Hokej v číslech: Nejlepší posila sezony –⁠ HC Olomouc

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Ve statistickém seriálu Nejlepší posila sezony si očima čísel představujeme nejlepší akvizice, které se povedly každému ze čtrnácti extraligových celků před začátkem letošního ročníku či v jeho průběhu. Nyní nás čeká sedmý tým základní části, tedy Olomouc.

Fanshop národního týmu

U Hanáků nebyla volba nejlepší posily ročníku příliš složitá, ostatně pouze tři nové akvizice se v uplynulé sezoně pravidelně objevovaly v červeno-bílém dresu: útočníci Lukáš Klimek a Rostislav Olesz (oba odehráli všech 52 kol) a obránce Tomáš Valenta (ten naskočil do 43 utkání).

Z této trojice jako nejlepší nákup Olomouce vyhlašujeme prvního jmenovaného, tedy Lukáše Klimka.

Rodák z Ostravy strávil na východě republiky v podstatě celý hokejový život. Kariéru zahájil ve Vítkovicích, které se až do roku 2013 staly jeho domovským klubem. 

Právě na začátku ročníku 2013/14 se přestěhoval do Prahy, jeho služby si tehdy na šest let pojistila Sparta. Před zahájením uplynulé sezony přestoupil zpět na východ, tentokrát si Klimka vybrala Olomouc.

A na Hané se okamžitě stal klíčovým mužem v útoku – trenéři ho zařadili do elitní lajny červeno-bílých po bok Lukáše Nahodila a Pavla Musila (kterým tedy upřímně Klimek dluží pořádný kus ze své pomyslné ceny, tito tři si sedli opravdu neuvěřitelně; pro stručnou ilustraci vizte graf na konci článku) a dopřáli mu slušnou porci 17:48 minut ve hře v průměrném utkání.

Kromě toho byl také velmi častou volbou na všechny možné početní situace, v přesilovkách odehrál dohromady 12 % svého herního času (2:07 minut za zápas) a v oslabení pro změnu procent jedenáct (1:55 minut za zápas).

Za to se Klimek odvděčil svou druhou nejproduktivnější sezonou v kariéře – v 52 kolech zaznamenal 28 bodů (11+17). V týmovém bodování obsadil třetí příčku za Zbyňkem Irglem a již zmiňovaným Lukášem Nahodilem. A to i přesto, že byl čtvrtým nejdefenzivněji nasazovaným útočníkem Olomouce – v útočném pásmu začínal pouze 53,1 % svých střídání za stavu 5 na 5 (podíl vůči startům v defenzivním pásmu).

Navíc, i když opět opomineme všechny početně nevyrovnané situace a zohledníme odehraný čas, zůstane třiatřicetiletý forvard na své bronzové příčce, za 60 minut hry v plných silách totiž zaznamenal v průměru 1,5 bodu. V přepočtu na celkovou bodovou produkci celé jeho pětky to dává 27,4 % bodů, které šly na Klimkovo konto – šestý největší podíl mezi jeho kumpány z útoku.

Co se herního projevu týče, tam byl urostlý forvard velmi všestranný, ostatně právě všestrannost byla alfou a omegou celé první lajny Olomouce. Nicméně dalo by se říct, že Klimek byl velmi často na úplném začátku a úplném konci akce.

Vezměme to trochu netradičně odzadu – hanácká jednašedesátka stihla za 60 minut vyslat 11,6 střeleckého pokusu, pátý nejvyšší počet mezi útočníky týmu a o chloupek větší, než kolik zvládli jeho kolegové. Z toho pak 5,9 rány mířilo ze slotu, i zde obsadil v týmovém ohledu pátou příčku.

Ačkoliv je pravda, že se při střelbě Lukáš Klimek docela trápil, za záda gólmana procpal pouhých 4,8 % svých střel na branku (horší úspěšnost měl už jen Jan Knotek), paradoxně tyto pokusy velmi přispěly jeho spoluhráčům. Za onu pověstnou šedesátiminutovku totiž pro ně vytvořil 0,7 příležitosti k bezprostřední dorážce, více stihli jen tři jiní Hanáci.

Plus, navzdory tomu, že celkově nepatřil mezi úplně nejčastější nahrávače, byl bezesporu tím nejefektivnějším. Za 60 minut totiž 3,6 z jeho pasů mířilo do předbrankového prostoru (což překonal pouze Jan Káňa), tedy celkem 49,4 % ze všech jeho nahrávek (k této hodnotě se už nepřiblížil žádný jeho spolubojovník).

Právě díky kombinaci efektivních přihrávek a střel, které sice neskončily gólem, ale donutily brankáře k jejich vyražení, si připsal vůbec nejvíc primárních asistencí v týmu a dokonce šesté největší množství v celé extralize – jedenáct, neboli 1,0 za našich oblíbených 60 minut hry.

A na závěr se dostáváme proti chronologické posloupnosti k onomu zmiňovanému zakládání útočných akcí týmu – Klimek totiž během šedesáti minut úspěšně překonal útočnou modrou 15,1krát, tedy s třetí nejčastější frekvencí v mužstvu. A výsledek? Po Zbyňku Irglovi druhý nejvyšší počet těchto přechodů do ofenzivního pásma, které skončily střelou Olomouce – konkrétně 58.

Graf znázorňující body/60 získané Lukášem Klimkem za stavu 5 na 5 v době, kdy byl na ledě s Pavlem Musilem, respektive Lukášem Nahodilem, a v době, kdy hrál bez daného hráče.

Graf znázorňující body/60 získané Lukášem Klimkem za stavu 5 na 5 v době, kdy byl na ledě s Pavlem Musilem, respektive Lukášem Nahodilem, a v době, kdy hrál bez daného hráče.

Čestná zmínka

Jako vydařený kauf se ukázal také zkušený Rostislav Olesz. Hokejista s 365 starty v zámořské NHL si celkem připsal devatenáct bodů (8+11) v 52 utkáních a v přepočtu na odehraný čas s 1,2 bodem za 60 minut obsadil pátou příčku mezi útočníky týmu.

Hlavní Oleszovou zbraní pak bylo střelecké odhodlání – za stejný časový úsek si připsal třetí největší počet střeleckých pokusů, tedy 13,2, a celkově se postaral o 21,5 % všech ran Olomouce vyslaných za jeho přítomnosti ve hře; tentokrát se jedná pro změnu o čtvrté nejlepší číslo týmu. Svou účastí ve hře navíc za 60 minut pomohl Hanákům vypálit o 8,3 střely více, než když odpočíval na střídačce.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz