Že je mi 37? Cejtím se jako blbec patnáctiletej, směje se Říha

Foto: Martin Vojtěch Víta, hc-vsetin.cz

Svérázný útočník Lukáš Říha se po jedenácti letech vrátil do první ligy, ve které kdysi dominoval. „Tempu stačím, ale rodinu mám na Slovensku a já jsem tady sám," stýská se kadaňskému veteránovi.

Nový fanshop

Jak vlastně k vašemu angažmá v Kadani došlo?
Minulý rok jsem byl v Púchově. Před touto sezonou se na Slovensku nic neobjevilo, takže jsem se vrátil do Čech a zavolal Petru Klímovi. On tehdy ale ještě nevěděl, jak to v Kadani vlastně bude. My jsme spolu dřív hráli v Litvínově. Poznali jsme se tam, takže jsem mu v létě zavolal a zeptal se ho. On říkal: Jasný, přijď. Uvidíme, jak na tom budeš. Takhle se to seběhlo.

A jak na tom jste, stačíte tempu soutěže?
Tempu stačím, ale rodina je na Slovensku a já jsem tady... Dokud můžu, tak ještě ten hokej chci hrát. Nikdy jsem to ale takhle neměl, vždy byla přítelkyně se mnou. Tohle je moje první angažmá, kdy jsem bez přítelkyně a bez malýho. A je to náročnější, než jsem si to původně myslel.

Navíc Kadaň často prohrává.
O to je to těžší. Když se prohraje, člověk pak tu útěchu aspoň najde doma. Jenže já jsem tady sám. Vidíme se možná tak po WhatsAppu, to je jediné. Ale je pořád začátek soutěže, nic není ztraceného. Myslím, že tou hrou jsme už ukázali, že bychom se do příštích kol mohli zvednout a mohli začít pořádně sbírat body.

„Když se prohraje, člověk pak tu útěchu aspoň najde doma. Jenže já jsem tady sám."

Jakou se snažíte mít v týmu roli?
Jéžišmarjá, na to se mě neptejte... (usmívá se) Já už toho prožil hodně – co se týče hokeje i mimo něj. Určitě těm klukům můžu poradit. Samozřejmě někdy se to zvrtne, že se zvýší hlas, pro mladé kluby by to ale měla být pomoc. Já si pamatuju, že když jsem byl mladej a hráli jsme spolu s Lukášem Havlem v Litvínově, tak jsme od těch starších taky přijímali rady. Úloha, úloha... Člověk se furt cejtí mladej (směje se). Když mě někdo řekne, že mám sedmatřicet let, tak si zaklepu na čelo a říkám si: Ty vole, fakt... A já se cejtím jako blbec patnáctiletej.

Rebel Lukáš Říha je zpátky v první lize!

Rebel Lukáš Říha je zpátky v první lize! | Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Co je cílem Kadaně: hrát důstojnou roli, nebo i zabojovat o play off?
Soutěž je dlouhá. Sice jsme na začátku dostávali venku laty, ale teď se ta hra zlepšila. Pod novým trenérem Novákem a novým stylem šla nahoru. Tým byl po špatném startu v psychické dece. Teď už by to chtělo odehrát co nejvíc dobrých zápasů – neříkám přímo furt vyhrávat, ale pravidelně sbírat body. I když se nepovedou získat rovnou tři, ale třeba jeden, dva, stejně se potom kluk cítí trošku jinak a může nabírat sebevědomí. Člověk má nějaké vize a samozřejmě chce pořád vítězit, to by jinak nedělal sport. My ale musíme být nohama při zemi. A jít zápas od zápasu. Podobně to asi říká každej, jsou to taková klišé, fráze, ale tak to prostě je. Chceme jít zápas od zápasu a nesoustředit se kam, co, kdy, možná. V pondělí máme další zápas a to je pro nás prvořadé. A teď je to náš jediný cíl. Důležité je nekoukat se příliš dopředu.

Lukáš! Říha! Prostějovský stadion vřele přivítal legendu

Když jste s Kadaní přijeli do Prostějova, bouřlivě vás přivítali jeho fanoušci. Co to pro vás znamenalo?
Strašně moc. Jsem rád, že takhle můžu prostějovským fanouškům poděkovat. Smekám. Bylo moc krásné, že na mě nezapomněli. Já to tam měl strašně rád. Díky Prostějovu jsem se dostal tam, kam jsem se dostal. I díky panu Flašarovi, který byl tehdy v Prostějově trenérem. A také díky klukům, kteří kolem mě byli. Ať to byli Roman Hlouch, Zdeněk Pavelek nebo Radovan Biegl v bráně. Byla to pro mě velká jména. Byli starší, v ten moment jsem ale patřil mezi ně. V Prostějově to šlo samo. Moc těm lidem děkuju, jak mě teď přivítali. Ani jsem si nedokázal představit, že by dokázali takhle dlouho skandovat moje jméno. Netušil jsem, že jsem jim tam v srdcích nechal takovou stopu, že nezapomněli ani po těch jedenácti letech. Ještě jednou velký dík a klobouk dolů.

Lukáš Říha.

Lukáš Říha. | Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Když byl Lukáš Říha králem první ligy

Představení Lukáše Říhy v sezoně 2006/2007 dodnes patří k nejlepším individuálním výkonům v prvoligové historii. Říha tehdy ve 44 zápasech nasbíral úžasných 70 bodů. Vítězství v kanadském bodování mu uniklo o jediný bod – tuhle sledovanou statistiku vyhrál jiný fenomén Petr Kaňkovský.

Tehdy 25letý Říha byl s 29 góly třetím nejlepším střelcem soutěže. Zajímavé je, že se bodem podílel na 45 % všech prostějovských branek. Týmovou produktivitu pak vyhrál o propastných 33 bodů. „Především na jeho šikovnost a lehkost, se kterou brázdil ledy, se nezapomíná," napsali prostějovští fanoušci na stránkách fop1913.cz. Na Hané si ho zamilovali i díky emotivním oslavám gólů: přeskočil plexisklo nebo si přetáhl dres přes hlavu. Jestřábi i přes skvělé Říhovy výkony do play off nedoletěli, skončili devátí.

Od té doby – až do letošní sezony – v první lize nehrál. Mezitím si vyzkoušel angažmá na Slovensku a v Polsku. Loni se mihl v Porubě, po šesti zápasech se ale zase vrátil do zahraničí.

Historické bodování Chance ligy

1. David Stach (Rytíři Kladno, 2015/2016), 91b
2. Václav Prospal (Č. Budějovice, 2004/2005), 88b
3. Tomáš Nouza (Č. Budějovice, 2014/2015), 77b
4. Josef Straka (Č. Budějovice, 2014/2015), 77b
5. Kamil Koláček (Chomutov, 1997/1998), 73b
6. Daniel Branda (Chomutov, 1997/1998), 73b
6. Jaroslav Roubík (Ústí n/L, 2015/2016). 73b
8. Jaroslav Roubík (Ústí n/L, 2014/2015), 71b
9. Petr Kaňkovský (Jihlava, 2006/2007), 71b
10. Vítězslav Bílek (Kladno, 2015/2016), 70b
11. Lukáš Říha (Prostějov, 2006/2007), 70b
12. Oldřich Bakus (Jihlava, 2005/2006), 65b
13. Tomáš Čachotský (Jihlava, 2013/2014), 65b 

Poznámka: V potaz jsou brány sezony od rozdělení Československa, tedy od ročníku 1993/1994.

Lukáš Říha ještě v prostějovském dresu.

Lukáš Říha ještě v prostějovském dresu. | Foto: Marek Vychodil, lhkjestrabi.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz