Další hvězdička v #HokejDoma: Filip Chytil cvičí s dřevěnými tyčemi

Ani v desátém díle seriálu #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL nebudete ochuzeni o inspiraci od talentovaného mladíka. Český hokej do něj tentokrát zapojil Filipa Chytila! Útočník New York Rangers se zaměřil na speciální cvičení s dřevěnými tyčemi, které si může každý mladý hokejista vyzkoušet doma, na zahradě nebo v parku.

Cvičení s Filipem Chytilem je zaměřeno na rozvoj několika pohybových schopností. Jedná se především o pohyblivost, rychlost a sílu. Kouzlo jednotlivých cviků je v možnosti využití pro všechny kategorie. U cvičení, která jsou zaměřena na kloubní pohyblivost a sílu, je důležité nespěchat, vše cvičit pomalu, technicky správně a všechny pohyby provádět do krajních poloh. Pozor, pohyb nesmí být bolestivý.

Jako tréninková pomůcka nám poslouží dřevěná tyč (pomůže i násada od smetáku, mopu, malířská prodlužovací tyč), nebo hokejová hůl. V první části se zaměříme na individuální cviky, dále na cvičení ve větším počtu hráčů.

Kloubní pohyblivost, kterou budeme rozvíjet, je velmi důležitá pro další hokejové dovednosti. Umožňuje nám větší rozsah pohybu, který je důležitý pro lepší techniku bruslení. Lepší technika = efektivnější pohyb. Efektivnější pohyb = menší náročnost pro pohybový aparát. Menší náročnost pro pohybový aparát = větší odolnost vůči zraněním.

Kloubní pohyblivost pomáhá nejen při bruslení, ale i v dalších pohybových činnostech na ledě (střelba, technika hole). „Lepší rozsah pohybu je pro mě důležitý. Využiji ho nejen při bruslení, ale i při střelbě. Důležitá je i prevence proti zranění,“ podotýká Filip Chytil.

Rychlost je další významná pohybová schopnost pro hokejistu. U cviků rozvíjíme jednak rychlost reakce, ale také rychlost cyklickou (co nejrychlejší překonání určité vzdálenosti). Rychlost reakce trénujeme cvičením, jako jsou přehmatávání či chytání tyče (hokejky). Cviky děláme sami, nebo se spoluhráčem, se kterým můžeme soupeřit,kdo je rychlejší. Vkládáme tak do tréninku emoce a soutěživost. V dalších variantách cvičení provádíme různé přeběhy. Hráči mezi sebou komunikují, spolupracují, „čtou a reagují“ na pohyby ostatních hráčů. Opět průprava pro samotnou hru na ledě.

Číst a rychle zareagovat na odražený kotouč před bránou umožní rychlou střelu, nebo vyvezení kotouče od vlastní brány. Rychlá reakce na pohyb protihráče (na jeho kličku, manévrování s kotoučem) = časoprostorový tlak a možnost rychlého odebrání kotouče. „Rychlost v dnešním hokeji rozhoduje. Rychle reagovat na odražený kotouč, rychle vystřelit, rychle napadat soupeře, vyhrát bruslařský souboj. To vše potřebuji. Cvičení na rozvoj rychlosti bylo zábavné, soutěživé a hodně mě bavilo,“ dodává útočník New York Rangers.

Síla je také důležitou pohybovou schopností. U zmíněných cviků je největší výhoda ve flexibilitě a v možnosti provádět cviky v mnoha věkových kategoriích. Jak bylo zmíněné na začátku článku, je velice nutné dbát na správné provedení cviků.

Ukažte, jak trénujete doma i vy! Nahrajte video na sociální sítě a v popisku použijte hashtag #HokejDoma.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz