Hokej v číslech: Dočká se Knot pozvánky do reprezentace?

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Je to téměř rok, kdy jsme se v článku Hokeje v číslech ptali, zda Ronald Knot může „atakovat národní tým“. Právě tak se totiž o tehdy čerstvé liberecké posile vyjadřoval tehdejší sportovní manažer Bílých Tygrů Filip Pešán.

Chance liga na Hokejka TV

Dnes je tentýž muž hlavním trenérem národního týmu, což celou situaci zajímavě zamotává.

Před rokem se každopádně na adresu nové posily z Chomutova vyjádřil takto: „Čeká ho u nás hodně práce, ale jsem si téměř jistý, že když projde úspěšně naším procesem, může v budoucnu atakovat i národní tým a zajímavé zahraniční angažmá.“

Pětadvacetiletý bek má za sebou první sezonu v dresu Liberce, v níž za něj odehrál 50 zápasů. Do národního týmu se sice nepodíval, to však nemusí znamenat, že nepodával dobré výkony. Pojďme se na něj proto podívat podrobněji.

Dříč v oslabení

„Pokud patřil v dresu Chomutova, týmu, který sestoupil, v některých statistikách k nejlepším extraligovým obráncům, lze si jen domýšlet, jak se mu bude dařit v dresu Liberce, klubu, jenž před pár měsíci bojoval o mistrovský titul.”

To jsme o Knotovi napsali 20. července 2019. Uplynul skoro rok a můžeme reflektovat.

Zaprvé: odchovanec Slavie měl v Liberci výrazně menší prostor v přesilovkách. Zatímco v Chomutově v nich za utkání odehrál přes tři minuty, v dresu Bílých Tygrů se jeho průměrný ice-time přiblížil těsně k jedné minutě. To se podepsalo i na jeho bodovém zisku – loni nasbíral v početních výhodách 8 ze 17 bodů, letos jen 2 ze 13.

Zadruhé: Knot měl víceméně stejnou práci při hře 5 na 5. Loni čelil kvalitě soupeřových útočníků ve výši 69 %, letos to bylo 66 %. Loni činil jeho poměr startů v útočném pásmu 51,2 %, letos 51,5 %. V Liberci však měl podstatně lepší spoluhráče, vždyť nejvíce času strávil vedle Ladislava Šmída.

Zatřetí: Liberec ho často nasazoval do hry v oslabení. I když se mu odehraný čas oproti Chomutovu o minutu snížil (z 3:31 na 2:28 za zápas), v týmu to byla třetí nejvyšší hodnota.

A teď pojďme k hodnocení – jak si Ronald Knot v Liberci vedl?

Při hře 5 na 5 obstál velmi dobře. V týmu kvalitních obránců byl druhým nejčastějším střelcem (C/60 minut), měl druhý nejvyšší počet vyvezených kotoučů z útočného pásma (EX.W/60 minut) a Tygři s ním zaznamenali druhý nejnižší počet inkasovaných střel ze slotu (sCA/60 minut).

Po všech stránkách jste od něj mohli očekávat spolehlivý výkon.

Co speciální formace?

Kvůli malému vzorku odehraného času v přesilovkách se zaměříme jen na Knotovu hru v oslabení. Rodáka z Prahy zde najdeme v popředí nejen v Liberci, ale v celé Tipsport extralize.

Počet inkasovaných střeleckých pokusů ze slotu (sCA/60 minut): 1. místo v týmu i v extralize.

Počet inkasovaných přihrávek na střelecké pokusy (SAA/60 minut): 2. místo v týmu a 6. v extralize.

Počet inkasovaných gólů v oslabení (GA/60 minut): 1. místo v týmu a 7. v extralize.

Závěr

Zkrátka a dobře, Ronald Knot znovu ukázal svůj potenciál. Zejména v oslabení patřil k nejlepšímu, co nejvyšší tuzemská soutěž nabídla.

Pokud k tomu v příštích sezonách přidá i více ofenzivy (předpoklady mu nechybí), pozvánka do reprezentace ho nemine. Zejména když o ní bude rozhodovat trenér, který o jeho kvalitách moc dobře ví.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz