Hokej v číslech: Filippi zpět v Liberci. Jak hrál na začátku sezony?

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Pět posledních sezon, čtyřikrát vítěz základní části. Liberec je jedním z nejúspěšnějších extraligových klubů současnosti, o tom není pochyb. Na úspěchu mají zásadní podíl hvězdy ze sestavy Bílých Tygrů, do které se před letošním ročníkem vrátil Tomáš Filippi.

Den s týmem HC Kometa Brno

Osmadvacetiletý útočník se na sever Čech vrátil po krátkém intermezzu v KHL, kam odešel v prosinci 2019. V ruské nejvyšší soutěži znovu oblékl dres Magnitogorsku a nastoupil do 23 utkání.

Očekávání, s nimiž se do Liberce vrátil, byla jasná – postarat se o produktivitu v útoku. Předpoklady pro tento úkol jsme v červnu rozebírali v jednom z našich článků.

Zbývá tak odpovědět na jednoduchou otázku. Jak si Filippi vedl v úvodních zápasech sezony?

Především při přesilovkách výborně. Zaznamenal v nich všechny své body (2+1) a v řadě statistik v nich patří k nejlepším hráčům Tipsport extraligy.

Střelecké pokusy ze slotu a střely na branku? Druhé místo. Úspěšné kontrolované vstupy do útočného pásma? Desátá příčka ve velmi nabité konkurenci.

Právě v poslední statistice EN.W, kterou najdete i na výše přiloženém obrázku, vyniká Filippi i při klasické hře 5 na 5. V rámci extraligy se opět dělí o desáté místo, v Liberci je bezkonkurenčně první.

S devíti střelami je druhým nejpilnějším střelcem v přesilovkách v celé extralize.

Také při rovnovážném stavu hráčů na ledě byl Filippi v prvních pěti zápasech vidět hlavně v roli střelce. Se čtrnácti střeleckými pokusy mu patří třetí místo, v šesti případech šlo o nebezpečné šance z prostoru mezikruží a před brankou.

Ne všechno však vypadá bezvadně. Pohledem statistik byl Liberec na začátku sezony s Filippim na ledě spíše pod tlakem. Dokládá to i negativní týmový poměr střeleckých pokusů ze slotu – Severočeši s ním na ledě vyslali šestnáct střel a inkasovali jednadvacet.

Tento podíl se přenáší i do gólového poměru. Filippi byl při hře 5 na 5 u čtyřech inkasovaných branek a dvou vstřelených. Tady je ale potřeba upozornit na tzv. index štěstí, který v sobě kombinuje úspěšnosti zákroků a střelby. Ten činí u Filippiho lehce nad 97 procent a ukazuje, že celková čísla sráží hlavně podprůměrná úspěšnost zákroků libereckých brankářů s Filippim na ledě.

Odchovanec Bílých Tygrů navíc čelil nejvytěžovanějším protihráčům soupeřů. Jen namátkou: nejvíce času na ledě odehrál proti hráčům jako jsou Jan Košťálek, Filip Hronek či Jakub Nakládal. Upozornit musíme i na malý vzorek odehraných utkání, který může hodnocení zkreslovat.

Závěr

Celkově je však přínos Tomáše Filippiho v Liberci jednoznačně pozitivní. Vidět je to zejména v početních výhodách, v nichž patří k nejlepším hráčům extraligy.

Partneři Bílých Tygrů Liberec

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz