Zkvalitnění devítky či méně ostaršování. Co vidí svaz na změnách u žáků?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Od sezony 2022/23 se budou hrát žákovské soutěže v novém formátu, který prošel diskusí mezi Českým hokejem i kluby a v pondělí ho schválil výkonný výbor svazu. Nemůže všem zcela vyhovovat, ale měl by vyváženým způsobem reflektovat potřeby malých i velkých.

Přestože čeští talenti obvykle začínají zaostávat za světovou špičkou až v dorosteneckých a juniorských kategoriích, poslední dobou se stále víc mluví i o výchově v dřívějším věku. A pro deváťáky je nyní přechod do dorostu většinou hodně náročnou záležitostí.

Mezi lety 2009 a 2018 končily žákovské soutěže osmou třídou a deváťáci patřili už do mladšího dorostu. Nyní budou mít vůbec poprvé „vyčleněnou“ samostatnou kategorii a začátek žákovského věku se posune zpátky o rok níž. Kategorie starších žáků bude znovu zahrnovat 7. a 8. třídu, zatímco kategorie mladších žáků 5. a 6. třídu.

Český hokej při přípravě návrhu vycházel i z dopisů zhruba čtyřicítky klubů. „Promítli jsme je do tří různých variant, které pracovní skupina sestavila a následně diskutovala na sportovním oddělení a komisi mládeže,“ říká Lukáš Jankovič, manažer sportovního oddělení.

Společný začátek, ale brzké nadstavby

V čem se kluby hodně rozcházely, to byl pohled na formát samotných soutěží. Některé velké kluby by rády viděly dvoustupňové soutěže, tedy extraligu a nižší ligu.

„Naopak malé kluby by rády hrály s těmi ‚extraligovými‘. Naším úkolem bylo najít nejvyváženější řešení uprostřed. Tak, abychom umožnili menším klubům fungovat v systému, ale těm velkým zase kvalitní zápasy. My víme, že v současné době je v akademiích 65 procent hráčů, kteří pocházejí z malých a středních klubů,“ zmiňuje Jankovič zásadní věc.

Výsledkem jsou jednostupňové soutěže ve všech kategoriích, ale současně brzký začátek nadstavbových částí u šesťáků a osmáků. Družstva budou hrát společně ve svých regionech zhruba do 15. listopadu, po osmi až dvanácti zápasech se rozdělí do nadstavbových skupin a skupin o umístění. Pak už budou mít co nejvyrovnanější skupiny a soupeře.

? | Výkonný výbor Český hokej schválil novou podobu žákovských soutěží ✅ Kvůli pandemii ovšem začne platit až od sezony 2022/23.

Zveřejnil(a) Mládežnický hokej dne Pondělí 15. března 2021

„Řeknu příklad: Pro čtyřtisícovou Skuteč je strašně důležité zahrát si na začátku sezony jeden nebo dva zápasy s Pardubicemi, aby jim děti přišly na hokej a měli širokou základnu. Pak po několika letech vidíme, že dva hráči, kteří začínali ve Skutči, jsou v akademii Pardubic,“ popisuje Jankovič konkrétní situaci z východních Čech.

Razantnější rozdělení už od začátku sezony by navíc nemohlo reflektovat sílu jednotlivých ročníků. Tábor by například jeden rok patřil v lize k nejlepším, ale po prázdninách mu přijde slabší ročník, a najednou by od Českých Budějovic či Jihlavy dostával v každém zápase desítku.

Spravedlivější klíč se zkrátka těžko hledá. „Ve spoustě návrhů se objevovalo: Udělejte kvalifikace. A ta základní část do půlky listopadu je vlastně taková kvalifikace,“ pokyvuje Lukáš Jankovič. Vymyslet něco podobného na konci předešlé sezony? To by bylo asi nereálné.

Svaz je smířený s tím, že ani navržená a schválená podoba se nebude líbit všem. „Z velkých klubů máme různé reakce: Některé to akceptují, pro některé je to málo ambiciózní, některé s tím vyloženě nesouhlasí,“ uvědomuje si manažer sportovního oddělení.

Limit hráčů v zápase, minimum na sezonní soupisce

Další novinku bude znamenat omezení počtu hráčů, kteří budou moci nastoupit do utkání. Limit u mladších žáků bude sedmnáct hráčů do pole, v případě starších žáků a devátých tříd to bude patnáct hráčů. Důvod je jasný: Aby všichni měli dostatečné herní vytížení.

„Udělali jsme si analýzu z minulých sezon, kolik zhruba nastupuje hráčů do jednotlivých utkání. Nebylo to velké procento, ale v některých zápasech se objevovalo 19, nebo i 21 hráčů. To není herní vytížení, které by si metodický úsek a trenérská komise představovaly,“ vysvětluje Jankovič.

Podle svazu by do žákovského utkání ideálně mělo naskočit zhruba třináct hokejistů. „Aby mohli i rotovat posty, což je v mladších i starších žácích důležité. Zároveň ale to maximální číslo musí být vyšší. I na základě připomínek klubů jsme nastavili tu mírnou ‚pyramidu‘,“ popisuje dál.

Tak trochu opačným problémem je ale situace, kdy oddíl přihlásí své mužstvo do dané soutěže, a pak ho v průběhu ročníku nedokáže naplnit. Nebo dá horko těžko dohromady deset hráčů. Každý rok se kvůli tomu stane, že některé týmy musí sezonu úplně „odpískat“.

I nad tím zvýší Český hokej dohled. „Elektronické systémy nám za poslední tři roky umožňují, abychom se mohli podívat, že kluby dodávají soupisky se skutečně aktivními hráči, kteří v minulosti odehráli zápasy. Nebude se nám stávat, že dojde k přihlašování hráčů, kteří už třeba skončili s hokejem,“ popisuje Lukáš Jankovič.

Do týmů se dosud mnohdy posouvali mladší hráči, a to jen proto, aby naplnili minimální počet. „Komise mládeže vyřizovala ročně průměrně asi sedmdesát žádostí na zvýšení minimálního počtu mladších hráčů v soutěžích. Někde docházelo k velkému ostaršování, aby kluby vůbec postavily ty týmy.“

Spolupráce mezi kluby? Základ!

Svaz chce celý systém žákovských soutěží provázat s chystaným projektem spádových oblastí, k němuž se nyní kluby teprve vyjadřují. Devátou třídu si představuje jako ideální věk, kdy už by nejlepší hráči z menších klubů měli přejít do centrálního klubu ve svém regionu.

Ovšem pozor – zahrát si za něj mohou už dříve. „V kategorii starších žáků bude hráč moci nastupovat jak za svůj mateřský klub, tak za klub centrální. Samozřejmě podle dohody klubů. Dejme tomu v sobotu odehraje zápas za svůj menší domovský klub a v neděli za centrální,“ představuje si Jankovič.

? | Rozhovor s PETREM BŘÍZOU o chystaných změnách v mládežnickém hokeji (y) ➡ Který projekt je podle něj nejzásadnější? ➡ Jak si svaz váží menších klubů? ➡ Je ve hře zrušení tabulkovného výchovného?

Zveřejnil(a) Mládežnický hokej dne Sobota 13. března 2021

Tady se vracíme k tolik omílanému bodu. Chod celého systému nebude moci fungovat, pokud kluby nedokáží najít společnou řeč. „Spolupráce je stěžejní, protože obě strany na ní mají zájem. Velký klub chce co nejširší podhoubí, aby menší kluby vychovávaly co nejlepší hráče, kteří budou moci potenciálně přestoupit k němu do devítky. Ale důvěru menšího klubu si musí zasloužit: Nabídne mu různé metodické vedení, svoje know-how, zkrátka mu bude nápomocný,“ doufá Lukáš Jankovič.

Dříve než v deváté třídě by každopádně velké kluby neměly těm malým hráče „vyzobávat“. „Když si je berou v sedmičce nebo osmičce, malé kluby jsou najednou v problémech. Buď nepostaví soutěž, nebo se prohloubí rozdíly: Velký klub už má u sebe nejlepší hráče z kraje a ty malé logicky poráží vysokými výsledky, takže si stěžuje na nekvalitu soutěží,“ zmiňuje Jankovič citelný problém.

Naopak v případě, že bude mít velký klub v ročníku velký počet hráčů, je může pustit na hostování do regionu. „To by mohlo menším klubům pomoci, aby postavily soutěže,“ uzavírá manažer sportovního oddělení Českého hokeje Lukáš Jankovič.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz