<

Hokej v číslech: Čím si Chalupa vysloužil smlouvu v NHL?

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Matěj Chalupa podepsal dvouletý vstupní kontrakt s Chicagem, a má tak nakročeno do NHL. Díky čemu zaujal v zámoří a jakou měl sezonu v Hradci Králové?

Matěj Chalupa má za sebou dvě kompletní extraligové sezony v dresu Mountfieldu. Po loňském ročníku, kdy nasbíral 14 bodů, se v tom letošním zlepšil na 24, když exceloval především v přípravě branek a nasbíral 17 asistencí.

V souvislosti s Chalupou skauti mluví většinou o jeho kvalitním bruslení, a to se z části potvrzuje i pohledem do statistik. Chalupa totiž patřil mezi nejlepší hráče v rámci tranzice. Tedy v oblasti přechodu z obranného do útočného pásma.

Hradecký mladík si připsal v sezoně hned 18,87 úspěšných výstupů z defenzivní zóny za 60 minut a 16,26 vstupů do útočného pásma. V obou kategoriích patří mezi nejlepší dvacítku útočníků v celé extralize.

Kvality v těchto statistikách dokázal Chalupa přetavit i do toho nejpodstatnějšího, tedy gólů. Po přepočtu na 60 minut herního času byl totiž Matěj Chalupa nejproduktivnějším hráčem Hradce Králové, když si připsal 1,86 bodů. Z toho 1,39 bodu je tvořeno asistencemi.

Celkově si Chalupa připsal přes sedm přihrávek na střelu, když častěji nahrávali pouze tři jeho spoluhráči. Kromě toho byl i poměrně častým střelcem se 13,85 pokusy, ale doplatil na nízkou střeleckou úspěšnost (pouze 5,81 %), když se zastavil pouze na sedmi gólech.

Kromě bodů však Chalupa nevykazoval v týmovém srovnání úplně nejlepší výsledky. V hradeckém kádru, který většinu svých soupeřů výrazně přestřílel, byl Chalupa jedním ze dvou útočníků s poměrem pokusů ze slotu menším než 50 %. A oproti spoluhráčům zaostával i v poměrech všech střeleckých pokusů, který byl 53,91 %, ten bez Chalupy na ledě pak vzrostl na více než 56 %.

Hlavním problémem byla u Chalupy především defenzivní část, když s ním na ledě měl Hradec Králové třetí nejvyšší počet pokusů proti a druhý nejvyšší počet pokusů ze slotu. Bez Chalupy se pak tyto hodnoty snížily o sedm, respektive o 4,3 pokusů za 60 minut hry.

To jsou nicméně věci, které velice často dokáže ovlivnit herní systém a nezanedbatelný vliv mají i spoluhráči. Navíc v NHL se produkuje jiný styl hokeje. A ten by mohl Chalupovi sedět.

Jak už jsme zmínili, jedná se totiž o velice solidního bruslaře, který v extralize vynikal v transportu puku do útočné třetiny. K tomu Chalupa přidává solidní schopnosti v distribuci puku a nebojí se také sám zakončit. Slabinou může být slabší tvorba střel ze slotu a hra bez puku, jak ukazují defenzivní statistiky.

V Chicagu ale bude nyní mít dva roky na to, aby udělal velký krok ve své kariéře a vybojoval si místo v NHL.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz