Češi bronz neobhájí! Konec ve čtvrtfinále, dominantním USA nedali ani gól

Foto: Markéta Křížová

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) Národní tým končí na mistrovství světa ve čtvrtfinále, favorizovaným Spojeným státům podlehl 0:3. Za americkou reprezentaci se v Tampere prosadili Matt Coronato, Nick Perbix a Cutter Gauthier.

Čeští hokejisté před sebou měli složitou překážku: zámořský výběr skupinovou fází protančil se ztrátou jediného bodu a za dva týdny v Tampere nepoznal pachuť porážky. 

Američané do Evropy sice tradičně přivezli mladší hráče, ale... Mix borců převážně z univerzitní NCAA a AHL dal jasně najevo, že na turnaji chce hrát o cenný kov.

I proto stavěly sázkové kanceláře Česko do role outsidera. Zpola zaplněná aréna na úvod sledovala náznaky amerického tlaku, národní tým si nadějné příležitosti vytvořil až díky Kubalíkovi a přesilovce za faul Samberga.

Spojené státy ale oslabení přečkaly a následně samy udeřily. Nutno podotknout, že si česká pětka na ledě vybrala trochu smolný moment...

Nahození Hutsona gólman Vejmelka zlikvidoval, puk si ale na kruhu sebral Matt Coronato, otočil se a poslal ho zpět na branku. Od bruslí obránců Dvořáka a Jordána se pak kotouč nešťastně odrazil do sítě – 1:0.

Pasivní Češi ve zbytku první části jen těžko tlumili drtivý americký nápor. Poměr střel po dvaceti minutách? 11:2...

Start prostředního dějství přinesl mírné zlepšení, v zajímavé střelecké pozici se ocitl třeba Zbořil. Navzdory tomu to byl před polovinou základní hrací doby soupeř, kdo si užil gólovou radost. 

Šlo o poměrně nenápadnou akci: Grimaldi uspěl na vhazování, zadák Nick Perbix si lehce povyjel a nahodil na českou klec. Vejmelka toho přes chumel hráčů moc neviděl, puk zaplul přímo do horního levého růžku – 2:0.

Hlavní rozdíl mezi oběma celky? Rychlost a herní dovednosti. Američané působili národnímu týmu vytrvalé problémy, hráči v červených dresech oproti tomu příliš nebezpeční nebyli.

Až na konci druhé třetiny se DeSmith hodně zapotil při dorážce Špačka, hned po 15 vteřinách třetí periody potom pláchl obraně Červenka. V jeho případě ovšem zámořský brankář zasáhl ramenem.

Menší skupinky fanoušků v hledišti však na další výrazné šance čekaly marně. Pojistku na postup USA zařídil talentovaný mladíček Cutter Gauthier. A zase se jednalo o rychlou situaci po buly...

Tynan shodil kotouč pod sebe, Gauthier se podíval na místečko nad vyrážečkou Vejmelky a přesně ho trefil – 3:0.

Hotovo. Zázračná otočka se v Nokia Areně po roce znovu nekonala, tentokrát se česká reprezentace loučí se šampionátem ve smutném duchu. 

USA– ČESKO 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Coronato (Hutson, Mackey), 29. Perbix (Grimaldi), 50. Gauthier (Tynan).
Rozhodčí: Frandsen (Dánsko), Sewell (Velká Británie) – Wyonzek (Kanada), Yletyinen (Švédsko).
Vyloučení: 2:1.
Bez využití.
Střely na branku:
34:15.
Diváci: 7 411.
Nejlepší hráči: Matt Coronato – Tomáš Dvořák.
USA: DeSmith – Samberg, Perbix, Kleven, Perunovich, Thrun, Mackey, Hutson – Grimaldi, Bonino, A. Tuch – Bjork, O'Connor, Garland – Gauthier, Tynan, Mazur – Farrell, Brown, Coronato – L. Tuch. Trenér: Quinn.
Česko: Vejmelka – Kundrátek, Kempný, Košťálek, Dvořák, Jordán, Zbořil, Němeček – Kubalík, Sobotka, Červenka – Beránek, Černoch, Flek – Kaut, Zohorna, Smejkal – Tomášek, Špaček, Voženílek – Lenc. Trenér: Jalonen.

Další program MS 2023

Čtvrtek 25. května (čtvrtfinále):
19:20 Finsko – Kanada (Tampere)
19:20 Lotyšsko – Švédsko (Riga)

Sobota 27. května (semifinále):
14:20 SF1 (Tampere)
18:20 SF2 (Tampere)

Neděle 28. května:
15:30 zápas o třetí místo (Tampere)
20:20 finále (Tampere)

Začátky utkání jsou uvedeny v českém čase, v Rize a Tampere bude o hodinu více.

logo TipsportSledujte všechny zápasy MS 2023 v ledním hokeji a získejte za registraci 500 Kč na první sázky!

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz