Nová smlouva pro kouče mistrů světa. Jalonen opustí Finy jen kvůli NHL

Foto: leijonat.fi

Na jarním mistrovství světa neměl k dispozici hvězdy NHL, jeho tým bojovníků ale převálcoval všechny soupeře a bral senzační titul mistrů světa. Jukka Jalonen dokázal, že umí, vedení finského svazu mu nyní o dva roky prodloužilo smlouvu. Uznávaný trenér povede Suomi až do konce ročníku 2021-22.

HokejkaTV

Jukka Jalonen nastoupil do funkce loni, tehdy střídal Lauriho Marjamäkiho, jemuž se velké turnaje zrovna nepodařily. Jalonen  předtím vyzkoušel práci u ruského giganta SKA Petrohrad, s finskou dvacítkou získal zlato na domácím MS juniorů 2016, načež dva roky řídil Jokerit Helsinky.

Poté se znovu přesunul k finskému národnímu týmu dospělých a dokázal navázat na zlatý triumf z MS 2011. V Bratislavě tehdy Seveřané slavili prvenství, po osmi letech se jim letos povedlo to samé. Jukka Jalonen měl před sebou původně jednu sezonu, teď už to jsou tři.

Vedení finského svazu totiž ocenilo jeho práci vylepšením kontraktu o dva roky. A také kvalitnějšími finančními podmínkami. Zkušený kouč opustí Finy jedině za předpokladu, že by obdržel nabídku z NHL. Zatím se o tom nemluvilo, téma není aktuální. Ale mohlo by. Týmy slavné ligy v nedávné minulosti sondovaly Švéda Grönborga, Jalonen dosáhl podobných úspěchů. Zlaté medaile ze šampionátů dospělých či juniorů i práce v KHL, to je kvalitní doporučení.

Z finských trenérů se do NHL dosud prosadil pouze Alpo Suhonen, Chicago vedl ve stejné době, kdy na střídačce Pittsburghu stál Ivan Hlinka. „Kdyby Jukka obdržel nabídku, a byl o něj zájem, určitě bychom mu nebránili," připomněl šéf finského svazu Harri Nummela. Možnost odchodu do zámoří je v kontraktu stanovena, nicméně Finové věří, že se tak nestane. A že Jalonen dodrží dohodu až do konce sezony 2021-22, jejímž vrcholem budou olympijské hry v Pekingu. Poté proběhne světový šampionát v Helsinkách a Tampere.

Šestapadesátiletý Jalonen netají spokojenost. Nová smlouva je pro něj oceněním, závazkem do budoucna i prostorem ke koncepční práci. Ostřílený kouč ukázal, že umí vytvořit vynikající tým z hráčů domácí soutěže, který doplnili mladíci z NHL a dalších evropských lig.

Vedení svazu věří, že Jalonen se Suomi dokráčí k dalším vavřínům. „Vést národní mužstvo, to je pocta pro každého trenéra. Velmi si vážím možnosti pracovat s nejlepšími hráči naší země. Máme před sebou velké turnaje, se dvěma vrcholy v roce 2022. Moc se těším," uvedl Jalonen.

Foto: Alena Zapletalová

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz