Farmu mistrů z Litvínova potáhnou veteráni Kubinčák a Alinč

Foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz

21. srpna 2015, 13:00

Marek Hedbávný

Může se zdát, že dělat farmu úřadujícímu extraligovému šampiónovi je zlatý důl. Věru, není to špatné, na druhou stranu však Verva nemá až tak široký kádr. Ani přes loňský úspěch totiž nemůže finančně konkurovat nejužší české špičce. I letos tak visí nad Mostem hrozba přímého sestupu. Podaří se ji Severočechům odvrátit?

partneři českého hokeje

Tomáš Pavelka je názorným příkladem, že spolupráce mezi Litvínovem a Mostem je prospěšná pro obě strany. V sezoně 2013/2014 se Pavelka skvělými výkony podílel na záchraně Mostu, hned o rok později pak oslnil extraligu povedeným play off. V jeho šlépějích by šli rádi i další hráči. Objeví se Pavelkův nástupce již letos? Pro obě mužstva by to byla skvělá zpráva.

V předcházejících čtyřech sezonách střídal Most čtrnáctá místa s dvanáctými. Pokud bude tato posloupnost pokračovat, mělo by to pro Severočechy fatální následek – sestup. Nejhoršímu možnému scénáři se bude snažit zabránit velmi kvalitně obsazený realizační tým. V jeho čele stojí nově jmenovaný Josef Řeháček, jenž se v minulosti již několikrát postaral o velké překvapení. K ruce bude mít dva pracovité kolegy – Lukáše Bednaříka a Jana Zachrlu, moderního a progresivního kouče se zkušenostmi z Ruska. „Rád bych tu aplikoval dobrou přípravu na zápasy, tréninky, videorozbory a podobně. Chtěl bych, aby tu hráči dále rostli a měli určitou vizi,“ uvedl pro hcmost.cz Zachrla.

„Rád bych tu aplikoval dobrou přípravu na zápasy, tréninky, videorozbory a podobně. Chtěl bych, aby tu hráči dále rostli a měli určitou vizi.“

Litvínovské naděje se mohou hodně naučit nejen od výše zmíněného tria, ale rovněž od Jana Alinče. Třiačtyřicetiletý centr, který je mimochodem starší než oba asistenti, toho má za sebou tolik, že každá jeho rada má cenu zlata. To samé platí i o Vojtěchu Kubinčákovi, jenž se do Mostu vrací po půlroční anabázi v italské nejvyšší soutěži.

Vše, co bylo výše napsáno, je sice hezká věc, zvláště pak pro budoucnost Litvínova, ale rozhodovat se bude především na ledě. A tam už Most tak smělé vyhlídky nemá. Podle všeho čeká Severočechy přetěžký boj o záchranu.

Tři týdny před startem základní části se dá předpovídat, že budeme svědky vyrovnaného a napínavého souboje o udržení. Někoho však sestup nemine. Zbývá už rozluštit jen jedinou věc – kdo si vytáhne Černého Petra a příští rok poputuje do druhé ligy.

Osobnost týmu – Jan Alinč

Nejstarším hráčem první ligy nebude obránce Slavie Pavel Kolařík, ale ještě o několik měsíců dříve narozený Jan Alinč. Nejúspěšnější období tohoto centra se datuje ještě do minulého tisíciletí, kdy byl pravidelným členem reprezentace a účastnil se mimo jiné Zimních olympijských her 1994. I ve 43 letech může být Mostu velmi platný. Stále jezdí s hlavou nahoře a jeho přehled ve hře zůstává obdivuhodný. Gólů sice moc nedává, zato chytrými přihrávkami rozhodně nešetří. Ještě platnější by měl být Vojtěch Kubinčák, další velká hvězda na soupisce Severočechů.

Jan Alinč v květnu oslavil 44. narozeniny. Účastník ZOH 1994 ale končit nehodlá.

Jan Alinč v květnu oslavil 44. narozeniny. Účastník ZOH 1994 ale končit nehodlá. | Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Analýza

Brankáři: Stejně jako v předcházejících dvou sezonách bude jedničkou mužstva a klíčovým hráčem týmu Lukáš Horák. Ten i přesto, že chytal v podprůměrném manšaftu, v obou ročnících vyšponoval úspěšnost zákroků nad 91,7 procent! Na šanci v Litvínově si však bude muset ještě počkat. Jak se ale říká, trpělivost přináší růže. Nějaký ten zápas na farmě odchytá i Michael Petrásek, nová posila Vervy z nedalekého Ústí nad Labem. V brankářích tedy problém Mostu rozhodně nehledejme.

Obránci: Odchody Kousalíka a Charouska jsou pro Most naprosto zásadní. První jmenovaný, který se v létě upsal Znojmu, je všestranným zadákem, na něhož se mohli Severočeši spolehnout při všech herních situacích. Kamil Charousek, jenž se vydal do nedaleké Kadaně, byl velmi užitečný při přesilových hrách. Vzhledem k jejich odchodům bude obrana Mostu hodně omlazená. Druhým nejstarším hráčem, který za tým vedený Josefem Řeháčkem v přípravě nastoupil, byl 25letý Jakub Havelka. Ke střední generaci patří i Daniel Hora a Jakub Grin. Od druhého jmenovaného se očekává, že napraví nemastný neslaný dojem z loňské sezony a napodobí ročník 2013/2014, v němž ještě v barvách Ústí nad Labem nasbíral obdivuhodných čtyřiadvacet kanadských bodů. Z mladíků stojí za stručnou poznámku Jan Bittner, statný chlapák se zkušenostmi z mládežnických reprezentací a juniorské WHL. Zcela jistě do Mostu zavítají posily z Litvínova. Na soupisce Vervy je momentálně deset zadáků, takže minimálně dva z nich budou odesláni na farmu. V úvahu připadají benjamínci Marek Baránek s Martinem Kokešem nebo zkušenější Kamil Černý. Poslední jmenovaný si za Most zahrál už ve čtvrtečním přípravném duelu.

Útočníci: Most může hodně mrzet, že Tomáš Divíšek se do mateřského celku ještě nevrátí. Po odchodu ze Slavie totiž zamířil do německého Lausitzeru. Severočeši však získali jinou zkušenou posilu – Vojtěcha Kubinčáka. Ten hrál za Most již loni, po 30 odehraných zápasech s bilancí 12+12 však zamířil do Itálie. Letos už by měl za Severočechy odehrát kompletní ročník. Asi netřeba dodávat, jak moc důležitá zpráva to pro Most je. Dalšími třicátníky, v Alinčově případě dokonce čtyřicátníky, jsou Petr Přeučil, Zdeněk Tauš a již zmíněný Jan Alinč. Nové smlouvy dostali i Bohumil Slavíček a Vítězslav Nedrda, dvě klubové stálice. Zatímco loni zářil Patrik Petruška, letos by mohl klubové bodování opanovat jeho vrstevník Ondřej Havlíček. Kariéra šikovného forvarda zaznamenala v posledním roce strmý pád, Havlíček je ale ještě dost mladý na to, aby s tím něco dokázal udělat a zabojoval o návrat do extraligy. Na tu pomýšlí i Adam Chlapík, pomineme-li navrátilce Kubinčáka největší letní posila. Tomu se loňská sezona v barvách Litoměřic příliš nevydařila, pomůže mu změna prostředí? V lepší rok doufá i Martin Hanzl, mladší bratr současné litvínovské opory. Také do útoku ještě přijdou hráči vyřazení z Vervy, nebude jich ovšem moc. Most by uvítal zejména návrat Pavla Smolky, experta na samostatné nájezdy, který si za Severočechy zahrál ve včerejším (20. 8.) přípravném utkání.

Klub: Josef Řeháček, Lukáš Bednařík a Jan Zachrla. To je vskutku kvalitní realizační tým. Nevýhodou je domácí návštěvnost, a tím pádem ponurá atmosféra na domácích zápasech. Ta sice může hostující soupeře vykolejit, ale zároveň příliš nepomáhá ani samotnému Mostu.

Soupiska

Brankáři: Lukáš Horák, Michael Petrásek, Dominik Chabr

Obránci: Jakub Grin, Kamil Černý, Daniel Hora, Jakub Havelka, Jan Bittner, David Cvrk, Radomír Vaněk, Jan Strejček, Tomáš Procházka, David Šesták, Roman Fučík, Marek Machač

Útočníci: Zdeněk Tauš, Jan Alinč, Bohumil Slavíček, Vojtěch Kubinčák, Petr Přeučil, Ondřej Havlíček, Adam Chlapík, Martin Hanzl, Vítězslav Nedrda, Pavel Smolka, Lukáš Válek, Jakub Zdeněk, Ivan Řehoř, Jan Musil, Jakub Procházka, Martin Mical, Jakub Čmolík, Jan Trübenekr, Radim Řezníček

Přestupy

příchody: Michael Petrásek (Ústí n/L), Jan Bittner (Bílina), Radomír Vaněk (Ústí n/L), Jan Strejček (Klášterec n/O), David Šesták (Litvínov), Roman Fučík (Bílina), Vojtěch Kubinčák (Neumarkt, ITA), Adam Chlapík (Litoměřice), Jakub Zdeněk (Bílina), Ivan Řehoř (Litvínov), Jakub Procházka (Bílina), Jan Trübenekr (Litvínov), Radim Řezníček (Litvínov)

odchody: Jakub Soukup (Ústí n/L), Petr Kousalík (Znojmo), Kamil Charousek (Kadaň), Lukáš Kříž (Č. Budějovice), Patrik Petruška, Jan Bojer, Marek Kasal

Vítězslav Nedrda, jenž letos načne jedenáctou sezonu v A-týmu Mostu.

Vítězslav Nedrda, jenž letos načne jedenáctou sezonu v A-týmu Mostu. | Foto: Václav Veverka

Koho sledovat? Adam Chlapík
Ex-sparťanskému útočníkovi se věštila hvězdná budoucnost a brzký průlom v extralize. Poslední rok však nezastihl mladého forvarda ve zrovna optimálním rozpoložení. Nyní má ovšem skvělou příležitost stát se klíčovým hráčem Mostu, a zajistit si tak angažmá v partnerském Litvínově.

Citelný odchod – Petr Kousalík
Dobří obránci se musí střežit jako oko v hlavě. Petr Kousalík dobrým obráncem bezpochyby je. O svých kvalitách už ovšem nebude přesvědčovat v České republice, nýbrž v mezinárodní EBEL. Stal se totiž posilou jihomoravského Znojma. Bohužel pro Most. Chybět bude pochopitelně i nejproduktivnější hráč uplynulého ročníku Patrik Petruška. O jeho dalším angažmá zatím nejsou žádné zprávy, takže kdo ví, třeba nemusí být jeho pokračování v barvách Mostu konec.

Trenéři – Josef Řeháček, Lukáš Bednařík a Jan Zachrla
Realizační tým bude jednou z největších mosteckých předností, ne-li vůbec tou největší. Lukáš Bednařík nasbíral během hráčské kariéry spoustu zkušeností a Jan Zachrla je progresivní a pracovitý trenér. Josefa Řeháčka asi netřeba představovat. S Vrchlabím zle potrápil favorizované Ústí nad Labem a s Pískem mu jen těsně unikl postup do play-off. Týmy vedené tímto koučem dokážou překvapit, bude to platit i letos v případě Mostu?

Josef Řeháček, nový trenér HC Most.

Josef Řeháček, nový trenér HC Most. | Foto: František Panec, denik.cz

Přípravné zápasy
06.08. SK Kadaň 2:5 HC Most
11.08. HC Most 3:1 HC Baník Sokolov
13.08. HC Most 1:3 SK Kadaň
18.08. HC Most 3:1 HC Benátky nad Jizerou
20.08. HC Most 5:1 HC Stadion Litoměřice
25.08. HC Most – Lausitzer Füchse
28.08  HC Kobra Praha - HC Most
01.09. HC Benátky nad Jizerou – HC Most

Chronologická umístění
2008/2009 – 15. místo
2009/2010 – 2. liga (finále)
2010/2011 – 2. liga (postup)
2011/2012 – 14. místo
2012/2013 – 12. místo
2013/2014 – 14. místo
2014/2015 – 12. místo

Předcházející prvoligová preview:

HC ZUBR Přerov
LHK Jestřábi Prostějov

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz