Finále Ligy mistrů je zážitek, shodují se čeští rozhodčí. Co řekli o pravidlech?

Josef Špůr a Jiří Svoboda | Foto: Jan Pavlíček

Letošní finále hokejové Ligy mistrů bude mít české zastoupení. Postarají se o něj čároví rozhodčí Jiří Svoboda a Josef Špůr. Těsně před odletem do Švýcarska poskytli oba arbitři portálu Hokej.cz obsáhlý rozhovor, v němž přišla řeč na jejich očekávání, trému, ale třeba taky kritiku, se kterou se čas od času potýká každý rozhodčí.

Vnímáte možnost rozhodovat finále Ligy mistrů jako vrchol vaší rozhodcovské kariéry?
Jiří Svoboda
: Pro mě je to jeden z vrcholů mé kariéry rozhodčího. Moc si téhle příležitosti vážím. Zároveň bych chtěl poděkovat rodině za podporu. Stejně tak děkuju kamarádům rozhodčím za jejich dobré rady a rovněž děkuju za podporu APK LH a Českému hokeji. Naši nominaci beru jako velký úspěch českých rozhodčích, české extraligy i českého hokeje jako celku.
Josef Špůr: Vnímám tuhle možnost jako jeden z top zážitků mé kariéry. Měl jsem možnost pískat zápas o bronz na mistrovství světa dvacetiletých nebo čtvrtfinále Švédsko – Kanada na seniorském šampionátu, což byl můj dosavadní vrchol, či finálové zápasy extraligy. Nicméně finále Ligy mistrů bude taky velký zážitek.

Jaká byla vaše prvotní reakce, když jste se o nominaci na finále Ligy mistrů dozvěděli?
Jiří Svoboda: Upřímně řečeno jsem byl v šoku. (usmívá se) Nečekal jsem, že bych někdy mohl pískat takové finále. Zároveň to bylo o pocitu štěstí a radosti.
Josef Špůr: Byl jsem mile překvapený. Zároveň vnímám tuhle šanci jako velký závazek, abych nezklamal důvěru.

„Nečekal jsem, že bych někdy mohl pískat takové finále."

Pociťujete před zápasem trému?
Jiří Svoboda: Flegmatik nejsem, na zápas se každopádně těším. Nezdravá tréma u mě není. Budu se snažit podat co nejlepší výkon. Cílem je neudělat žádnou chybu, která by mohla zápas ovlivnit.
Josef Špůr: Myslím, že téma přijde v momentě, když budeme stát před zápasem na ledě. Ale jakmile se vhodí úvodní buly, už na ni není prostor. Navíc jsem se s trémou za ty roky naučil pracovat.

Jiří Svoboda

Jiří Svoboda | Foto: Barbora Balvanová

Jak snášíte kritiku směřovanou na vaše rozhodování?
Jiří Svoboda: Když udělám chybu, opravdu mě to mrzí. Na ledě se omluvím a po zápase koukám na danou situaci, abych se z ní do budoucna poučil.
Josef Špůr: Když to vezmu z pohledu kritiky od diváků, začátky byly dost náročné. Bojoval jsem s tím. Asi nejhorší okamžik mě potkal na začátku kariéry, když jsem pískal minihokej. Byla tam maminka, která si myslela, že hokeji rozumí nejlíp ze všech. Byl to okamžik, kdy jsem si říkal, jestli má cenu pokračovat. Postupem času si zvyknete a takové myšlenky nemáte.

Máte před finále naplánovanou speciální přípravu?
Jiří Svoboda: S kolegou Pepíkem Špůrem jsme si několikrát volali a bavili se o tom. V kontaktu jsme i s hlavními rozhodčími z Finska. Určitě si před zápasem něco řekneme.
Josef Špůr: Takový zápas nemůžete podcenit. Musíme se připravit na hráče, protože jde o týmy, které nepískáme běžně. Navíc v pravidlech Ligy mistrů je poměrně dost odlišností, takže příprava proběhne.

„Kritika diváků? Začátky byly dost náročné."

Z pohledu komunikace s hráči mají nejviditelnější roli hlavní rozhodčí. Jaká je v této záležitosti úloha čárových rozhodčích?
Jiří Svoboda:
Za sebe to vnímám tak, že čárový rozhodčí funguje jako element, který by měl uklidnit. Snažíme se zklidnit rozčilené hráče, aby nedostali zbytečné tresty za protesty a podobně.
Josef Špůr: Role čárového rozhodčího je preventivní. Spoustu konfliktů můžeme vyřešit dřív, než se dostanou k hlavnímu rozhodčímu.

Když srovnáme Ligu mistrů a českou extraligu, vnímáte rozdíl v tempu obou soutěží?
Jiří Svoboda: Myslím, že i česká extraliga má velmi dobré tempo. Spíš jde o to, že hráči v české extralize se z obecného pohledu dost zbavují kotoučů. Zejména nahazováním. V Lize mistrů mají hráči techniku hole na vyšší úrovni. Snaží se ji využívat a hrát hodně s pukem.
Josef Špůr: Jak říká Jirka, zápasy extraligy mají taky dobré tempo. Pro mě je na Lize mistrů zajímavý střet odlišných herních stylů, které kluby z jednotlivých zemí praktikují. Když se díváte třeba na české kluby, tak v Lize mistrů hrají jinak než v extralize.

Josef Špůr

Josef Špůr | Foto: Jan Pavláček

Co říkáte na nová pravidla, která byla před letošním ročníkem Ligy mistrů ustanovena?
Jiří Svoboda: Nemám s nimi problém, každá soutěž má právo nastavit si vlastní pravidla a Liga mistrů je charakteristická tím, že se nebojí experimentovat. Člověk si to ale samozřejmě musí před zápasem uvědomit, aby dané situace neposoudil podle jiných pravidel.
Josef Špůr: Přiznám se, že když jsem ta pravidla viděl poprvé, neměl jsem k nim důvěru. S odstupem času si ale myslím, že nemusí jít o špatnou cestu. Liga mistrů je dobrá v tom, že se nebojí experimentovat a naopak se snaží hokej posouvat.

„Liga mistrů je charakteristická tím, že se nebojí experimentovat."

Koneckonců neustále se učit nová nebo upravená pravidla není jednoduché, že?
Jiří Svoboda: To máte pravdu, pravidla se učím přes dvacet let a vždycky říkám, že opakování je matka moudrosti. Během posledních let se v nich navíc dělá dost změn. A když uvážím, že soubor pravidel je tak tak trochu právnický dokument, opravdu to mnohdy není jednoduché.
Josef Špůr: Za mě je největší nezvyk v tom, že v neděli pískáme extraligu, v úterý Ligu mistrů a v pátek zase extraligu. Když si člověk uvědomí, že obě soutěže mají odlišná pravidla, není to jednoduché, ale zvládnout se to dá.

Máte do dalšího průběhu kariéry sen, který byste si ještě chtěli splnit?
Jiří Svoboda: Osobně jsem se svojí kariérou rozhodčího spokojený. Budu rád za každý dobře odpískaný zápas. A samozřejmě se chci udržovat v dobré kondici, abych mohl tento svůj koníček vykonávat co nejdéle.
Josef Špůr: Moc rád bych si zapískal na domácím mistrovství světa v Praze a Ostravě. Byl by to pro mě jeden z největších zážitků. A taky bych se chtěl jako rozhodčí zúčastnit olympiády.

Jak se vlastně dá poslání profesionálního rozhodčího skloubit s běžným zaměstnáním?
Jiří Svoboda: Hokej je časové dost náročným koníčkem. Nicméně díky tomu, že pískám od patnácti let, tak jsem se naučil se svým časem zacházet tak, abych to zvládal. V práci mají pochopení, vědí, že být rozhodčím je pro mě důležité. Když je potřeba, splním si povinnosti den před zápasem, případně den po zápase. 
Josef Špůr: Musíte mít obrovskou podporu rodiny, zaměstnavatele a všech zúčastněných. Já ji mám, všem za jejich trpělivost moc děkuju a snad to se mnou ještě chvilku vydrží. (směje se)

Jiří Svoboda

Jiří Svoboda | Foto: Barbora Balvanová

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz