Stavjaňa, Hořava, Dopita nebo Razým. Kdo trénuje prvoligové týmy?

Foto: Petr Kraus, Hokejové foto - Petr Kraus

Dva šampióni z Nagana, někdejší asistent české reprezentace, dále kouč, co pomohl Plzni k extraligovému titulu, ale také vycházející trenérské naděje. Představujeme realizační týmy prvoligových klubů.

Fanshop

Mezi čtyři největší favority WSM Ligy patří: Karlovy Vary, České Budějovice, Kladno a Slavia Praha. Odpovídají tomu i zkušenosti jejich trenérů.

Úřadující šampión. Energie se po sestupové sezoně rozloučila s Janem Tlačilem a z mistrovské Komety přivedla jejího asistenta Martina Pešouta. Ten nejde do neznámého prostředí – v Karlových Varech byl kdysi asistentem. Působil také ve Skalici, u reprezentační osmnáctky a prvoligoví fanoušci si ho pamatují z Kadaně a Chomutova.

Někdejší kouč národního týmu. České Budějovice se spoléhají na znalosti Antonína Stavjani, který má zároveň pravomoc budovat kádr podle svých představ. Stavjaňa byl vynikající hokejista, mimo jiné dvojnásobný mistr světa, a respekt si vybudoval i jako trenér. Byl asistentem Slavomíra Lenera u národního týmu, stál na střídačce Zlína a v roce 2016 dovedl Nitru ke slovenskému titulu.

Plzeňský mistr. Milan Razým slavil jako trenér dokonce zlato v české nejvyšší soutěži. Právě on byl hlavním koučem Plzně u jejího prvního extraligového triumfu. V posledních dvou sezonách dokázal divy se Slavií: nejprve ji málem vrátil mezi elitu a v minulém ročníku – i přes velké změny v kádru – pomohl sešívaným do semifinále. 

Foto: hc-slavia.cz

Respektovaný odborník. Uznávané osobnosti povedou Kladno: Miloslav Hořava a Pavel Patera. Hořava má zajímavé zkušenosti ze zahraničí a před dvěma lety společně s Radimem Rulíkem řídil litvínovskou jízdu za titulem.

Olympijský vítěz. Patera není jediným zlatým hochem z Nagana, který trénuje ve WSM Lize. Nováčkovi ze Vsetína udílí rady Jiří Dopita.

Mladík. Nejmladším prvoligovým trenérem je Miloš Říha mladší, který v únoru oslavil teprve 35. narozeniny. Jako kouč má přitom za sebou už pět sezon v profesionálním hokeji. Říha je zároveň asistentem u reprezentační devatenáctky. 

Nadšenec. Martina Janečka čeká druhá sezona v roli hlavního trenéra seniorského týmu. Havířovský kouč je plný elánu.

Vychovatel talentů. Když se Martina Nečase ptali, kdo je jeho nejoblíbenějším trenérem, jmenoval Martina Sobotku. Současný kouč Třebíče pomáhal ve Žďáru nad Sázavou i dalším talentům: například Tomáši Havránkovi, Ondřeji Trejbalovi nebo Martinu Kautovi.

Nováček. Jiřího Kudrnu, nástupce Jiřího Čelanského v Benátkách nad Jizerou, čeká první rok na střídačce profesionálního klubu. Někdejší útočník Ústí či Písku naposledy působil u liberecké mládeže.

Jiří Kudrna.

Jiří Kudrna. | Foto: hcbilitygri.cz

Z Jestřába Zubrem. Kamil Přecechtěl vedl na začátku ročníku 2016/2017 Prostějov, pak byl ale odvolán a zamířil k největšímu rivalovi do Přerova. V realizačním týmu Zubrů doplnil Petra Dočkala.

Otec úspěšných útočníků. Robert Kaše pomohl k rozletu svým synům Ondřeji a Davidovi, teď povede s Kamilem Koláčkem kadaňské Trhače.

Motivátor. Miroslav Mach trénuje Slovan od sezony 2014/2015 a pokaždé mu pomohl do čtvrtfinále, z toho v roce 2016 dokonce mezi čtyři nejlepší prvoligové týmy.

756 startů v NHL. Asistentem Jiřího Juříka ve Frýdku-Místku je Marek Malík, bývalý obránce New York Rangers či Caroliny Hurricanes. V zámoří se proslavil tímto gólem při samostatných nájezdech:

Prostějov zatím oficiálně nepotvrdil, jak bude v příští sezoně vypadat jeho realizační tým. Je možné, že Jestřáby stejně jako v závěru minulého ročníku povede Jiří Vykoukal, který je zároveň sportovním manažerem.

Realizační týmy klubů WSM Ligy

HC Energie Karlovy Vary – Martin Pešout a Tomáš Mariška
ČEZ Motor České Budějovice – Antonín Stavjaňa a Martin Štrba
Rytíři Kladno – Miloslav Hořava a Pavel Patera
HC Slavia Praha – Milan Razým a Jan Srdínko
SK Horácká Slavia Třebíč – Martin Sobotka a Jaroslav Barvíř
HC Slovan Ústí nad Labem – Miroslav Mach a Tomáš Mareš
HC Frýdek-Místek – Jiří Juřík a Marek Malík
HC ZUBR Přerov – Petr Dočkal a Kamil Přecechtěl
LHK Jestřábi Prostějov – zatím není oficiálně potvrzeno
HC Benátky nad Jizerou – Jiří Kudrna, Antonín Nečas a Vladimír Čermák
HC Stadion Litoměřice – Miloš Říha mladší a Daniel Tvrzník
AZ Havířov – Martin Janeček a Vojtěch Csabi
SK Trhači Kadaň – Robert Kaše a Kamil Koláček
VHK ROBE Vsetín – Jiří Dopita a Luboš Jenáček

Miloš Říha mladší.

Miloš Říha mladší. | Foto: Vojtěch Cermánek, hclitomerice.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz