Česká letka znovu řádila, Rakušané dostali osmičku. Francouz má další nulu

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Další jasný zápas a parádní střelecké představení! Čeští hokejisté přejeli Rakušany podobným způsobem jako předtím Italy, znovu nabídli hromadu hezkých akcí a gólů. Brankář Francouz podruhé za sebou zaznamenal na turnaji čisté konto. Češi mají v tabulce už 15 bodů, poslední duel základní skupiny je čeká v úterý proti Švýcarsku.

Nový fanshop

Čeští trenéři poslali do brány znovu Pavla Francouze, z hráčů v poli se tentokrát nevešli do sestavy obránce Michal Moravčík a útočník Filip Chytil. Druhou formaci vytvořili Jakub Vrána, Radek Faksa a Dmitrij Jaškin, v ofenzivních řadách našli prostor oba bratři Zohornové. Rakušané nasadili malinko okleštěný tým, klíčová pro ně bude pondělní bitva s Itálií, v níž oběma sokům půjde o záchranu.

Soupeř věděl, že skolit favorita nebude snadné, nezačal odevzdaně. Ovšem na ledě měli převahu Češi. Brankář Herzog pokryl střelu Skleničky, po níž doráželi Kubalík a Gulaš. V čase 6:30 ale inkasoval, střelou z pravého kruhu ho nachytal Radek Faksa – 0:1. Francouz moc práce neměl, v 10. minutě kryl ránu Petera. Když na trestné lavici pykal Kolář, ujel do přečíslení Tomáš Zohorna, jeho bekhendové zakončení ovšem Herzog přečetl.

V čase 14:30 se napěchovaný český kotel radoval znovu: Kolář zabojoval, kotouče se zmocnil Dominik Kubalík a s přehledem zasunul do brány – 0:2. V první třetině viděli rozhodčí celkem čtyři české fauly, dva v 18. minutě. Po faulech Kováře a Hronka hráli Rakušané 85 vteřin v pěti proti třem, česká defenziva si však poradila. Francouz musel zasahovat jen při pokusu Zwergera.

Nástup do prostředního dějství měli Češi bleskový. První šanci Dominik Simon ještě neproměnil, tu druhou v čase 20:41 už ano. Byla parádní, na jeden dotek. Kotouč putoval od Hronka přes Voráčka k Simonovi, který ho protlačil za čáru – 0:3. Rozhodčí podivně znovu trestali české hráče, v oslabení se na Herzoga hrnuli Simon a pak Kovář, ani jeden z nich neproměnil. Pak arbitři začali pro změnu vylučovat soupeře a reprezentanti dvě přesilovky využili.

V čase 30:14 nejprve zakončil Michal Řepík, jemuž po ráně Kubalíka hezky nahrál Faksa – 0:4. Pak se v početní výhodě přidal také Michal Frolík, Herzog robinzonádou zneškodnil pumelici Gulaš, na trefu útočníka Calgary už reagovat nemohl – 0:5. Z rakouských akcí stál za zmínku snad jen pokus Obrista, který byl pro Francouze laskominou.

Rakušané odpadli, duelu jasně vládli Češi. V čase 42:26 jel na Herzoga osamocený Michal Řepík a nekompromisně trefil od horní tyčky do brány – 0:6. Sedmý zářez přidal Jan Kolář, jemuž hezky nahrál Voráček – 0:7. A záhy rozjásal tribuny také Jakub Vrána – 0:8. Rakouský kouč Bader si vzal oddechový čas. Zápas pak zvolna plynul k cíli, hokejisté jasně splnili další úkol, brankář Francouz slavil podruhé za sebou čisté konto, celkově už sedmé v reprezentačním dresu.

Češi slupli Rakušany jako malinu a těší se na poslední duel v základní skupině. Bitva se Švýcary se hraje v úterý od 12:15 hodin, rozhodovat bude o konečném umístění a tím pádem o nasazení do play off.

RAKOUSKO – ČESKO 0:8 (0:2, 0:3, 0:3)

Branky a nahrávky: 7. Faksa (Kolář, Gudas), 15. Kubalík (Gudas), 21. Simon (Voráček, Hronek), 31. Řepík (Faksa, Kubalík), 31. Frolík (Gulaš, Hronek), 43. Řepík (Kubalík, Kolář), 45. Kolář (Voráček, Frolík), 46. Vrána (Jaškin, Faksa).
Rozhodčí: Rantala (Finsko), Sidorenko (Bělorusko) – Jensen (Dánsko), McCrank (Kanada).
Vyloučení: 5:8.
Využití: 0:2.
Střely na branku: 16:39 (5:11, 4:21, 7:7).
Diváci: 9 072 (vyprodáno).
Nejlepší hráči: Patrick Obrist – Dominik Kubalík.
Rakousko: Herzog – Pallestrang, Unterweger, Schumnig, Schlacher, Strong, Peter – T. Raffl, Haudum, Herburger – Rauchenwald, Zwerger, Hofer – Ganahl, Hundertpfund, Baumgartner – Obrist, Cijan. Trenéři: Bader, Peintner a Mellitzer.
Česko: Francouz – Hronek, Musil, Rutta, Sklenička, Gudas, Kolář, Zámorský – Voráček, Simon, Frolík – Vrána, Faksa, Jaškin – Gulaš, Jan Kovář, Kubalík – Palát, T. Zohorna, Řepík – H. Zohorna. Trenéři: Říha, Reichel a Mlejnek.

Zbývající zápas české reprezentace v základní skupině:

Úterý 21. května:
12:15 Česko – Švýcarsko

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz