4:1 nestačilo. USA ukradly české sedmnáctce výhru v zápase i turnaji

Foto: Aleš Krecl, ceskyhokej.cz

Není to až tolik ukrutně bolestivá porážka jako na World Hockey Challenge, ale taky ohromně mrzí. Čeští hokejisté do 17 let sahali na domácím turnaji pěti zemi po prvenství, když nad favorizovanými Američany vedli 4:1. Náskok ale v závěru ztratili a vinou porážky v prodloužení končí až třetí.

Dlouho během nedělního dne hrálo všechno pro české barvy. Finové po poledni v Porubě porazili Švédy 2:0 a udrželi tak domácí sedmnáctku ve hře o prvenství. Češi hostili nabušený výběr z proslulého amerického rozvojového programu před 1100 diváky v Kravařích.

A proti favoritovi se ukazovali v senzačním světle. Pomstu za dvě porážky na kanadském turnaji měli na dosah.

Američany opařili čtyřmi brankami mezi 14. a 34. minutou. Robin Švančara skóroval jednou z dorážky v přesilové hře a později šťastně z velkého úhlu ve hře pět na pět. Mezi to vklínil dokonce trefu v oslabení Matouš Jan Kucharčík, jenž skvěle ujel dvěma soupeřům.

Jednou se z přesilové hry prosadili i Američané, a to šest sekund před první sirénou zásluhou Tretheweye. Jinak se ale v zakončení trápili a když Matěj Pekař zakončil po polovině utkání brejk první české formace gólem na 4:1, Češi už vyhlíželi zlato.

Potřebovali jakkoli vyhrát za tři body, aby celý turnaj ovládli.

Jenže americký tlak narůstal a pasivní česká sestava už se z defenzivy postupně nedostávala vůbec k ničemu. Hodně se spoléhala na fantastického Ondřeje Štěbetáka, trošku na jeho zvonící tyčky, ale hodně patrný byl samozřejmě i úbytek sil.

Po sérii chyb snížil ve 49. minutě McKinney. To by pořád ještě nevadilo, ale Američané předvedli strhující závěrečnou tříminutovku. Během hry stáhli gólmana a ještě než se šestý hráč zapojil do hry, snížil ranou z dálky Potter. A další power-play ukončil další pumelicí Fondrk...

Remíza odvála české naděje na první místo, zato ty americké stále držela. A skutečně, zámořský tým si pro vítězný pohár i došel. Po české útočné chybě v prodloužení vybídl McKinney k rozhodující trefě Mooneyho.

Češi skončili na turnaji světové elity třetí. První čtyři mužstva se přitom vešla do rozmezí jediného bodu! Svěřenci trenéra Pavla Patery hráli prodloužení proti Finům, Švédům i Američanům, i bez čtyř opor (znovu) ukázali značný potenciál.

Ještě se ale potřebují naučit, jak velké a skvěle rozehrané zápasy dotáhnout do vítězného konce.

ČESKO – USA 4:5 po prodloužení (2:1, 2:0, 0:3 – 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Švančara (Šámal, Věchet), 20. Kucharčík, 27. Švančara (Šilhavý, Šámal), 34. Pekař (Čihař, Záhejský) – 20. Trethewey (Galant, Murtagh), 49. McKinney (Kvasnicka), 58. Potter (Bracco, Mooney), 59. Fondrk (McKinney, Mooney), 65. Mooney (McKinney, Bracco).
Rozhodčí: Kika – Vašíček, Peluha.
Vyloučení: 2:2.
Využití: 1:1.
V oslabení: 1:0.
Střely na branku: 27:43 (10:10, 9:12, 7:18 – 1:3).
Diváci: 1100.
Nejlepší hráči: Ondřej Štěbeták – Patrick Quinlan.
Česko: Štěbeták – Pelikán, Černý, Holub, Cichoň, Seidl, Šilhavý – Pekař, Záhejský, Čihař – Věchet, Pavlík, Bartovič – Šámal, Kucharčík, Švančara – Lev, Fasner, Blažek. Trenér: Patera.
USA: Boettiger (25. Quinlan) – Barnett, Kuehne, Schock, Trethewey, Bracco, Amico, Phillips, Lindberg – Gallant, McKinney, Belle – Stuart, Horcoff, Hafele – Potter, Fondrk, Mooney – Murtagh, O‘Neill, Kvasnicka. Trenér: Moore.

Finsko – Švédsko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Konečná tabulka turnaje pěti zemí

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. USA 4 2 1 0 1 19:16 8
2. Finsko 4 2 1 0 1 14:12 8
3. Česko 4 1 1 2 0 18:15 7
4. Švédsko 4 2 0 1 1 18:11 7
5. Švýcarsko 4 0 0 0 4 6:21 0

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz