Šlégr v Ostravě: Vzpomínky na MS 2004 i české šance na zlato, co radí Slafkovskému?

Jiří Šlégr | Foto: Karel Švec, Český hokej

Česko žije hokejovým šampionátem. Užívá si jej i olympijský vítěz z Nagana a mistr světa z Vídně 2005 Jiří Šlégr, který jakožto jeho ambasador dorazil v sobotu také na zápasy do Ostravy.

„Chtěl jsem vidět, jak to tady funguje, protože jsem měl na ostravskou část výborné ohlasy. A musím to jenom potvrdit, chodí zde spousta lidí. Je dobře, že i naši sousedé – Slováci a Poláci – mají hokej rádi a přijedou se podívat. I díky tomu si dáváme šanci pokořit domácí rekord v návštěvnosti,“ hlásí člen prestižního Triple Gold Clubu.

Šampionát v roce 2015 vidělo 741 690 fanoušků. Zatím má Česko našlápnuto k tomu, aby bylo tohle číslo překonáno, že?
Jednoznačně to tak vypadá. Zástupci IIHF jsou překvapení, jak je možné, kolik lidí chodí i na nečeské zápasy. Statistiky zatím napovídají tomu, že by rekord mohl být překonán. Ale musíme počkat. Záleží taky, jak se bude vyvíjet play off. Myslím, že naši kluci zatím hrají dobře a mohou dojít daleko.

Jak si zatím domácí turnaj užíváte?
Náramně! Těšil jsem se na něj jako hráč, teď z pozice funkcionáře je to taky zajímavé. Jen jsem překvapený, kolik práce za tím stojí. A kolik lidí se podílí na tom, aby vše fungovalo. Hokej mám strašně rád, takže se snažím koukat minimálně na každý český zápas a pokud mám šanci se podívat i na ostatní, tak se dívám. Jinak jako ambasador chodíte na různé rozhovory a propojujete partnery, to je můj primární úkol.

Když vidíte ty plné arény a parádní atmosféru, neláká vás to na led?
Byl bych strašně šťastný, kdybych tam mohl být... Ale zdraví a věku neporučíte. Bohužel. Ale užívám si to i takhle. Jsem za kluky strašně rád, že hrají před tak výbornou kulisou.

„Vyhráli jsme všechna utkání ve skupině a dokonce při posledním zápase nám Kanaďané říkali při podávání rukou: Běžte si to vyhrát, tady na vás nikdo nemá. A my ve čtvrtfinále prohráli s USA, takové ticho na zimáku jsem už nikdy nezažil.“

Jako hráč jste si zahrál na domácím MS v roce 2004, jak na něj vzpomínáte?
Strašně jsem se na něj těšil. Bylo to poprvé v O2 areně, atmosféra vynikající. Tehdy to bylo prvně, kdy se začalo skandovat Kdo neskáče, není Čech. Měli jsme atmosféru jako hrom. Vyhráli jsme všechna utkání ve skupině a dokonce při posledním zápase nám Kanaďané říkali při podávání rukou: Běžte si to vyhrát, tady na vás nikdo nemá. Ale my se z nějakého důvodu tak unavili s Kanadou, že jsme vůbec neměli sílu proti Americe. Furt jsme se chtěli drát dopředu a tím jsme to trošku pokazili. Dali jsme si vlastní gól a pak jsme na nájezdy prohráli. Je tam taková hořkost, protože jsme doma chtěli vyhrát titul mistra světa. To se nám bohužel nepovedlo, takové ticho na zimáku jsem už nikdy nezažil.

Od té doby uplynulo už dvacet let, v čem se hokej nejvíc změnil?
Myslím si, že hlavně v bruslení. Tím, jak se dneska pískají různé háčky, držení a podobně, tak je hokej strašně rychlý. Když se podívám na Nagano, až se tomu směju. V dnešní době bychom za ty fauly, co jsme tam všichni předváděli, dostali doživotí.

„Když se podívám na Nagano, až se tomu směju. V dnešní době bychom za ty fauly, co jsme tam všichni předváděli, dostali doživotí.“

Pojďme zpátky k letošnímu MS. Zatím nejsuverénnější výkony předvádějí Švédové, jsou hlavním adeptem na zlato?
Rozhodně by takové ambice měli mít. Když se podíváte na jejich obranu, takovou opravdu nepamatuju. Svého času měli výborný útok, teď obranu, ze které všechno vychází. Ale na druhou stranu to neznamená, že jsou neporazitelní. Hrát se dá úplně s každým. Mají tam ofenzivní beky, kteří taky umějí dělat chyby.

Naopak výkony Američanů zatím v Ostravě zůstávají za očekáváními...
U Ameriky a Kanady je to každý rok stejné. Skupiny odehrají nějak tak, aby se dostaly do čtvrtfinále. Potom ve čtvrtfinále zapnou a je to úplně jiné mužstvo. Mě by ani nepřekvapilo, kdyby to bylo letos stejné. Myslím, že jim je jedno, z jakého místa do play off půjdou.

„Myslím si, že když si Juraj Slafkovský dá do hlavy, že musí hrát hlavně pro tým, tak mu ty body naskáčí. Ale pokud bude přemýšlet nad tím, že už musí nějaké góly vstřelit, tak bude mít svázané nohy a nepůjde mu to.“

Co říci ke Slovákům a hlavně Juraji Slafkovskému, který stále čeká na první trefu?
Myslím, že se jim vůbec nepovedl první zápas. Působilo to na mě, že ho nehráli úplně na sto procent, proto taky zaslouženě prohráli. Na druhou stranu zápas s Amerikou hráli už tak, jak měli. Týmový duch, bojovnost, to všechno tam bylo. A co se týče Juraje, je v těžké roli. Před dvěma lety udělal v reprezentaci dobrý výsledek, což ho dostalo do NHL, jenže zopakovat ho je vždycky horší. Myslím si, že když si dá do hlavy, že musí hrát hlavně pro tým, tak mu ty body naskáčí. Ale pokud bude přemýšlet nad tím, že už musí nějaké góly vstřelit, tak bude mít svázané nohy a nepůjde mu to.

Poláci sice na první výhru čekají, ale na to, že ještě před dvěma lety hráli na MS proti Srbsku, si počínají sympaticky...
V Polsku se hokej začíná víc prosazovat a rozvíjet, návštěvnost Poláků v Ostravě to jenom dokazuje. Moc jim fandím. Vidím na nich, jak si hráči i fanoušci každý zápas užívají. Bojují, rozhodující pro ně bude pondělní zápas s Kazachstánem.

V Praze jsou příjemným překvapením Rakušané, kteří zdolali Finy a po úchvatné třetí třetině sebrali bod Kanaďanům...
Oni hráli dobře i proti nám, ale my to hráli ze zajištěné obrany. Snažili jsme se je k ničemu nepustit a čekali jsme na svou příležitost. Jinak opravdu hrají dobrý hokej.

Češi ještě v základní hrací době neprohráli, jste spokojený s jejich výkony?
Jsem. Přestože se třeba prohrálo se Švýcarskem, tak po velice dobrém výkonu na nájezdy. V nich se může stát cokoliv. Kluci podali zodpovědný výkon, navázali na něj s Rakouskem. Všichni byli v očekávání, co s námi udělá, ale my předvedli jeden z nejzodpovědnějších výkonů na turnaji.

„Největším favoritem budou Švédové, ale nevidím důvod, proč bychom nemohli vyhrát my. Navíc příjezd dalších posil z NHL v čele s Pastou je pro nás obrovský bonus, šance získat titul je velká. Vyhrát doma je vždycky příjemné a krásné, strašně klukům fandím..“

Jak moc vás jako „Litvínováka“ těší, že klub má na MS v Praze a Ostravě hned osm zástupců?
Je příjemné, že se po dlouhé době zase Litvínov zmiňuje. Jsem litvínovský patriot a když slyším na klub nějakou chválu, tak mi to dělá dobře.

Na závěr, váš tip na nového mistra světa?
Je těžké něco tipovat. Je to o třech zápasech, kdo se na ně dokáže v hlavě připravit. Šanci má spousta týmů... Samozřejmě největším favoritem budou Švédové, ale nevidím důvod, proč bychom nemohli vyhrát my. Navíc příjezd dalších posil z NHL v čele s Pastou je pro nás obrovský bonus, šance získat titul je velká. Vyhrát doma je vždycky příjemné a krásné, strašně klukům fandím.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz