji v Hodoníně se budete v útoku víc poohlížet, koho vzít nového?
Zaprvé nebudeme kvůli jedné akci, kde jsme vyložně selhali v útoku, vyhlašovat, že vyměníme třináct útočníků. Další věc je ta, kterou říkám, že mám v zahraničí spoustu momentálně nedostupných hráčů, kteří mají svoji kvalitu. Naší ambicí na duben je právě vidět krajánky ze zámoří, kteří budou uvolnění, to znamená nepostoupí do svého play off.

A teoreticky je možné, že zase vyzkoušíte nějakého mladšího hráče?
Uvidíme. Určitě nezařadíme hráče z osmnáctky, která se bude připravovat na svoje mistrovství světa. Teď na to nedokážu odpovědět, jestli ještě sáhneme do sedmnáctky, nebo ne. To je vyloženě o diskusi v širším kruhu reprezentačních trenérů.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz