18letý Tomajko má první bod. Hrát pod tátou? Hrozně těžké, přiznává

Foto: Roman Turovský, hcskoda.cz

13. ledna 11:54

Adam Bagar

Olomouc se v moravské bitvě na vítkovickém ledě radovala z prvního tříbodového zápisu v novém roce, k výhře 2:1 bodově přispěl také mladý útočník Matěj Tomajko.

O Kapku lepší hokej

Šanci mezi tuzemskou elitou dostal už v prosinci v Plzni a v Mladé Boleslavi, teď po měsíci přidal třetí extraligový start. A znovu na soupeřově ledě. „Že nastoupím jsem se dozvěděl po pondělním tréninku, když mě poslali na testování,“ prozrazuje 18letý hokejista.

Ve Vítkovicích odehrál necelých osm minut, přesto se blýskl premiérovým bodem, když ve 32. minutě našel na modré Tomáše Dujsíka a ten přesnou ranou rozhodl. „Bod mě těší. Jsem rád, že jsem zase dostal šanci, ale nejdůležitější je výhra,“ pokyvuje Matěj Tomajko.

Ten je synem bývalého vynikajícího útočníka Jana Tomajka, jenž nyní v Olomouci působí jako jednatel a trenér. „Hrát pod tátou je hrozně těžké, protože se na mě kouká jinak než na ostatní. Musím makat o to víc, abych dostal příležitost. Jsem rád, že mi ji dal a věří mi.“

Táta má za sebou parádní kariéru, kterou ozdobil ziskem dvou zlatých medailí z mistrovství světa a hned čtyř extraligových titulů. Dva získal se Vsetínem, dva se Spartou. Se svými parťáky Ondřejem Kratěnou a Michalem Brošem tvořili jednu z nejúdernějších formací.

„Takové spoluhráče zatím nemám. Uvidíme, třeba se časem vyvrbí. Ale neřekl bych, že to měl táta díky nim lehčí. Dřív to bylo podle mě naopak mnohem těžší. Dorosty fungovaly jinak, bylo těžší se probojovat do áčka. Teď to taky není lehké, ale tehdy to bylo těžší,“ líčí.

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Tátu si ještě jako aktivního hokejistu pamatuje, přestože končil kariéru v jeho osmi letech. „Matně, když hrával v Liberci. Trošku víc z Kladna a potom hlavně z Olomouce, když končil kariéru. Tu jeho poslední sezonu si pamatuju nejvíc,“ sděluje olomoucký talent.

Kromě prvního bodu v Ostravě slavil také první tříbodovou výhru, Mora poctivým výkonem zvítězila 2:1. „Vítězství už bylo potřeba. V poslední třetině nebylo vůbec jednoduché udržet těsné vedení, ale odehráli jsme ji parádně. Přesně tak, jak jsme si řekli,“ těší ho.

Sestřih utkání

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz