22 tref? Olomouci jsem vděčný, říká Irgl. Víc gólů dal jen jednou, šestý flek tipoval

Foto: Kristýna Adámková, hc-olomouc.cz

15. března 14:37

David Jahoda

Základní část zakončil útočník Olomouce Zbyněk Irgl s 22 trefami. Lepší byl jen jednou v kariéře – před dlouhými 12 lety, kdy se v dresu Vítkovic dostal na metu 25 gólů. Tehdy mu bylo 26 let, teď je mu 38. Při pohledu na rok jeho narození si říkáte, jestli vás nešálí zrak. „Ale sezonu hodnotím, jakmile skončí,“ záleží mu především na týmovém úspěchu. Díky čemu podle něj Mora vypálila rybník movitějším klubům, proč jsou olomoučtí fanoušci unikátní a co mu jednou bude na hokeji chybět?

HokejkaTV

Váš kamarád a hokejový expert České televize Petr Hubáček nedávno říkal, že jste byl na sezonu připravený jako už dlouho ne. Je to pravda?
No, takhle… Myslím si, že poslední dvě sezony jsem věděl, že ta kariéra už se blíží ke konci. Proto jsem omezil golf a místo toho jsem se více připravoval.

Základní část jste zakončil s 22 góly. Nebyl jste sám překvapený, kolikrát vám to tam napadalo?
Ta sezona pořád běží a já ji vždycky hodnotím, jakmile skončí, takže se k tomu zatím nebudu vyjadřovat. Každý hráč je samozřejmě rád, když dá gól. Na druhou stranu, teď nás čeká to hlavní a teprve uvidíme, jestli jsme byli úspěšní, nebo nebyli.  

Každopádně jste dal nejvíc gólů od sezony 2006/07, kdy jste dal za Vítkovice 25 gólů. To musí být parádní pocit, ne?
Na jednu stranu jo, ale na druhou je před námi ještě play off a teprve to ukáže, jak na tom jsme a co tam předvedeme.

Nehodil jste alespoň očko na to, jak vypadá souboj o krále střelců?
Neříkám, že jsem to k tomu konci úplně nesledoval. Ale pak, když dal Guli (Milan Gulaš) pět gólů, tak to bylo pasé.

Až jednou skončím, bude mi chybět kabina

V Olomouci už jste víc než rok. Vrátilo vám působení na Hané jiskru do hokeje? V závěru třineckého angažmá jste totiž tolik nehrál.
Už před minulou sezonou jsem si říkal, že jsem trénoval dost a myslel jsem si, že ta sezona bude dobrá. Bohužel pak do těch Vánoc to vypadalo tak, jak to vypadalo. Já jsem opravdu vděčný za to, že mi Olomouc dala šanci vrátit se tam, kde jsem byl celou kariéru zvyklý.

Vy jste v týmu hlavně na střílení gólů. Ale taky nebylo výjimečné vidět vás v obranném pásmu blokovat střelu.
O tom je celkový náš výkon. Asi by bylo naivní si myslet, že jsme nějací super hráči do kombinace. Samozřejmě máme šikovné hráče, ale náš výkon stojí především na týmovosti a bojovnosti.

Jde na vás vidět, jak si hokej užíváte. Po každém gólu pumpujete rukama směrem k divákům. Taky si vybavuju vaši pozápasovou děkovačku hned z prvního utkání sezony. Tam to na vás bylo vidět snad nejvíc.
To je to, kvůli čemu to člověk dělá. Pro fanoušky, pro úspěch mužstva… celkově ta nálada, kterou člověk zažívá, když se vyhraje, je nenahraditelná. Já vždycky tvrdím, že až jednou skončím s hokejem, tak si ani nemyslím, že mi bude chybět hokej jako takový jako spíš ta kabina.

A když se vrátíme k fanouškům… zdá se mi, že jste se prakticky okamžitě stal jejich oblíbencem. Jak moc vás tohle těší?
Když nebudu brát v potaz jen jejich přístup ke mně individuálně, ale celkově k našemu mužstvu, tak je na celou naši republiku a celkově českou mentalitu a povahu takový unikátní. Kolikrát se stane, že prohrajeme a ti fanoušci jsou s námi. Skoro na všech stadionech vidíte, že když mančaft prohraje, lidi se seberou a jdou domů, víc je nezajímá. Tady, i když se prohraje nebo se udělá jen bod, tak na nás fanoušci čekají a chtějí děkovačku.

Co podle vás stojí za takovým přístupem olomouckých fanoušků?
Myslím si, že dokážou ocenit to, že dřeme. Někdy to prostě nevyjde, ale opravdu si myslím, že v každém zápase odvádíme maximum. Samozřejmě někdy vám ty nohy nejedou a zápas se nepovede, ale i přes porážku tam necháváme všechno. Hrajeme to, na co máme, někdy musíme uznat, že byl soupeř lepší. Ale fanoušci nám umí ukázat vděk.

Smlouvu v Olomouci mám i na příští sezonu

Chtěl byste v Olomouci zůstat?
Jelikož tu mám smlouvu ještě na příští sezonu, tak se nic neřeší.

Když se vašemu mužstvu během sezony nedařilo, nebál jste se do médií pojmenovat věci na přímo. Je to tak správně? Nahecuje to kabinu?
Někdy samozřejmě jo. Musíte brát ale v úvahu to, že nikdo nejde na led s tím, že chce prohrát. Tak se k tomu musíte stavět. Někdy to nejde, takže se něco říct musí. Na druhou stranu v určitých chvílích víte, že je zbytečné někde křičet a kritizovat. Na led jdete vždycky s tím, že chcete odvést to nejlepší. Člověk dělá chyby, hokej je o chybách. Nikdo ale nechce schválně blbě nahrát nebo udělat něco špatně.

Takže všeho s mírou?
Jo, někdy víte, že můžete, někdy víte, že i když budete křičet, tak to stejně nepomůže.

S Olomoucí jste se dostali přímo do čtvrtfinále. V čem tkví kouzlo, že takový skromný klub za sebou nechá řadu konkurentů, kteří jsou na tom lépe finančně i zázemím? 
Spoustu lidí ten mančaft podceňuje, já si ale opravdu myslím, že má svoji sílu a není špatně poskládaný. Jasně, když se budeme bavit o rozpočtu, dokážu tvrdit, že ho máme suverénně nejnižší v celé extralize. To je asi bez pochyb. Na druhou stranu si myslím, že je tady spousta kvalitních hráčů, kteří si toho v extralize prošli docela dost. A když se to potom sečte…

„Přístup olomouckých fanoušků je na celou naši republiku a celkově českou mentalitu a povahu takový unikátní.“

I přesto, co říkáte, nevyrazilo vám šesté místo trochu dech?
Když jsem se na to před sezonou díval, tak jsem tipoval, že bychom mohli být kolem toho šestého místa. Myslím si, že to umístění tak nějak odpovídá kvalitě kádru, který máme.

Když jste se bezprostředně po utkání se Zlínem dozvěděli, že jdete do čtvrtfinále přímo, radost byla velká. Všichni hráči jste naskákali na sebe.
Zase si myslím, že to něco vypovídalo o tom mančaftu, jak drží při sobě. Ta radost s fanoušky… pro tohle opravdu člověk hraje hokej, to je to krásné. Ta společná radost se nedá vynahradit.

Play off je za rohem. Období, pro které celou základní část dřete, že?
Tak to jo, to v každém případě. Tam už jde o všechno. Buď jdete dál, nebo sezona končí. Myslím, že pro všechny hráče je to vždycky takové vyvrcholení, všichni se na to opravdu připraví a vydají ze sebe maximum, které v nich je.

„Myslím si, že to umístění tak nějak odpovídá kvalitě kádru, který máme.“

Plzeň bude v sérii favoritem. Má Olomouc na to ji čtyřikrát porazit?
Věřím, že jo. Samozřejmě víme, že soupeř je kvalitní, je silný. To my všechno víme, uznáváme sílu soupeře. Na druhou stranu vím, že my máme taky dobrý kádr. Opravdu věřím tomu, že můžeme hrát s každým. Jak to dopadne je otázka, každopádně vím, že tam necháme maximum. Když soupeř bude lepší, řekneme, že byl lepší. Ale myslím si, že máme natolik dobrý kádr, abychom čtyřikrát z těch sedmi možných zápasů vyhráli.

Ještě pár kol před koncem to vypadalo různě, mohl na vás teoreticky padnout i Třinec. Nepřál jste si ho?
Vůbec jsem to neřešil. Když to řeknu takhle, tak jsem soupeře pro čtvrtfinále zjistil až někdy, nechci říct v noci, ale třeba až kolem desíti hodin. Až jsem zjistil, že jdeme na Plzeň, říkám: OK. Jestli půjdeme na Hradec, nebo na Plzeň, to je podle mě absolutně jedno.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz