Hokej v číslech: Kdo válí v Česku? Tým nejlepších cizinců extraligy

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

27. listopadu 2018, 14:39

David Sokol

Hokejová extraliga není jen o českých hokejistech, po tuzemských ledech se prohání četné zástupy hráčů ze všech koutů Evropy i zámoří. A právě na šestku nejlepších cizinců v nejvyšší soutěži se podíváme v tomto článku. Která země dodává do Česka ty nejlepší hráče?

Útočník - Libor Hudáček (Slovensko)

Libor Hudáček, člen elitního libereckého komanda Kvapil - Hudáček - Lenc, které likviduje jednoho soupeře za druhým, prožívá svůj premiérový rok v extralize a nutno říct, že jeho získáním Bílí Tygři rozhodně neprohloupili. Slovenský forvard je s 20 body (9+11) vůbec nejproduktivnějším cizincem soutěže, v přepočtu si pak za každých 60 odehraných minut připíše 3,17 kanadského bodu a v tomto ohledu je na tom mimo krajánky lépe jedině třinecký Ethan Werek.

Jednou z hlavních předností hokejisty se zkušenostmi z KHL či švédské nejvyšší soutěže je pak hra v přesilovkách. Při početní výhodě totiž odehraje jen 3:37 minut na zápas, mezi pravidelně nastupujícími libereckými útočníky až pátou největší dobu, ovšem stihl v nich své bodové konto obohatit už o jeden gól a sedm asistencí.

Hudáček navíc generuje tato ofenzivní čísla vlastní zásluhou, letos stihl vypálit směrem na branku soupeře 103krát, z čehož 62 puků skutečně proletělo až k cíli a 37 jich pak bylo ze slotu. Ve všech třech statistikách je mezi Libereckými úspěšnější jedině anomálie extraligy Marek Kvapil.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Útočník - Peter Mueller (USA)

V celé extralize je skutečně poskrovnu hráčů, kteří se mohou pyšnit tak bohatou a zajímavou kariérou, jako má za sebou Peter Mueller. Osmička draftu do NHL v roce 2006 strávila v nejprestižnější hokejové lize celých šest let, během kterých si za 297 utkání připsala 160 bodů.

A Muellerův první rok mezi českou elitou mu vychází ještě lépe, v Brně stihl nasbírat již 18 bodů (9+9), z čehož hned 16 je primárních. O jeho výrazném přínosu Kometě svědčí i fakt, že žádný jiný útočník v soutěži není tak vytěžovaný jako vousatý forvard z minnesotského Bloomingtonu, Mueller totiž v průměrném utkání stráví na ledě rovných 23 minut.

Kromě své vysoké střelecké aktivity, kdy jednoznačně vede statistiky modrobílé skvardy v počtu střeleckých pokusů - 105, samotných střel - 62 i šancí - 37, dovede také skvěle vytvářet střelecké pozice ze slotu pro svůj tým. Jeho relativní podíl šancí pro tým je totiž na hodnotě 11,34 % a z pravidelně hrajících útočníků Brna je na tom lépe už jen Muellerův parťák z hlavní ofenzivní lajny Petr Holík.

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Útočník - Matej Paulovič (Slovensko)

Teprve třiadvacetiletý mladík ze Slovenska Matej Paulovič skočil mezi českou hokejovou elitu rovnýma nohama a předvádí zajímavé všestranné výkony, ač je na první pohled spíše šedou eminencí na ledě. Neztratí se v útoku, kde si připsal během 21 zápasů deset bodů za pět přesných tref a stejný počet gólových nahrávek a pyšní se druhou nejvyšší úspěšností střel mezi Východočechy 14,29 %, ale ani v obraně.

Důkazem jeho dobrých defenzivních výkonů je fantastická hodnota Corsi proti 29,06, což je nejen nejlepší počin mezi královéhradeckými forvardy, ale také i mezi úplně všemi pravidelně hrajícími útočníky v lize. V porovnání s jeho spoluhráči pak při jeho účasti na ledě proti Mountfieldu míří o 18,27 střeleckých pokusů méně než bez slovenského reprezentanta, odchovanec Topolčan má tedy na obrannou práci svého týmu největší vliv ze všech cizinců soutěže.

Zajímavé je, že přesto nedostává příliš prostoru v zápasech, průměrně totiž stráví ve hře pouze 13:22 minut na utkání, příděl spíše pro hráče třetí či čtvrté lajny. Přesto dokáže i z tak mála příležitostí vytěžit maximum, o čemž svědčí jeho 50% produktivita, která je opět nejvyšší mezi všemi hráči Hradce.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Obránce - Jeremie Blain (Kanada)

Kanaďan ve službách pražské Sparty Jeremie Blain je sice v nejvyšší české soutěži nováčkem, adaptoval se však velice rychle a již po takto krátké době předvádí skvělé výkony. Rodák z města Longueuil, které leží doslova přes řeku od Montrealu, je klasickým prototypem ofenzivního zadáka.

Na svém kontě má totiž za dosavadní průběh sezony již 13 bodů, což je vůbec nejvíce mezi obránci z ciziny a čtvrté nejvyšší číslo ze všech beků ligy. Ovšem ještě příjemnější je pro něj na tabulku střelců, jeho šest úspěšných zásahů totiž nemá mezi všemi defenzivními muži extraligy konkurenci. A aby ty góly ještě Blain nedával, když za letošní rok vyslal na soupeřovu svatyni již 88 kotoučů.

A vše pak urostlý sparťan, kterého v roce 2010 draftoval do NHL jako 91. v pořadí Edmonton Oilers, dokresluje i neméně kvalitní defenzivní prací. S ním na ledě totiž klub z hlavního města čelí v průměru o 12,39 střeleckých pokusů proti méně, než když šestadvacetiletý Kanaďan odpočívá na střídačce.

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Obránce - Ralfs Freibergs (Lotyšsko)

Reprezentant Lotyšska Ralfs Freibergs obléká dres Zlína druhým rokem a ačkoliv co se týče produktivity trochu ztrácí na svou loňskou formu, po necelé polovině sezony má na svém kontě 10 bodů za dva góly a osm asistencí, kdežto loni nasbíral během základní části bodů 26 (3+23), jeho obranná práce přináší Beranům mnoho užitku.

Ze všech obránců modrožlutých totiž při jeho účasti na ledě vyslal soupeř za šedesát minut hry na branku Zlína nejméně střeleckých pokusů, a to konkrétně 42,52. To je o 13,03 % méně než průměr týmu a s touto hodnotou relativního Corsi proti je Freibergs šestý nejlepší zadák extraligy a z cizinců jej o kousíček překonal jen Erik de la Rose.

Navíc i v útoku to rodákovi z hlavního města Lotyšska Rigy šlape, jen on sám si připsal za dosavadní průběh roku již 61 střeleckých pokusů a za jeho přítomnosti ve hře vypálí Berani průměrně 56,61 ran za 60 minut, lépe je na tom mezi jeho souputníky ve zlínské obraně jen Tomáš Žižka. Celkově si pak jako jediný obránce týmu drží pozitivní celkové relativní Corsi, v jeho případě na slušné hodnotě 8,33 %.

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Brankář - Branislav Konrád (Slovensko)

Slovenský gólman si v tuzemské nejvyšší soutěži kroutí již čtvrtou kompletní sezonu a svými aktuálními výkony navazuje na premiérový rok v Česku, který byl v jeho podání dosud nejúspěšnější. Odchovanec Nitry je v Olomouci jasnou jedničkou, z 24 utkání jich totiž odchytal osmnáct a hned desetkrát mohl slavit i výhru svého týmu.

Drží si šestou nejlepší úspěšnost zákroků v extralize 92,03 % a v počtu inkasovaných gólů na 60 odehraných minut, konkrétně 2,12, je dokonce čtvrtý. Právě jistota v brankovišti táhne kohouty nahoru, s 54 inkasovanými góly je Olomouc na čtvrtém místě v soutěži, zato v útoku je naopak třetí nejhorší.

A že právě jednatřicetiletý Slovák má velké zásluhy na tomto úspěchu Hanáků se ukazuje při porovnání obdržených branek na zápas jeho a celého týmu. Zatímco Moravané inkasují i při odečtení gólů při hře bez brankáře průměrně 2,48krát, Konrád loví puk zpoza svých zad jen ve výše zmíněných 2,12 případech.

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz